Biały metalowy trejaż ogrodowy
Unsplash

Trejaż ogrodowy – co to takiego i czy warto go kupić?

Lubisz widok zielonych pnączy oplatających ozdobne kratownice? Podobają Ci się malownicze konstrukcje pokryte wspaniałymi kwiatami? Trejaż to forma ogrodowej architektury, która pomoże Ci doskonale wyeksponować rośliny pnące.
Reklama

Trejaż ogrodowy – co to jest?

Trejaż to jeden z przykładów tzw. małej architektury ogrodowej. Składa się z szeregu słupków połączonych na górze poziomą belką, dodatkowo może też posiadać kratownicę. Ma za zadanie podtrzymywać rośliny pnące, które oplatając go, stworzą malowniczą ściankę. W przeciwieństwie do pergoli nie stworzy tunelu, ale za jego pomocą można przesłonić np. pojemniki na śmieci czy lepiej odgrodzić od posesji sąsiada.

Czarny metalowy trejaż ogrodowy z żółtymi kwiatami
Canva

Zalety trejażu

Reklama

Trejaż można spotkać w przeznaczonych do zwiedzania ogrodach czy w zadbanych parkach, czasem w formie dużych, metalowych konstrukcji. Czy jednak warto postawić trejaż w ogródku przydomowym?

Funkcje trejażu:

  • podtrzymuje pnącza
  • pomaga stworzyć ozdobną aranżację roślinną
  • pozwala na podzielenie ogrodu na mniejsze obszary
  • pomaga zasłonić mniej estetyczne elementy na działce
  • może zapewnić niewielką osłonę przed słońcem np. grządkom warzywnym
Drewniany trejaż ogrodowy z różowym clematis
Canva

Rośliny pnące na trejaż

Reklama

Trejaż to jedna z konstrukcji przeznaczonych specjalnie do uprawy różnorodnych roślin pnących.

  • Pnącza na stanowiska nasłonecznione: nasturcja, groszek pachnący, powojnik, rodochiton, męczennica, kobea pnąca, milin amerykański.
  • Pnącza na stanowiska cieniste/półcieniste: dzikie wino, bluszcz, hortensja pnąca, wiciokrzew, akebia.
  • Warzywa i owoce: groch, fasola, ogórek, pomidor, melon, dynia, kabaczek, tykwa.

Jak zrobić trejaż ogrodowy?

Ozdobne trejaże bez problemu kupisz w dobrze zaopatrzonym sklepie ogrodniczym – znajdziesz tam finezyjne metalowe konstrukcje np. inspirowane gotyckimi oknami. Jednak najprostszy trejaż ogrodowy możesz wykonać w domu, a najlepszy materiał do tego celu to drewno. Pamiętaj, że musisz je starannie zaimpregnować, tak by było odporne na warunki atmosferyczne.

Konstrukcję trejażu musisz dopasować do rodzaju pnączy, które chcesz na nim uprawiać – delikatnym roślinom wystarczą listewki lub bambusowe tyczki. Pnącza wytwarzające grube łodygi i wiele liści potrzebna będzie kratownica z solidnych deszczułek. Wysokość trejażu powinna wynosić około 1,5 metra.

Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama