Sponsoring sportu przez legalnych bukmacherów

Sponsoring sportu przez legalnych bukmacherów

Wzrasta ilość klubów sportowych wspieranych finansowo (poprzez sponsoring) przez legalne firmy bukmacherskie. Współpraca klubów z bukmacherami przyczynia się do osiągania korzyści przez obie strony takiej współpracy. Firmy bukmacherskie oferują możliwość wnoszenia zakładów na różne zdarzenia, w tym przede wszystkim na wydarzenia sportowe. Dlatego najbardziej oczywistym narzędziem marketingowym, które pozwala na zbudowanie rozpoznawalności bukmachera wśród graczy, wydaje się być sponsoring sportu. Istnieją liczne przykłady dowodzące, że sponsorowanie wydarzeń sportowych, drużyn i zawodników to potężna broń w walce o graczy.

Obustronne korzyści

Miliony kibiców przed telewizorami, dziesiątki tysięcy na trybunach, mnóstwo artykułów i zdjęć w prasie – o takim zasięgu marzy każda firma, tym bardziej jeśli zajmuje się działalnością powiązaną ze sportem, a z pewnością zakłady bukmacherskie do takich działalności należą. Firmy bukmacherskie mogą więc poprzez sponsorowanie klubów i wydarzeń sportowych zaistnieć w świadomości ogromnej widowni sportowej. Korzyści odnoszą obie strony takiej współpracy, ponieważ bukmacher ma szansę zaprezentować się wielkim rzeszom kibiców, a sponsorowany klub zyskuje finansowo dzięki zastrzykowi gotówki od sponsora - bukmachera. Nie dziwi więc, że sponsoringiem zainteresowane są zarówno kluby, jak i firmy bukmacherskie. Ci pierwsi szukają bowiem źródeł finansowania, a drudzy skutecznych metod na ekspozycję swoich marek. Siła tego związku potwierdza się w praktyce - można by wspomnieć chociażby firmę STS (Star – Typ Sport Zakłady Wzajemne Sp. z o.o.), która została oficjalnym sponsorem męskiej reprezentacji Polski w piłce nożnej, a także głównym sponsorem Jagielloni Białystok. Z kolei bukmacher Fortuna jest znany chociażby ze sponsorowania piłkarskiego mistrza Polski - Legii Warszawa. Kolejny legalnie działający w Polsce bukmacher, który pojawił się na rynku stosunkowo niedawno - Forbet - podjął się sponsorowania drużyny Śląska Wrocław. Ze wsparcia udzielanego klubom piłkarskim słynie również firma bukmacherska LVBet, która nawiązała współpracę m.in. z Wisłą Kraków. We wszystkich krajach Unii Europejskiej sponsoring klubów piłkarskich przez bukmacherów jest w zasadzie sytuacją standardową. Warto więc zwrócić uwagę na udaną współpracę pomiędzy firmami oferującymi zakłady bukmacherskie a największymi klubami piłkarskimi Europy. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie realne korzyści, jakie z tego rodzaju współpracy osiągają nie tylko największe i najbogatsze drużyny na świecie, ale także bukmacherzy angażujący się w sponsoring tych klubów.
Soccer field with green grass and lights
The soccer field with green grass and lights

Odrodzenie sponsoringu w Polsce

W ostatnim czasie wzrosła liczba firm bukmacherskich sponsorujących sport. Dzieje się tak, między innymi dlatego, że sponsoring daje bukmacherom możliwość prezentacji w legalny sposób nazwy swojej firmy. Ponieważ dostęp do innych form marketingu jest mocno ograniczony, bukmacherzy coraz częściej decydują się zainwestować w sponsorowanie drużyn i wydarzeń sportowych, dzięki czemu mogą w łatwy sposób dotrzeć do swojej grupy docelowej, do których należą przede wszystkim kibice sportowi. Coraz częściej słyszy się więc o współpracy jaką nawiązują polskie kluby sportowe oraz firmy bukmacherskie. Jako ciekawostkę warto też przytoczyć informację, że na początku marca 2018 r. bukmacher Fortuna zostały sponsorem drużyny zajmującej się… e-sportem, czyli zawodowym graniem w gry komputerowe. Szerokie otwarcie legalnym bukmacherom drzwi do sponsoringu sportu to niezwykle ważny element obowiązującego w Polsce prawa hazardowego. Przypomnijmy jednak, że aby bukmacher mógł zainwestować w sponsoring, to musi działać w Polsce w sposób legalny, a więc musi otrzymać wcześniej wydane przez Ministerstwo Finansów zezwolenie na działalność w Polsce. Witryny internetowe firm bukmacherskich, które nie uzyskały takiego zezwolenia, są automatycznie blokowane dla użytkowników, którzy chcą je odwiedzić z terytorium naszego kraju. Tym samym nie ma oczywiście możliwości by takie firmy mogły zostać sponsorem któregoś z polskich klubów. Więcej informacji na temat tego, którzy bukmacherzy są w Polsce legalni, a tym samym mogą zaangażować się w sponsoring, można znaleźć na wygranaonline.com. W wyniku wprowadzonych uregulowań prawnych w tym zakresie, firmy bukmacherskie stały się obecnie jednym z głównych sponsorów inwestujących w sport. Szeroki strumień pieniędzy, który płynie od bukmacherów do klubów piłkarskich i innych organizacji sportowych, pozwala zawodnikom poprawiać swoje osiągnięcia i generalnie sprzyja rozwojowi polskiego sportu. Pomimo, iż logo bukmacherów można zobaczyć na koszulkach zawodników, to trzeba mieć świadomość że obstawianie zakładów może skończyć się poważnym uzależnieniem. Bukmacherzy swoją ofertę kierują wyłącznie do osób pełnoletnich.
Udostępnij artykuł