Człowiek zbiera guawę z drzewa
Canva.com

W smaku przypomina melon i jest bardzo zdrowa. Dodaj ten owoc do swojej diety!

Guawa to tropikalny owoc, który nie jest łatwo dostępny w Polsce. Być może znajdziemy go w większych hipermarketach, choć szybciej zakupimy go w specjalistycznych sklepach, które często oferują się w Internecie. Jeśli będziemy mieć taką okazję to z pewnością warto z niej skorzystać, ponieważ guawa jest bogata w przeciwutleniacze i liczne właściwości cenne dla naszego organizmu.
Reklama

Zawiera o wiele więcej przeciwutleniaczy i witaminy C niż większości owoców. Jako ciekawostkę warto podać fakt, iż zapewnia ponad dwukrotnie więcej dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Dodatkowo, zawiera sporo błonnika, a do tego minerałów: to głównie magnez, wapń, potas czy fosfor. A jak smakuje guawa? Wielu osobom miąższ przypomina smak gruszki i melona. Jest on dość słodki i typowo egzotyczny. Przejdźmy do konkretów i sprawdźmy, dlaczego warto jeść guawę? Po pierwsze - utrzymuje poziom cukru we krwi.

Owoc ten może zwalczać cukrzycę typu 2.

Warto ją spożywać w celu profilaktyki. Po drugie - wspiera układ sercowo-naczyniowy. Dzięki zawartości błonnika, a także właściwościom przeciwutleniającym, guawa pomaga utrzymać odpowiednie ciśnienie krwi i poziom cholesterolu pod kontrolą. Po trzecie - pomaga w reumatoidalnym zapaleniu stawów. W tym przypadku cenne są głównie liście guawy, które zawierają substancję przeciwutleniającą i przeciwzapalną, która może łagodzić objawy owej dolegliwości.

Reklama

Po czwarte - ma właściwości antybakteryjne. A te przydatne są chociażby w przypadku biegunki czy w walce z wymiotami. Ponadto, owy owoc może być zbawienny w przypadku zapalenia żołądka i jelit. Po piąte - przyczynia się do profilaktyki raka. Odpowiedzialne są za to głównie substancje przeciwutleniające, które w tej sytuacji mają właściwości przeciwnowotworowe. Wykonano w tym celu już kilka badań, które potwierdzają owe działanie. Po szóste - posiada właściwości przeciwbólowe. Liście guawy przez niektórych stosowane są jako środek przeciwbólowy w przypadku bólu zębów czy bólu menstruacyjnego.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama