W dłoniach trzymana garstka orzechów włoskich przygotowywanych na orzechówkę leczniczy napój
canva.com

Orzechówka - leczniczy napój z orzechów włoskich

Orzechówka to alkoholowa nalewka z niedojrzałych orzechów włoskich, która jest popularnym środkiem na łagodzenie dolegliwości układu pokarmowego, takich jak niestrawność, zgaga i biegunka. W Polsce orzechówka jest często wytwarzana w domowych warunkach, a przepis na jej wykonanie - będący często wynikiem eksperymentów kilku pokoleń - jest przekazywany z pokolenia na pokolenie.
Reklama

Skład orzechówki

Orzechówka zawiera garbniki, roślinne substancje gorzkie i olejki eteryczne, które wpływają na regulację pracy układu pokarmowego, a także kwas elagowy, który jest silnym antyoksydantem i ma właściwości przeciwzapalne. W nalewce znajdują się również sterole roślinne, które obniżają stężenie cholesterolu we krwi, a także kwas alfa-linolenowy (ALA), który obniża ciśnienie krwi i łagodzi stany zapalne.

Działanie orzechówki

Orzechówka jest zalecana do stosowania w przypadku wystąpienia niestrawności, przy nudnościach i wymiotach, zgadze, biegunkach, zatruciu pokarmowym, pasożytniczym zakażeniu układu pokarmowego, umiarkowanym nadciśnieniu tętniczym krwi i hipercholesterolemii. Warto jednak pamiętać, że orzechówka jest środkiem leczniczym i nie powinna być stosowana jako element profilaktyki zdrowotnej, ponieważ zawiera alkohol, który może mieć niekorzystne działanie na organizm.

Reklama

Pamiętaj! Nadużywanie produktów alkoholowych, nawet w celach leczniczych, może być szkodliwe!

Na wiklinowej macie, wśród zielonych liście i młodych owoców drewniana miseczka wypełniona orzechami włoskimi
canva.com

Przeciwwskazania do stosowania orzechówki

Nie wszyscy mogą bezpiecznie stosować orzechówkę, szczególnie kobiety ciężarne i karmiące piersią (którym nie zaleca się spożywanie nawet najmniejszych porcji produktów alkoholowych), dzieci i młodzież, osoby z cukrzycą, wrzodami żołądka, refluksem żołądkowo-przełykowym, nietolerancją alkoholową i alergią na orzechy włoskie. Jeśli po wypiciu orzechówki pojawią się niepokojące dolegliwości, należy bezzwłocznie przerwać kurację i udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

Reklama

Jak stosować orzechówkę?

Zaleca się stosowanie orzechówki w dawkach od 20 do 50 ml, 3-4 razy dziennie, po posiłku. Przed użyciem nalewkę należy dokładnie wstrząsnąć, aby dokłądnie wymieszać zawiesinę. Aby uzyskać pełne działanie lecznicze, orzechówka powinna odstać minimum 2 tygodnie od momentu przygotowania napoju.

Wśród rozrzuconych kasztanów i orzechów włoskich szklany kieliszek z orzechówką nalewką z młodych orzechów włoskich
canva.com

Orzechówka - przepis babci na nalewkę z zielonych orzechów

Orzechówka, czyli nalewka z zielonych orzechów włoskich, to napój, który jest częścią polskiej tradycji i kultury od wielu pokoleń.

Reklama

W naszych domach od zawsze wytwarzano tę nalewkę według tradycyjnych przepisów, które były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Babcie i matki naszych przodków doskonale znały lecznicze właściwości zielonych orzechów włoskich i potrafiły wykorzystać je w swoich domowych recepturach. Często jest to rodzinny sekret, do którego dostęp mają jedynie wtajemniczeni!

Przepis na domową orzechówkę

Aby wykonać orzechówkę w domowych warunkach należy przygotować:

  • 250 ml wódki
  • 250 g niedojrzałych orzechów włoskich
  • cukru lub miodu

Orzechy należy umyć, osuszyć i pokroić. Następnie musimy umieścić je w szklanej butelce i zalać wódką. Butelkę należy dokładnie zamknąć i odstawić w ciemne i chłodne miejsce na minimum 2 tygodnie, aby w takich warunkach napój spokojnie się “przegryzał”.

Reklama

Po upływie tego czasu orzechówkę należy przefiltrować i dodać cukru lub miodu do smaku. Tak przygotowana nalewka jest gotowa do spożycia.

Podsumowując, orzechówka to nalewka z orzechów włoskich, która jest skutecznym środkiem na łagodzenie dolegliwości układu pokarmowego. Aby cieszyć się jej dobroczynnymi właściwościami, należy pamiętać o przestrzeganiu zaleceń dotyczących dawkowania i stosowania, a także o uwzględnieniu przeciwwskazań do jej stosowania. W domowych warunkach można łatwo wykonać orzechówkę zgodnie z prostym przepisem.

Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama