Mięso i ubieranie choinki na Wigilię.
Canva

Szynka na Wigilię? Jak to jest z tym postem?

Czy faktycznie w Wigilię należy przestrzegać postu? A może nic się nie stanie, jeśli ktoś zje odrobinę wędliny czy pasztetu? Co jest tradycją, a co nakazem? I jak będzie wyglądać Twój dzisiejszy jadłospis?
Reklama

Nie ma już postu w Wigilię

Już od ponad 20 lat nie ma postu w Wigilię, jednak ludzie są tak przyzwyczajeni do panującej kiedyś tradycji, że zupełnie o tym zapominają.

Tradycyjne wigilijne dania nie zawierają mięsa

Zgodnie z tradycją, dania, które znajdują się na wigilijnym stole, nie zawierają mięsa. Ten zwyczaj jest na tyle zakorzeniony w naszej kulturze, że wiele osób nie wyobraża sobie zejść pierogi z mięsem, zamiast tych z grzybami. Tak samo kapusta z grochem wydaje się lepszym wyborem niż bigos z kiełbasą.

Postna ryba na Wgilię
Canva

To w końcu pościć w Wigilię, czy nie?

Mimo że nie ma takiego zakazu, ludzie są zachęcani do tego, żeby trzymać się tej tradycji i powstrzymywać od jedzenia mięsa. Tak naprawdę możesz zjeść, co chcesz, ale nic się nie stanie, jeśli zamiast kanapki z szynką, zrobisz z serem.

Mięso nie jest aż tak zdrowe, dobrze się czasem od niego powstrzymać

Wigilijne dania zawierają dużo składników, których nie jemy tak często na co dzień. A szkoda. Grzyby, ryby, buraki. To wszystko jest bardzo zdrowe. Warto zrezygnować raz w roku z dań mięsnych i zjeść coś kompletnie innego niż na co dzień.

Reklama
Autor - Izabella Gaudyńska
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
i.gaudynska@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama