Kolaż mebli w stylu mid-century modern: drewniany regał, stolik, szafka, zielona sofa i lustro
Canva/Unsplash/Shutterstock

Styl mid-century modern. Elegancja i funkcjonalność sprzed dekad

Ciepłe kolory, wyraziste wzory i proste kształty – tak prezentuje się styl wnętrzarski charakterystyczny dla Stanów Zjednoczonych połowy XX wieku. Mimo upływu wielu lat mid-century modern wciąż budzi uznanie, a jego elementy powracają w projektach współczesnych designerów.
Reklama

Styl mid-century modern. Skąd się wziął?

Nazwa stylu narodziła się w latach 80. za sprawą Cary Greenberg i jej książki “Mid-Century Modern: Furniture of the 1950s”. Pisarka scharakteryzowała w niej design od 1945 roku do końca lat 60., zwracając przy tym uwagę na jego różnorodność i niejednoznaczność.

Kolaż mebli i dodatków w stylu mid-century modern: zegar, stolik, wazon, krzesło, fotele
Canva

Korzeni mid-century modern Greenberg upatrywała w założeniach Bauhausu – niemieckiej szkoły artystycznej działającej w latach 1919-1933. Związani z nią artyści emigrujący w czasie II drugiej wojny światowej, przywieźli do USA koncepcje funkcjonalności i prostoty.

Reklama

Trafiły one na podatny grunt, łącząc się z oczekiwaniami amerykańskiej klasy średniej, która oczekiwała od mebli praktyczności i nowoczesności.

Mid-century modern. Cechy stylu

Styl charakterystyczny dla USA lat 50. i 60 cechowała:

  • funkcjonalność i prostota – rezygnacja ze zbędnych ozdób na rzecz wygody;
  • intensywne kolory – optymistyczna paleta kolorystyczna, w której przeważa zieleń, pomarańcz, musztarda, czerwień, żółć, brąz i niebieski;
  • opływowe i geometryczne kształty – tworzą wrażenie wygody i przytulności;
Pokój w stylu mid-century modern z zielonym krzesłem przy biurku, drewnianym regałem i płytami winylowymi na ścianie
Canva
  • geometryczne wzory – nowoczesne, optymistyczne i pełne dynamizmu;
  • zróżnicowane materiały – drewno, szkło, skóra, winyl, pleksiglas, sklejka;
  • multifunkcyjna przestrzeń – płynne granice między pomieszczeniami, kuchnia z otwartym planem.

Meble mid-century modern. Jak wyglądały?

Reklama

Jeśli chodzi o meble doby mid-century modern, można wyróżnić dwie główne tendencje. Z jednej strony popularne były sprzęty o geometrycznych kształtach – nieco kanciaste i zdecydowane. Z drugiej, fascynowano się formami biomorficznymi, inspirowanymi przez naturę. Sofy bumerangi i stoliki kawowe w kształcie nerki są tego najlepszym przykładem.

Szary fotel, drewniany stolik z wazonami i żółta lampa w stylu mid-cenury modern
Canva

Meble w stylu mid-century modern chętnie wykonywano z drewna lub metalu, choć nie brakowało też taniej sklejki i nowoczesnego plastiku. Blaty stołów i stolików były gładkie i lśniące, często zrobione ze szkła jak np. w przypadku ikonicznego stolika kawowego Noguchiego. Tapicerki meblowe przybierały kolory ziemi, ale nie brakowało też mocno wzorzystych obić w jaskrawych barwach.

Mid century modern – dodatki

Ściany domów, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz chętnie wykładano kamieniem i drewnianymi panelami. Pomieszczenia wypełniało sporo światła – dziennego, wpadającego przez duże okna lub płynącego z wyrazistych lamp.

Reklama

Kultowe oświetlenie lat 50. i 60. to np. papierowe lampiony Noguchiego, żyrandol Supernova Lou Blassa czy białe lampy George’a Nelsona.

Kolaż mid-century modern: szara sofa, fotel-otomana, stoliki-nerki, drewniana szafka, zielona poduszka, żyrandol, wazon
Canva/Unsplash/Shutterstock

W stylu mid-century modern popularne były tekstylia w wesołe wzory, dywany pokryte geometrycznymi motywami i barwne zasłony. Wazony, ozdobne misy czy popielniczki często wykonane były z kamionki, szkła i porcelany. Pojawiały się abstrakcyjne grafiki i plakaty, choć nie brak było też klasycznych przedstawień.

Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Żaden artykuł nie został przypisany do tego taga
Reklama
Reklama
Reklama