Na jaskrawożółtym tle znak zapytania pytajnik ułożony z białych i czerwonych tabletek
Materiał partnera

Tabletka dzień po – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Bezpieczny seks jest tematem tak obszernym, że nie zawsze każdy człowiek wszystko o nim wie. Pozornie nie ma w tej kwestii większych komplikacji i przynajmniej większość rzeczy jest oczywista, jednakże wciąż pozostają pewne aspekty, co do których powstają mniejsze czy większe wątpliwości. Jednym z nich jest tabletka dzień po, czyli tzw. antykoncepcja awaryjna. Co musisz o niej wiedzieć?
Reklama

Wszystko o antykoncepcji awaryjnej

Zdarza się, że podstawowy sposób zabezpieczenia się podczas stosunku seksualnego zawiedzie, a wtedy należy ratować się czymś zastępczym – to właśnie tutaj z pomocą przychodzi antykoncepcja awaryjna. Taka forma antykoncepcji cechuje się tym, że w porównaniu do innych znanych metod, stosuje się ją już po odbytym stosunku. Trzeba jednak podkreślić, że ta metoda dosłownie jest ratunkiem wtedy, kiedy podstawowa antykoncepcja zawiedzie albo w ogóle nie nastąpi, a ewentualna ciąża nie jest chciana. Nie stosuje się jej bez przerwy.

Ma ona postać tabletki, najczęściej nazywanej tabletką dzień po. Na rynku dostępne są dwie opcje, gdzie pierwszą z nich, czyli Escapelle, stosuje się do 72 godzin po odbytym stosunku (3 dni), a drugą, czyli EllaOne, do 120 godzin (5 dni). Termin jest tutaj istotny i należy go rygorystycznie przestrzegać. Do skutków ubocznych tabletki dzień po zalicza się: ból oraz zawroty głowy, a także ból brzucha.

Reklama

Jak otrzymać tabletkę dzień po?

Otrzymanie tabletki dzień po nie jest trudne, jednakże wymaga czegoś więcej niż zwykła wizyta w aptece. Żeby dostać tę formę antykoncepcji, potrzebna jest recepta. Na szczęście wystawić ją może lekarz każdej specjalności, nie tylko ginekolog. Są również dostępne różne źródła dostępu do lekarza pierwszego kontaktu, z których można skorzystać w nagłym przypadku.

  1. Tradycyjną metodą, przy pomocy której istnieje możliwość otrzymania antykoncepcji awaryjnej, jest osobista wizyta u lekarza. Jest to jednak o tyle problematyczne, że czas oczekiwania może być długi, a tabletkę należy przyjąć niemal od razu. Wtedy może się okazać, że inny sposób będzie lepszy.
  2. Otrzymanie tabletki drogą internetową jest dobrą alternatywą dla metody tradycyjnej. Nie dość, że czas oczekiwania jest krótszy, to dodatkowo nie trzeba wychodzić z domu, żeby otrzymać e-receptę. Przyspieszony czas działania i komfort zdecydowanie działają na rzecz pacjentki.
Reklama

Dopiero z otrzymaną od specjalisty receptą należy udać się do najbliższej apteki stacjonarnej w celu zakupu tabletki.

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo

Tabletka dzień po nie jest czymś, co można przyjmować ot tak, bez żadnych zawahań. Stanowi ona ingerencję w funkcjonowanie organizmu osoby, która chce ją przyjąć. Wobec tego należy powiedzieć lekarzowi wszystko o własnym stanie zdrowia tak, aby na pewno wiedział, że bez obaw może tę tabletkę przepisać. Wywiad lekarski jest tutaj podstawą. Tak samo sprawa wygląda w przypadku e-recepty otrzymanej drogą internetową. Dostępne formularze traktujące o stanie zdrowia trzeba wypełnić zgodnie z prawdą tak, aby otrzymana pomoc miała wyłącznie pozytywne, oczekiwane efekty.

Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej
Mocne zliżenie na różowe tabletki dzień po antykoncepcja awaryjna w różnych pozycjach na białym blacie
Dni płodne po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych pojawiają się zwykle do 6 miesięcy od zakończenia przyjmowania tego typu preparatów. Czasami owulacja pojawia się jednak wcześniej i może zaskoczyć parę niechcianą ciążą. Na szczęście można tego uniknąć dzięki antykoncepcji awaryjnej. Czym są tabletki „dzień po”? Czy pigułki chronią także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową? Odpowiadamy na wszystkie pytania.
Lekarka w białym kitlu i ze stetoskopem na szyi w wyciągniętej ręce w palcach trzyma niebieską tabletkę
Antykoncepcja awaryjna to niekiedy ostatnia deska ratunku przed nieplanowaną ciążą. Pacjentka, która chce skorzystać z tej formy zabezpieczenia przed zapłodnieniem, zazwyczaj ponosi niemałe koszty. W zależności jednak od wielu czynników mogą one się różnić. Co może mieć wpływ na ostateczną cenę tabletki „po”? Sprawdzamy!
Najskuteczniejsze sposoby antykoncepcji - poznaj je wszystkie
Czy istnieje coś takiego jak bezpieczny seks, którzy rzeczywiście nie wiązałby się z żadnymi kłopotami, jak np. nieplanowana ciąża czy problemy zdrowotne związane z chorobami przenoszonymi drogą płciową? Prawda jest taka (wciąż zbyt mało osób zdaje sobie z tego sprawę!), że współżycie zawsze może wiązać się z pewnymi „powikłaniami”. Dlatego też, podejmując tak ważną decyzję, trzeba ją dobrze przemyśleć i liczyć się z jej ewentualnymi konsekwencjami. Aby ograniczyć je do minimum, należy się odpowiednio zabezpieczyć. Czy wiesz, jakie są obecnie dostępne metody antykoncepcji? Już teraz poznaj je wszystkie i wybierz tę, która najbardziej wychodzi naprzeciw Twoim potrzebom i wymaganiom!
Reklama
Reklama
Reklama