Na niebieskim tle kobiecy brzuch w 3 trymestrze ciąży z dłońmi ułożonymi wokół pępka w kształt serca
Materiał partnera

Zmiany na skórze w 3. trymestrze ciąży — na co zwrócić uwagę?

Ostatni trymestr ciąży to zwykle czas największych zmian w wyglądzie przyszłej mamy. Brzuszek staje się coraz większy i wyraźniej zarysowany, co może wpływać także na stan skóry — powodować rozstępy i inne zmiany widoczne gołym okiem. Jak dbać o siebie w tym wyjątkowym czasie? Sprawdź, jakie kosmetyki warto wybierać.
Reklama

Ponieważ ciąża nierozerwalnie związana jest z licznymi zmianami hormonalnymi w ciele, często ich skutki można zauważyć na skórze kobiety. Pogorszony stan cery, sucha, łuszcząca się skóra, rozstępy czy pojawiająca się stopniowo linea negra to tylko niektóre ze zmian, na jakie wpływ mają ciążowe hormony. Jak możesz dbać o stan swojej skóry w tym okresie i na jakie zmiany zwrócić szczególną uwagę? Dowiesz się tego z niniejszego artykułu!

Jak chronić skórę przed rozstępami?

To jedno z najistotniejszych pytań, jakie padają wśród kobiet ciężarnych w kontekście dbania o skórę w ciąży. Rozstępy często niestety są naturalnym skutkiem rozciągania się skóry szczególnie w 2. i 3. trymestrze ciąży — szacuje się, że dotyczą aż 90% kobiet. Czy można jednak zminimalizować ryzyko ich wystąpienia? Na szczęście tak, a najlepszym sposobem na zrobienie tego będzie stosowanie już od początku ciąży specjalistycznych preparatów w postaci balsamów, kremów lub olejków poprawiających elastyczność skóry.

Reklama

Oczywiście nie gwarantuje to, że rozstępy nie pojawią się wcale. Jednak im bardziej elastyczna będzie skóra w okolicach najbardziej narażonych na rozstępy, tym łagodniej będzie przebiegać jej stopniowe rozciąganie pod wpływem powiększania się ciążowego brzuszka. Warto wybierać preparaty, które dodatkowo będą dbać o nawilżenie skóry lub łagodzić ewentualne podrażnienia.

Linea negra, przebarwienia i inne zmiany fizjologiczne

Oprócz cellulitu czy rozstępów, u wielu ciężarnych kobiet występują także inne zmiany na skórze nazywane zmianami fizjologicznymi. Nie mają one wpływu na przebieg ciąży, a zazwyczaj wynikają właśnie ze zmian hormonalnych zachodzących w organizmie przyszłej mamy. Do takich zmian można zaliczyć na przykład linea negra, czyli ciemniejszą pionową kreskę biegnącą w środkowej linii brzucha lub ściemnienie skóry i okolic błon śluzowych w innych miejscach (np. brodawki sutkowe, pachy, pachwiny).

Reklama

Podobne przebarwienia mogą pojawiać się także na twarzy. Wynikają one z podwyższonego stężenia hormonów i po porodzie stopniowo znikają samoczynnie, dlatego nie wymagają żadnej pielęgnacji specjalnymi kosmetykami. Nie oznacza to jednak, że o skórę, na której pojawiły się tego typu przebarwienia, nie trzeba specjalnie dbać. Warto przede wszystkim maksymalnie ograniczyć opalanie takich miejsc i stosować kremy z filtrem, aby niepotrzebnie nie utrwalać efektu ściemnienia skóry.

Istnieją także rodzaje zmian na skórze kobiety ciężarnej, którym należy przyjrzeć się z nieco większą uwagą. Należą do nich powiększające się znamiona barwnikowe. Niektóre z nich mogą okazać się złośliwym nowotworem nazywanym czerniakiem, który jest jednym z najczęściej rozpoznawalnych raków w czasie ciąży.

Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama