Kolaż: wazony, lustro, sofa o organicznym kształcie
Canva/Unsplash

Styl organiczny we wnętrzach. Meble i dodatki inspirowane naturą

W 2022 roku inspiracje zaczerpnięte z natury nie ograniczają się tylko do urządzania wnętrz w kolorach roślin i fascynacji naturalnymi tkaninami. Szaloną popularnością cieszą się również organiczne kształty – łagodnie zaokrąglone, obłe sylwetki mebli i dodatków robią prawdziwą furorę w designie.
Reklama

Inspiracje z natury – początki mody na organiczne kształty

Kształty organiczne to kształty miękkie, opływowe, nieregularne, cechujące się brakiem symetrii. Inspiracją dla nich jest natura, w której trudno o geometrię i czyste, ostre linie. Współczesna moda na tego typu formy wywodzi się z założeń XIX-wiecznej architektury modernistycznej. Według niektórych jej twórców, podczas projektowania inspiracji należy szukać w naturze i jak najbardziej przybliżać budynki i przedmioty do organizmów żywych.

Kolaż: fotel Jajo, przezroczysty i zielony wazon Kałuża
1.instagram.com/nap_backtocraft; 2. instagram.com/iittala

Styl organiczny dużą popularnością cieszył się w Europie i USA na przełomie lat 50. i 60.

Reklama

Wiele z ówczesnych obiektów zaprojektowanych w stylu organicznym to ikony designu – część z tych mebli i ozdób produkowanych jest do dziś. Najsłynniejsze przykłady organicznych projektów to na przykład:

  • budynek Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku (arch. Frank Lloyd Wright)
  • wazon Savoy aka Kałuża (proj. Alvar Aalto)
  • krzesło Tulip (proj. Eero Saarinen)
  • fotel Jajo (proj. Arne Jacobsen)

Jak stworzyć wnętrze w stylu organicznym?

W stylu organicznym może być zaprojektowany pojedynczy przedmiot lub całe wnętrze. Główne wyznaczniki tego nurtu w designie to:
  • obłe kształty – zaokrąglone lub faliste, pozbawione ostrych krawędzi i kątów prostych;
  • biomorficzne formy – nawiązujące do sylwetek organizmów żywych;
  • stonowana paleta kolorystyczna – głównie kolory ziemi, z przewagą beżu, szarości i brązu; pojawiają się także elementy o barwie zielonej, niebieskiej, musztardowej i terakoty;
Salon w stylu organicznym z białą sofą, dwoma krzesłami, czarnym okrągłym stolikiem
instagram.com/kristian_sofus_hansen
  • brak symetrii – swobodne i lekkie aranżacje;
  • ergonomia i funkcjonalność – meble dopasowane do anatomii człowieka, forma postępuje za funkcją;
  • nacisk na światło i przestrzeń – przestronne pomieszczenia, z rozległymi oknami wpuszczającymi dużo światła i zapewniającymi widok na ogród.

Meble w stylu organicznym

Reklama

Wśród wyposażenia o organicznym kształcie prym wiodą modne sofy o zaokrąglonych oparciach i podłokietnikach, wypukłych siedziskach i welurowych tapicerkach. Dużą popularnością cieszą się również opływowe fotele – przysadziste lub malowniczo falujące – oraz stylowe pufy. Warto również zwrócić uwagę na drewniane stoły i stoliki – okrągłe, owalne lub o nieregularnym kształcie.

Kolaż: drewniany stolik w stylu organicznym; szary fotel w stylu organicznym
1. instagram.com/fermliving; 2. instagram.com/norr11

Meble w stylu organicznym najczęściej wykonane są z drewna i sklejki, ale również z tworzyw sztucznych, które wykazują dużą podatność na kształtowanie. Popularnością wśród projektantów cieszy się również rattan.

Reklama

Dodatki w stylu organicznym

Inspirowane naturą dodatki do wnętrz imitują organiczne kształty zarówno za pomocą formy, jak i koloru oraz faktury. Zwróć uwagę na nieregularne lustra kojarzące się ze stawami i jeziorami czy szklane wazony przypominające kałuże. Organiczne kształty mogą też przybierać nowoczesne lampy i żyrandole, a także różnorodne rzeźby i bibeloty.

Kolaż: lustro, lampy, wazon, półka w stylu organicznym
1-4. instagram.com/fermliving; 5. instagram.com/andtradition

Jeśli chcesz nawiązać do stylu organicznego we wnętrzach, możesz też skorzystać z grafik i plakatów przedstawiających abstrakcyjne motywy kojarzące się z roślinnymi pędami i liśćmi.

Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Żaden artykuł nie został przypisany do tego taga
Reklama
Reklama
Reklama