Szkolna wyprawka – czego NIE kupować dziecku?
Do przeczytania w ok. 3 min.
Co powinno się znaleźć w wyprawce szkolnej?
W szkolnej wyprawce muszą znaleźć się przedmioty niezbędne do nauki oraz zajęć sportowych. Najważniejsze przedmioty i gadżety dla ucznia to:
- plecak,
- worek na obuwie,
- śniadaniówka i ewentualnie bidon,
- strój gimnastyczny,
- buty na zmianę,
- podręczniki, ćwiczeniówki,
- zeszyty i notesy,
- okładki na książki i zeszyty oraz na legitymację szkolną,
- przybory plastyczne (w tym kredki, mazaki, farby, pędzle, plastelina, bibuła, bloki – techniczny, rysunkowy),
- piórnik z wyposażeniem.
Starsi uczniowie będą musieli zaopatrzyć się w gadżety matematyczne (cyrkiel, kątomierz, ekierka).
Najlepsze gadżety dla ucznia do szkoły
Gadżety dla ucznia należy kupować z głową. Zawsze od ilości ważniejsza jest jakość.
Zamiast chwilową modą lepiej kierować się sposobem wykonania i przeznaczeniem. Najlepsze gadżety dla ucznia to takie, które są dostosowane do wieku, wspomagają rozwój, łączą przyjemne z pożytecznym.
Wśród godnych polecenia dodatkowych gadżetów dla ucznia są:
- dopasowane do kształtu głowy i/lub uszu słuchawki z redukcją szumów,
- smartwatche – zwłaszcza te, które pomagają mierzyć życiowe parametry, liczą kroki itp.,
- ścieralne długopisy,
- kalkulator wielofunkcyjny,
- budzik.
Zbędne drobiazgi, czyli czego nie kupować do wyprawki?
Już wiesz, że kupowanie wyprawki powinno odbywać się z głową. Na pewno nie warto dublować przedmiotów, np. kupować kilku opakowań flamastrów, kredek, gumek do ścierania czy temperówek.
Wybór takich rzeczy jest teraz ogromny i dziecko może mieć problem, aby zdecydować się na jeden przedmiot. Warto trzymać się zasady: „jedna rzecz zużyta/zniszczona – jedna rzecz nowa”. Nadmiar nie jest wskazany w żadnej dziedzinie, a już na pewno nie służy dzieciom!
Uczeń nie potrzebuje też nadmiernej ilości gadżetów elektronicznych – telefonów, tabletów etc. Dobrym pomysłem jest również rozeznanie się w rzeczach np. z ubiegłego roku szkolnego. Dzieci lubią mieć nowe rzeczy, ale pamiętajmy, że wiąże się to z niemałymi wydatkami i jest nieekologiczne. Jeśli w domu jest coś, co można jeszcze użyć, pokażmy dziecku, że to rozsądne rozwiązanie. Nie warto także kupować wymyślnych gadżetów – świecących czy grających itp. Zamiast pomóc, będą rozpraszać dziecko podczas lekcji. Uważajcie ponadto na chwilowo modne „rozpraszacze” – czymś takim w ostatnim czasie był bardzo popularny wśród dzieci fidget spinner.
Ile kosztuje szkolna wyprawka?
Pytanie, ile kosztuje szkolna wyprawka, zadaje sobie wielu rodziców, szczególnie tych, których pociechy dopiero rozpoczynają naukę w szkole. Na pewno trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu kilkuset złotych – lwią część wydatków pochłania tornister. Nowoczesny i wielofunkcyjny może kosztować nawet 200–300 zł, więc koszt wyprawki wzrasta.
Rodzice uczniów mogą skorzystać z programu rządowego „Dobry Start”, w ramach którego otrzymuje się 300 zł jednorazowego wsparcia dla dzieci rozpoczynających rok szkolny; pieniądze są bezzwrotne, przysługują na uczniów do 20. roku życia (oraz 24. roku życia w przypadku dzieci legitymujących się odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności).
Materiał partnera