Trzy trymestry ciąży - najważniejsze informacje
Udostępnij Google News
Dziecko

Trzy trymestry ciąży - najważniejsze informacje

Czas ciąży został podzielony na trzy umowne etapy zwane trymestrami. Podczas każdego z trymestrów w ciele młodej mamy zachodzi szereg ważnych zmian, którym mogą towarzyszyć różne dolegliwości. Jakie objawy pojawiają się w kolejnych fazach ciąży? Czym się charakteryzują poszczególne trymestry? Jakie symptomy ze strony naszego organizmu powinny nas zaniepokoić?

Pierwszy trymestr ciąży – od 1 do 12 tygodnia

Wczesne objawy ciąży mogą być bardzo męczące. Wiele kobiet skarży się na nudności i wymioty. Wbrew temu, co się powszechnie mówi, tego typu objawy nie pojawiają się tylko rano, mogą towarzyszyć młodej mamie przez cały dzień. Inne charakterystyczne oznaki, które pojawiają się na początku ciąży to osłabienie, senność, powiększenie się piersi oraz częste oddawanie moczu. Wiele kobiet, które nie wiedzą jeszcze o swoim stanie, myli te objawy z przeziębieniem – są ciągle zmęczone, mają zawroty głowy, tracą apetyt. Z powodu burzy hormonów możemy mieć huśtawkę nastrojów (od euforii po przygnębienie) i borykać się z problemami z cerą. Jeśli zauważymy u siebie podobne objawy, to należy umówić się na wizytę u ginekologa, który potwierdzi ciąże. Jeśli okaże się, że oczekujemy dziecka, możemy sprawdzić przewidywaną datę porodu, wykorzystując do tego celu kalkulator porodu. To sprytne narzędzie, które bardzo szybko pomoże nam w ustaleniu, kiedy urodzi się nasz maluch (więcej na temat obliczania daty porodu znajdziemy na https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/kalkulator-daty-porodu).

Jak dbać o siebie w pierwszym trymestrze ciąży? Przede wszystkim nie wymagajmy od siebie tak wiele, jak wcześniej. Pierwsze tygodnie mogą być bardzo wyczerpujące dla młodej matki. Wiele kobiet w tym czasie chudnie z powodu braku apetytu i częstych wymiotów, więcej śpi i musi dużo odpoczywać. To normalne, że w tym czasie organizm nie pracuje na pełnych obrotach i najlepiej to po prostu zaakceptować. Od początku ciąży zrezygnujmy z alkoholu i papierosów, pamiętajmy o piciu dużej ilości wody i zdrowej diecie. Na mdłości pomocne mogą okazać się migdały i imbir. To również czas na wykonanie wielu badań oraz rozpoczęcie suplementacji. Im szybciej skonsultujemy się ze swoim ginekologiem, tym lepiej dla dziecka. Pamiętajmy, by nie zażywać żadnych leków, bez wiedzy lekarza. Sygnałem alarmowym powinny być dla nas bóle w dole brzucha, krwawienia z dróg rodnych, upławy, swędzenie i nieprawidłowa wydzielina z pochwy. Jeśli zauważymy u siebie te objawy, trzeba jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Drugi trymestr ciąży – od 13 do 26 tygodnia

Kolejny trymestr ciąży jest spokojniejszy. Po wielu burzliwych zmianach, które zachodzą w naszym organizmie w ciągu pierwszych tygodni ciąży, kolejne nie niosą za sobą aż tylu przykrych objawów. Młode mamy mogą cierpieć na zgagę (powodem jest macica, która przesuwa narządy jamy brzusznej w górę), zaparcia (w czasie ciąży motoryka jelit jest osłabiona) oraz infekcje układu moczowego (przyczyną jest zastój moczu spowodowany rosnącą macicą oraz działaniem progesteronu na drogi moczowe). Na nogach mogą pojawić się żylaki, a na skórze ciążowe przebarwienia oraz rozstępy. Wiele kobiet ma w tym czasie problemy z równowagą, zmienia się położenie środka ciężkości ich ciała, a więzadła kręgosłupa i okoliczne mięśnie muszą dźwigać dużo większy ciężar niż zazwyczaj. Oprócz wymienionych dolegliwości drugi trymestr niesie za sobą również bardzo przyjemne nowości. Już od 14 tygodnia ciąży można odczuwać delikatne ruchy dziecka i nawiązać z nim pierwszy kontakt.

Jak dbać o siebie w drugim trymestrze ciąży? Przede wszystkim należy unikać ciężkiej pracy fizycznej, noszenia ciężarów i forsowania się. Wiele kobiet źle znosi chodzenie w butach na obcasach. Ważna jest regularna, lekka gimnastyka i częsty odpoczynek. Warto co miesiąc wykonywać kontrolne badanie moczu. Aby uniknąć rozstępów, codziennie smarujmy się specjalnymi kremami. Jeśli po 20 tygodniu ciąży zauważymy u siebie skoki ciśnienia krwi i regularne obrzęki tkanek, to może oznaczać, że dopadło nas nadciśnienie indukowane ciążą. W takim przypadku potrzebna jest pilna wizyta u lekarza. Skonsultujmy się z ginekologiem również, gdy odczuwamy skurcze i ból w dole brzucha oraz krwawienie lub plamienie z dróg rodnych.

Trzeci trymestr ciąży – od 27 do 40 tygodnia

Ostatni trymestr ciąży to czas oczekiwania. Każda z nas czuje się w tym czasie bardzo duża i ociężała. Jeśli w pierwszym trymestrze dobrze zaplanowałyśmy sobie dietę, nie powinnyśmy mieć po porodzie problemów z nadwagą. Jeśli jednak z powodów hormonalnych nasza waga gwałtownie wzrosła, nie martwmy się tym teraz. Czas na zrzucenie nadprogramowych kilogramów przyjdzie kilka tygodni lub miesięcy po porodzie. Teraz najważniejsze jest dbanie o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Wiele kobiet w tym czasie bardzo mocno denerwuje się nadchodzącym porodem.

Jak dbać o siebie pod koniec ciąży? Należy przede wszystkim dużo odpoczywać, najlepiej w pozycji leżącej, z uniesionymi nogami (np. można je ułożyć na oparciu kanapy lub na stosie poduszek). Pomocne są również umiarkowane ćwiczenia oraz pływanie. Może się zdarzyć, że przez obrzęki nie będziemy mogły włożyć stopy do swoich codziennych butów. Warto na ten czas kupić wygodne, sportowe obuwie o rozmiar większe niż zazwyczaj nosimy. Macica zajmuje coraz więcej miejsca w jamie brzusznej, dlatego powstrzymajmy się od gwałtownych ruchów i zbyt szybkiego poruszania. Zgłośmy się do lekarza, jeśli zauważymy u siebie dokuczliwe swędzenie całego ciała. To może być cholestaza ciążowa, która jest bardzo niebezpieczna dla dziecka. Niepokojące są również infekcje dróg moczowych. Jeśli zauważymy u siebie ostry ból w pachwinie i w dole pleców, krwawienie z dróg rodnych, ciągły ból brzucha, gorączkę i dreszcze to należy jak najszybciej wybrać się do lekarza. Podobnie sprawa wygląda w przypadku, gdy częstotliwość ruchów dziecka uległa wyraźnej zmianie.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie