Elegancka sypialnia utrzymana w bieli i szarościach z lustrzaną szafką nocną przy łóżku
Materiał partnera

Szafeczki nocne do sypialni - funkcjonalny dodatek i ozdoba wnętrza

Marzysz o pięknej sypialni, która już od progu urzeka przytulnością? Równocześnie jednak chciałbyś, aby wnętrze urządzone było w sposób funkcjonalny? Sprawdź, jakimi kryteriami warto kierować się kupując szafeczki nocne do sypialni, aby były wygodne i praktyczne w codziennym użytkowaniu.
Reklama

Szafka nocna czy stolik – co wybrać?

To jeden z najczęstszych dylematów, z którymi spotykamy się w trakcie planowania aranżacji sypialni. I, jak chyba nietrudno się domyślić, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko będzie zależeć od indywidualnych potrzeb danego użytkownika. Przed zaśnięciem i zaraz po przebudzeniu lubisz mieć w zasięgu ręki nie tylko szklankę wody, ale i sporo innych przedmiotów? W takim razie zapewne lepszym rozwiązaniem w twoim wypadku okażą się tradycyjne szafki nocne do sypialni – na ogół oferują znacznie więcej schowków. Stolik nocny w kwestii przechowywania do zaoferowania ma znacznie mniej opcji – część modeli co najwyżej dodatkowo posiada szufladę pod blatem i/lub dodatkową półkę u dołu. Szafka nocna z szufladami lub zamykanymi frontami to także lepszy wybór dla tych, którzy nie lubią zbyt wiele przedmiotów trzymać na widoku. Ma to również dodatkowy plus: im mniej rzeczy na widoku, tym pomieszczenie mniej zagracone, a im mniej zagracone – tym większe optycznie się wydaje.

Jaka wysokość szafki nocnej sprawdzi się najlepiej?

Niezależnie od tego, czy ostatecznie zdecydujesz się na szafeczki nocne do sypialni, czy stoliki, przy ich wyborze koniecznie zwróć uwagę na wysokość, na której znajdują się ich blaty.

Reklama

Nie powinna ona być przypadkowa – postaraj się dopasować ją do wysokości łóżka, przy którym zostaną ustawione. Najwygodniejszy w codziennym użytkowaniu wariant to taki, gdzie różnica wysokości pomiędzy blatem a łóżkiem wynosi nie więcej niż +/- 5 cm. Miej jednak na względzie, że wysokość łóżka rozumiana jest w tym wypadku jako wysokość, na której znajduje się górna krawędź materaca a nie wysokość, do której sięga rama łóżka – w wielu modelach łóżek obie te wysokości znacznie się od siebie różnią.

Drewniana szafeczka nocna z białą lampką stoi przy zaścielonym łóżku, bok niej kwiat w doniczce
Materiał partnera

Jaka głębokość szafki nocnej będzie najlepsza?

Kupując szafeczki nocne do sypialni, warto także zwrócić uwagę na ich głębokość – jeśli będzie ona zbyt duża, zarówno wchodzenie, jak i schodzenie z łóżka nie będzie zbyt wygodne. W sklepach meblowych najczęściej spotykane głębokości szafek nocnych mieszczą się w przedziale 30-40 cm.

Reklama

Nie jest to oczywiście kwestią przypadku – jeśli szafka nocna będzie głębsza, ryzyko obijania się o nią w trakcie schodzenia z łóżka będzie większe. Jeśli twoja sypialnia jest nieduża, warto zastanowić się nad jeszcze płytszą szafką – jeśli nie potrzebujesz zbyt dużo powierzchni na blacie, szafka o głębokości 20-25 cm może spokojnie wystarczyć. W takim jednak wypadku warto zrezygnować z klasycznych lampek nocnych w postaci lamp stołowych, zamiast nich decydując się na kinkiety ścienne.

Czy szafeczki nocne do sypialni muszą być identyczne?

Komplet bliźniaczych szafek nocnych ustawionych po obu stronach łóżka to niezmiennie rozwiązanie cieszące się największą popularnością. Jeśli jednak zdarza ci się przeglądać aranżacje wnętrz w sieci lub magazynach wnętrzarskich, zapewne już nieraz zauważyłeś, że niektórzy decydują się na dwie różne szafeczki do sypialni lub duet szafki i stolika. To dobry pomysł dla wszystkich tych, którzy w aranżacji swoich wnętrz chętnie sięgają po nieco mniej szablonowe rozwiązanie – dwie różne szafki nocne to świetny sposób na ożywienie wystroju sypialni i dodanie mu nieco bardziej oryginalnego charakteru.

Reklama

To także strzał w dziesiątkę w przypadku wnętrz urządzonych eklektycznie, które nie ograniczają się wyłącznie do jednego stylu aranżacyjnego, w których nie wszystko musi być do pary i symetrycznie niczym od linijki.

Wisząca szafka nocna – kiedy warto się na nią zdecydować?

Nie bez przyczyny wiszące szafki nocne cieszą się systematycznie rosnącą popularnością – to nie tylko dobry sposób na urozmaicenie aranżacji sypialni i dodanie jej nieco mniej schematycznego charakteru, ale i świetne rozwiązanie w kontekście sypialni o niedużym metrażu. Zwłaszcza że szafka nocna wisząca nie tylko pozwoli zaoszczędzić nieco powierzchni mierzonej po podłodze, ale i optycznie doda wnętrzu lekkości, a taki efekt w małych pomieszczeniach jest przecież szczególnie pożądany. Wiszące szafeczki nocne do sypialni mają jeszcze jeden istotny atut – w ich wypadku to ty decydujesz, na jakiej wysokości znajdzie się ich blat, w związku z czym nie ma ryzyka, że szafka będzie zbyt niska lub wysoka w stosunku do łóżka.

Utrzymana w ciemnych kolorach sypialnia, gdzie obok łóżka stoi nowoczesna drewniano-metolowa szafka nocna
Materiał partnera

Co zamiast szafki nocnej do małej sypialni?

Reklama

Szafka wisząca to nie jedyne rozwiązanie, które zastąpić może klasyczne szafki nocne – jak się okazuje, alternatyw do niewielkiej sypialni jest znacznie więcej. Warto jednak pamiętać, że z uwagi na swoje znacznie mniejsze rozmiary, nigdy nie zastąpią one w pełni szafki ze stosownym blatem i dodatkowymi schowkami. Jeśli jednak metraż jest naprawdę mocno ograniczony, na pewno okażą się całkiem sensownymi zamiennikami. Co sprawdzi się w tej roli? Może to być nawet zwykła półka ścienna o niedużej długości (20-25 cm) – w pełni wystarczy do postawienia szklanki z wodą lub podpiętego do ładowarki telefonu. Ciekawym pomysłem może też okazać się kinkiet z półką. To dobry wybór zwłaszcza dla tych, którzy lubią praktyczne „2 w 1”, łączące w sobie aż kilka różnych funkcji. W tym wypadku do dyspozycji otrzymujesz nie tylko niewielką półeczkę, ale i przydatną lampkę nocną.

Materiał partnera

Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama