Przy brązowym biurku kobieta brązowe włosy w białej koszuli widziana od tyłu szuka w laptopie pracy przez internet
Materiał partnera

Szukanie pracy przez Internet – jakich błędów unikać?

Mogłoby się wydawać, że szukanie pracy jest teraz łatwiejsze niż kiedykolwiek. Włączasz komputer, wchodzisz na stronę oferującą darmowe ogłoszenia o pracę, za pomocą paru kliknięć myszy wysyłasz CV. A potem… cisza. Jeśli aż za dobrze znasz ten scenariusz, sprawdź, czy nie popełniasz podstawowych błędów, które sprawiają, że wciąż nie znajdujesz zatrudnienia.
Reklama

Odwiedzanie każdego dnia portali z darmowymi ogłoszeniami i wysyłanie setek CV, sprawdzanie co chwila skrzynki mailowej w nadziei, że potencjalny pracodawca zaprasza na rozmowę kwalifikacyjną może być frustrujące. Dowiedz się, czy nie popełniasz kilku błędów, które przekreślają Twoje szanse na szybkie znalezienie zatrudnienia.

Ograniczasz swoje poszukiwania do jednego lub dwóch portali z darmowymi ogłoszeniami

Oczywiście warto szukać ogłoszeń darmowych na popularnych portalach z ofertami pracy, ale pożądane jest zaglądanie na różne, także niszowe strony, zwłaszcza zamieszczające oferty pracy z Twojej branży.

Jeśli masz dość podawania swoich danych osobowych na kolejnym portalu, możesz wybrać stronę, gdzie znajdziesz darmowe ogłoszenia bez rejestracji np. https://www.bazos.pl/.

Wysyłasz wszędzie to samo CV

Wpisujesz w wyszukiwarkę ogłoszenia praca i odpowiadasz na prawie każdą ofertę ze swojej branży (lub branży pokrewnej), mając nadzieję, że a nuż się uda.

Reklama

Lepiej wysłać kilka starannie przygotowanych dokumentów rekrutacyjnych w odpowiedzi na ogłoszenia przedstawiające oferty pracy, które naprawdę Ci odpowiadają, niż dziesiątki CV gdzie popadnie.

Pamiętaj też, by zawsze dostosować CV do stanowiska, na jakie aplikujesz. Jeśli masz bogate doświadczenie zawodowe, nie wpisuj każdego miejsca, w którym pracowałaś. Wybierz takie doświadczenia, które najlepiej odpowiadają oczekiwaniom przyszłego pracodawcy.

Nie czytasz dokładnie treści ogłoszenia o pracę

Albo czytasz, ale ignorujesz zawarte w nim informacje. Pracodawca wyraźnie pisze, że poszukuje osoby z 5-letnim doświadczeniem na danym stanowisku? Jeśli go nie masz, oszczędź czas swój i rekrutera i nie aplikuj.

Jeśli preferujesz pracę zdalną, sprawdź, czy w ogłoszeniu jest zawarta informacja, czy pracodawca dopuszcza taki rodzaj pracy.

Reklama

W innym wypadku nie ma sensu starać się o stanowisko w firmie, której siedziba mieści się z dala od Twojego miejsca zamieszkania. Chyba że rozważasz przeprowadzkę.

Wynajem mieszkania – sprawdź, o czym musisz pamiętać!

Zapominasz dołączyć do CV klauzuli o przetwarzaniu danych osobowych

Jeśli nie dołączysz do swoich dokumentów rekrutacyjnych zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych, pracodawca nie będzie mógł się z Tobą skontaktować.

Możesz to zrobić w bardzo prosty sposób. Wystarczy napisać: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (tu wpisz nazwę firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko”.

Pamiętaj, by zawsze uaktualniać klauzulę, w zależności od firmy, do której aplikujesz. Dużym faux paux jest wysłanie CV do przedsiębiorstwa X, podczas gdy w zgodzie na przetwarzanie danych widnieje nazwa firmy Y.

Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama