wiciokrzew

Wiciokrzew – odmiany, uprawa, wymagania. Kiedy przycinać wiciokrzew?

Wiciokrzew (Lonicera) to popularna wieloletnia roślina ogrodowa, która idealnie wpisuje się zarówno w niewielkie, jak i duże przestrzenie. Kwitnące pnącza liczą ponad 180 gatunków występujących naturalnie w Meksyku oraz krajach Afryki północnej. Uprawa wiciokrzewu na balkonie, czy w ogrodzie nie należy do skomplikowanych. Jednak aby cieszyć się jego atrakcyjnym wyglądem, konieczne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad.
Reklama

Wiciokrzew – odmiany

Lonicera to kwitnące pnącza liczące ok. 200 różnych gatunków, które różnią się od siebie między innymi wielkością oraz kolorem kwiatów. Roślinę bez większych problemów można uprawiać zarówno w glebie, jak i w pojemnikach lub donicach. Najpopularniejsze odmiany wiciokrzewu uprawiane w Polsce to:
 • japonica – wiciokrzew japoński
 • brownii – wiciokrzew Browna
 • caprifolium – wiciokrzew przewiercień
 • tellmaniana – wiciokrzew Tellmana
 • periclymenum – wiciokrzew pomorski
 • acuminata – wiciokrzew zaostrzony
 • Uprawa wiciokrzewu – wymagania, miejsce uprawy

  Najlepszym miejscem uprawy wiciokrzewu będzie przede wszystkim to osłonięte od silnych wiatrów. Lonicera uwielbia jasne stanowiska z dużą dostępnością rozproszonego światła.
  Reklama
  Należy zachować szczególną ostrożność, aby nie narazić jej na bezpośrednie działanie intensywnych promieni słonecznych, co może skutkować usychaniem pnączy, a także inwazją mączniaka prawdziwego. Wiciokrzew w cieniu również poradzi sobie bez najmniejszych problemów, jednak z uwagi na niewielką ilość światła słonecznego ilość kwiatów wytwarzanych przez roślinę będzie znikoma.
  wieloletni wiciokrzew z wieloma kwiatami
  canva.com

  Podłoże dla wiciokrzewów – jakie wybrać?

  Kwitnące pnącza do ogrodu cechuje wysoka tolerancja na różne typy gleb.
  Reklama
  Najlepszym wyborem będzie jednak bogata w próchnicę i dobrze przepuszczalna ziemia. Nie może być ani zbyt wilgotna, ani zbyt sucha. W pierwszym przypadku zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób grzybowych, natomiast drugi wariant to szybka droga do obumierania wynikająca z niedostatecznego rozwoju układu korzeniowego, ale i rozwój szkodników takich jak mszyce.

  Wiciokrzew - podlewanie i nawożenie

  Podlewanie wiciokrzewów powinno być zabiegiem regularnych, zwłaszcza w sezonie letnim. W miesiące najwyższych temperatur nawadnianie należy wykonywać każdego dnia. Najlepszą odpowiedzią na pytanie – kiedy podlewać wiciokrzew, jest oczywiście stałą kontrola gleby, która powinna być przez cały czas umiarkowanie wilgotna.
  Reklama
  Podlewanie zimą nie jest konieczne. Roślina nie wymaga regularnego nawożenie, lecz warto od czasu do czasu dokarmić ją kompostem lub płynnym nawozem do krzewów kwitnących.
  kwiaty wiciokrzewu na błękitnym niebie
  canva.com

  Przycinanie wiciokrzewów

  Kwitnący krzew można przycinać przez pierwsze kilka lat wzrostu w celu uformowania pożądanego kształtu. Zabieg ten wykonywać najlepiej na przełomie stycznia i lutego. Kolejnym powodem sięgnięcia po sekator powinno być też usunięcie uszkodzonych pędów po zimie.
  Reklama
  Autor - Olga Szarycka
  Autor:
  |
  redaktor zaradnakobieta.pl
  o.szarycka@zaradnakobieta.pl
  Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
  Google news icon
  Obserwuj nas na
  Google news icon
  Udostępnij artykuł
  Czytaj więcej
  daglezja zielona
  Daglezja zielona (Pseudotsuga menziesii) znana również jako jedlica zielona czy jedlica Douglasa – to iglaste drzewo z rodziny sosnowatych. Naturalnie występuje na terenach Ameryki Południowej, gdzie osiąga nawet ok. 90 metrów wysokości. Natomiast w polskim klimacie w zależności od odmiany dorasta do ok. 35 m. Karłowate odmiany daglezji doskonale sprawdzają się w ogrodowych szpalerach jak i idealnie nadają się do formowania żywopłotu.
  Bugenwilla
  Bugenwilla (Bougainvillea) to roślina ozdobna znana również jako kącicierń należąca do rodziny roślin dziwaczkowatych. Jej cechą charakterystyczną są przepiękne kwiaty, które pojawiają się na całej długości pędu. Naturalnie występuje w Ameryce Południowej gdzie w ciepłym klimacie przybiera formę kwitnącego pnącza, tak samo jak w klimacie śródziemnomorskim. W klimacie umiarkowanym uprawa bugenwilli odbywa się głównie w donicy zarówno w domu jak i w ogrodzie.
  mączniak rzekomy
  Mączniak rzekomy to choroba roślin wywołana przez organizmy grzybopodobne. Niebezpieczne grzyby stanowią znaczące zagrożenie zarówno dla amatorskich, jak i przemysłowych upraw roślin. Szkodniki atakują nie tylko nadziemne części roślin, ale i również korzenie. Oczywiście jak w większości przypadków wystąpienia groźnych chorób roślin najważniejsza jest szybka i odpowiednia reakcja. ​
  Reklama
  Reklama
  Reklama