toaleta z czerwoną deską
canva.com

Jak usunąć kamień z toalety – 3 niezawodne sposoby na zacieki w WC

Kamień w toalecie oraz nieestetycznie wyglądające żółte zacieki potrafią czasem mocno uprzykrzyć życie. Nie dość, że nie prezentują się dobrze pod kątem wizualny, to na dodatek bardzo trudno się ich pozbyć. Dlaczego zabrudzenia na muszli klozetowej pojawiają się pomimo regularnego dbania o czystość i jak skutecznie je usunąć bez użycia silnych środków chemicznych? Wyjaśniamy!
Reklama

Kamień i zacieki w WC – skąd się biorą?

Brzydki osad o lekko żółtawym zabarwieniu oraz kamień na wewnętrznych ściankach sedesu to zasługa twardej wody. Czyli wody o wysokiej zawartości minerałów, która dostarczana jest rurami do naszych mieszkań i domów. O ile wspomniana ciecz dla człowieka nie jest szkodliwa, to dla sprzętów AGD przy nieodpowiedniej eksploatacji już tak.

Wytrącone z wody minerały takiej jak wapń, mangan, czy żelazo tworzą kamień lub nalot osadzający się na grzałkach pralek, czajnikach oraz ściankach sedesów. Czy można temu zaradzić? Oczywiście! Sprzęty AGD należy regularnie odkamieniać, natomiast WC czyścić co najmniej 2-3 razy w tygodniu.

Jeśli jednak Twój sedes takowe zacieki już posiada, to z łatwością możesz je usunąć bez sięgania po silne środki chemiczne niebezpieczne dla zdrowia i środowiska.

Reklama

Domowe środki czystości w tym przypadku to strzał w dziesiątkę!

osoba w zielonych rękawiczkach czyszcząca muszlę klozetową
canva.com

Jak usunąć kamień z toalety domowymi sposobami

Chemiczne środki czystości to ostateczność. Niewielkie i średnie zacieki oraz kamień na toalecie wyczyścisz przy pomocy poniższych metod, które są w pełni naturalne i przyjazne dla środowiska.

  1. Soda oczyszczona – znajduje się prawie w każdej kuchennej szufladzie. Posiada doskonałe właściwości usuwające ciężkie zabrudzenia w tym osad i kamień.

    Wystarczy, że do 3 łyżek sody dodasz 2 łyżki wody i dokładnie wymieszasz na jednolitą papkę. Nałóż ją na zaciek w toalecie przy pomocy gąbki do naczyń i pozostaw na 30 minut, a następnie spłucz wodę i wyszoruj muszlę używając szczotki

  2. Ocet – to również sprawdzona substancja pochodzenia naturalnego, która sprawdza się w walce z zabrudzeniami, ale nie tylko. Jego szerokie zastosowanie oraz wysoką skuteczność potwierdziły już nasze babcie, więc dlaczego by nie kontynuować tej tradycji?

    Przelej ocet do butelki z atomizerem i spryskaj nim zabrudzenia na WC. Odczekaj 10 minut i spryskaj ponownie – powtórz ten proces 3-4 razy. Na koniec dokładnie wyszoruj sedes przy użyciu szczotki. Zabrudzenia powinny zejść bez najmniejszych problemów

  3. Cola – popularny napój gazowany również znany jest ze swoich czyszczących właściwości. Z powodzeniem usuwa rdzę, śniedź oraz kamień na toalecie. Możesz go użyć tak samo jak octu przelewając do butelki z atomizerem.

    Jeśli jednak chcesz pozbyć się kamienia zalegającego na otworze odpływu muszli, to wlej do niej napój i pozostaw na noc. Rankiem spłucz wodę i dokładnie wyszoruj zabrudzoną powierzchnię

Uwaga! Mieszanie octu z sodą wbrew wielu opiniom nie wytwarza reakcji chemicznej, która rozpuszcza kamień. Zatem łączenie tych dwóch substancji nie ma żadnego sensu.

Reklama
Autor - Marcin Raczyński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
m.raczynski@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama