Wady i zalety laktatorów ręcznych. Co musisz wiedzieć, zanim go kupisz?

Wady i zalety laktatorów ręcznych. Co musisz wiedzieć, zanim go kupisz?

Laktatory to gadżety, które trafiają na listę wyprawkową wielu kobiet ciężarnych. Chociaż sporą popularnością cieszą się modele elektryczne, wersje manualne są dobre na początek. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup takiego sprzętu, poznaj wady i zalety. Dzięki temu sprawdzisz, czy model ręczny jest odpowiedni dla Ciebie.
Reklama
Na rynku dostępnych jest wiele laktatorów ręcznych, które działają na podobne zasadzie. Mają sporo zalet, ale nie są też pozbawione pewnych niedogodności. Dlatego warto przeanalizować wszystkie „za i przeciw”, aby podjąć decyzję dostosowaną do potrzeb oraz oczekiwań. Wady laktatorów ręcznych Największą wadą modeli ręcznych jest konieczność samodzielnego odciągania pokarmu. W przypadku, gdy czynność ta odbywa się sporadycznie, wówczas nie stanowi to większego problemu. Kłopot pojawia się wówczas, gdy kobieta odciąga pokarm nawet kilka razy dziennie, a każda sesja trwa kilkanaście minut. W takiej sytuacji trzeba liczyć się przede wszystkim z wydłużeniem czasu odciągania mleka, a jednocześnie większym dyskomfortem spowodowanym bólem ręki. Zalety laktatorów ręcznych Manualna obsługa to jedna z najważniejszych zalet laktatorów. Tego rodzaju sprzęt ma znacznie więcej zalet, dzięki którym zakup modelu ręcznego warto rozważyć.
  •  Przystępna cena
Wszystkie modele manualne, w tym np.
Reklama
laktator ręczny Protect, wyróżniają się przystępną ceną. Koszt zakupu jest nawet kilkakrotnie niższy w porównaniu z modelami elektrycznymi (a tym bardziej elektronicznymi).
  •  Kompaktowe rozmiary
Laktatory ręczne charakteryzują się małymi rozmiarami, dzięki czemu nie sprawiają trudności w przechowywaniu. Bez trudu mogą zmieścić się w większej damskiej torebce. Są przy tym bardzo lekkie – dużo lżejsze niż modele elektryczne, ponieważ nie mają wbudowanego silnika.
  •  Łatwa obsługa
Obsługa laktatora ręcznego nie jest skomplikowana. Wystarczy zamontować wszystkie elementy, przyłożyć lejek do piersi, a następnie naciskać pompkę, pchać i wyciągać tłok lub naciskać rączkę – w zależności od wybranego rodzaju laktatora.
  • Bezbolesne odciąganie
Korzystanie z laktatorów elektrycznych kojarzy się z bolesnym odciąganiem pokarmu.
Reklama
W przypadku modeli ręcznych dyskomfort jest dużo mniejszy. To między innymi zasługa możliwości dopasowania siły i tempa ssania do swojego progu wrażliwości na ból. Ponadto nowoczesne modele manualne (np. laktator ręczny Protect) wyposażone są w specjalne silikonowe nakładki masujące, które gwarantują delikatne odciąganie pokarmu przy jednoczesnym stymulowaniu jego wypływu.
  • Cicha praca
Wszystkie modele manualne, m.in. laktator ręczny Protect wyróżniają się cichą pracą. Nie posiadają silnika, który mógłby generować hałas. Dzięki temu z takiego sprzętu można korzystać dyskretnie i cicho – także późno w nocy. Z tego powodu świetnie sprawdzą się np. w szpitalu w pierwszych godzinach po porodzie. Odciąganie (nawet w środku nocy) nie będzie przeszkadzać innym matkom w sali.
  • Bezprzewodowość
Z uwagi na ręczną obsługę, tego rodzaju laktatory nie wymagają dostępu do prądu.
Reklama
Dlatego można z nich korzystać w dowolnym miejscu – nawet z dala od źródła zasilania. Jak wybrać laktator ręczny? Jeżeli wielość zalet modeli ręcznych przekonała Cię do wyboru właśnie takiego urządzenia, czas poznać zasady wyboru dobrego i efektywnego gadżetu. Wybierając laktator ręczny, zwróć uwagę na takie kwestie jak:
  •  sposób odciągania pokarmu – w sprzedaży dostępne są m.in. laktatory tłokowe, z pompką, z rączką (np. laktator ręczny Protect); najwygodniejsze są modele z rączką (szczególnie te, które pozwalają na obsługę jedną ręką)
  • fazowość – znacznie lepszym rozwiązaniem są laktatory dwufazowe, które odzwierciedlają rytm ssania piersi dziecka, dzięki czemu pobieranie pokarmu jest efektywniejsze
  • możliwość dokupienia akcesoriów i części zamiennych – to ważne, aby móc szybko i bez problemu dokupić elementy zamienne ulegające zużyciu
  • możliwość regulacji siły ssania – dzięki temu proces odciągania mleka będzie nie tylko efektywniejszy, ale i bardziej delikatny oraz komfortowy.
Laktator to sprzęt, który powinien trafić na listę wyprawkową – przydaje się bowiem już w pierwszych godzinach po porodzie.
Reklama
Pomaga rozkręcić laktację, a w kolejnych tygodniach karmienia piersią – także zapobiec zastojom mleka czy walczyć z kryzysem laktacyjnym. Zanim jednak definitywnie zdecydujesz się na zakup, odpowiedz sobie na kilka pytań:
  • czy istnieją ograniczenia budżetowe?
  • czy zamierzasz szybko wrócić do pracy
  • czy planujesz odciągać pokarm kilka razy dziennie?
Jeżeli nie jesteś pewna, czy będziesz w ogóle korzystać z laktatora, model ręczny będzie tutaj lepszym wyborem. Pomoże uniknąć niepotrzebnego dużego wydatku (na poziomie nawet kilkuset złotych, bo tyle kosztują urządzenia elektryczne). Jeżeli zaś w praktyce okaże się, że częste korzystanie z modelu ręcznego jest dla Ciebie uciążliwe, zawsze możesz kupić laktator elektryczny.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama