Uzależnienie od zakładów bukmacherskich. Jak pomóc choremu?
Od zakładów bukmacherskich można się uzależnić. Przeczytaj, jakie są tego objawy i jak przebiegają kolejne fazy rozwoju nałogu. Dowiedz się, jak pomóc osobie uzależnionej od zakładów bukmacherskich.
Reklama
Czy od zakładów bukmacherskich można się uzależnić?
Wydawać by się mogło, że coś takiego jak zakłady bukmacherskie nie ma prawa stać się uzależnieniem. Ludzie obstawiają zakłady w formie rozrywki, często dla żartu, albo wkładając w kupon kilka złotych, bo „a może się uda”. Raczej nikt nie traktuje tego jak źródło stałego dochodu i nie kupuje kuponu za każdym razem, gdy przechodzi koło bukmachera albo gdy ogląda jakiś mecz.
Jednak nie zawsze to tak wygląda. Niektórzy ludzie potrafią uzależnić się od zakładów bukmacherskich, bo trzeba pamiętać, że to także jest rodzaj hazardu, tak samo jak gra w pokera czy ruletkę. Wiele kobiet również ma z tym problem, a jeszcze więcej zna osoby przejawiające objawy uzależnienia. Postanowiliśmy więc poruszyć tę kwestię.
Zresztą zazwyczaj jest to sytuacja jednorazowa, bo przecież wiele słyszy się historii o uzależnieniu od takich gier. Ludzie są tego świadomi i podchodzą do tego typu hazardu ostrożnie.
Ale o zakładach bukmacherskich już nie mówi się w tak dużym stopniu. Ryzyko związane z obstawianiem często jest lekceważone, a przecież zakłady mogą uzależniać tak samo mocno jak wizyty w kasynie! Dlatego też dla osoby uzależnionej czy nawet jej bliskich objawy choroby mogą pozostawać długo niezauważone właśnie przez to, że będą lekceważone.
Ośmielony wydaje coraz więcej pieniędzy, bo przecież ciągle jest na plus. Oczywiście często nie jest to prawdą – gracz potrzebuje kolejnych emocji i stymulacji, jakie daje mu wygrana. Jeżeli przegra, to za wszelką cenę chce się „odkuć” i obstawia kolejne zakłady.
Jednak postawione kwoty są coraz większe i każda kolejna strata powoduje porządne nadszarpnięcie domowego budżetu. Gracz wpada w błędne koło, próbując nadrobić to, co przegrał. Często w tym momencie zaczyna się pożyczanie pieniędzy od rodziny i bliskich, a niekiedy nawet osoba uzależniona zaciąga pożyczki w banku. Cały czas wydaje jej się, że jeszcze ma szanse na dużą wygraną. Nie dopuszcza do siebie myśli, że mogłoby być inaczej.
W końcu stan psychiczny gracza staje się coraz gorszy. Unika on kontaktów towarzyskich, zaniedbuje rodzinę i pracę. Jego zadłużenie osiąga coraz większy stopień. Jednocześnie cały czas pragnie grać i poświęca na to bardzo dużo czasu.
Osobę uzależnioną często w tym momencie ogarnia lęk i zaczyna przychodzić świadomość tego, co się wydarzyło. Po wielu fazach zaprzeczeń i czekania na wielką wygraną, gracz zauważa, w jakim dołku finansowym się znajduje.
Niekiedy rodzina zmęczona zachowaniem takiej osoby odsuwa się od niej, tak samo jak bliżsi znajomi.
Osoba uzależniona zostaje sama ze swoimi problemami. W wielu przypadkach zaciągnięte długi są tak wielkie, że gracz nie umie poradzić sobie z ich spłatą. Do uzależnienia od zakładów bukmacherskich mogą dojść inne: uzależnienie od alkoholu czy narkotyków, które początkowo mogą wydawać się jakimś sposobem poradzenia sobie z sytuacją.
Stan psychiczny osoby uzależnionej pogarsza się z każdym dniem. U niektórych może pojawić się depresja, stany lękowe, a nawet myśli samobójcze. Dramatycznych historii związanych z hazardem jest niestety mnóstwo.
Jeżeli nie odbywają się one akurat w danym mieście, to można poszukać specjalnych portali czy forum, na którym osoby uzależnione mogą porozmawiać o swoich problemach.
Trzeba pamiętać także o tym, by na każdym kroku okazywać takiej osobie wsparcie. Nie można jej obwiniać i wypominać straconych pieniędzy. Poświęcanie odpowiedniej ilości czasu i próba zajęcia czymś innym powinna pomóc przy wychodzeniu z uzależnienia. Dobrym pomysłem będzie także znalezienie nowej pasji, która pomogłaby wypełnić ten czas, który osoba uzależniona poświeciłaby dawniej na grę.
Uzależnienie od zakładów bukmacherskich nie jest czymś, co można ignorować. Niesie bowiem ze sobą tak samo poważne konsekwencje jak uzależnienie od alkoholu czy narkotyków. Objawy nałogu są często ignorowane albo niezauważane, szczególnie na początku choroby. Jednak pojawiająca się agresja gracza i kolejne godziny poświęcane na obstawianie zakładów powinny być zdecydowanym sygnałem alarmującym, że dzieje się coś złego.
Materiał nadesłany przez partnera
LEKCEWAŻENIE ZAKŁADÓW
Skąd bierze się uzależnienie od zakładów bukmacherskich? Zapewne nie ma na to pytanie jednej dobrej odpowiedzi. U każdej osoby czynnikiem zapalnym może być coś zupełnie innego. Ale bardzo ważne jest to, na co rzadko zwraca się uwagę: dostęp do zakładów bukmacherskich ma praktycznie każdy i są one dużo bardziej popularne niż wizyta w kasynie. Legalni bukmacherzy są bowiem bez przeszkód dostępni w internecie (źródło), a liczba takich firm stale rośnie. Bo wrzucając pieniądze do jednorękiego bandyty zastanawiamy się kilka razy, czy to aby na pewno dobry pomysł.Reklama
JAK PRZEBIEGA ROZWÓJ UZALEŻNIENIA?
Uzależnienie od zakładów bukmacherskich nie daje od razu wyraźnych objawów. Dla osób postronnych często mogą być one w ogóle niezauważalne, podobnie jak dla chorego, który wypiera je i zrzuca wszelkie objawy na coś innego. Tymczasem można wyróżnić kilka faz takiego uzależnienia. W wielu przypadkach zaczyna się niewinnie: gracz obstawia niewielkie kwoty i zauważa, że jego kupony nierzadko są trafione.Reklama
Reklama
JAK POMÓC OSOBIE UZALEŻNIONEJ?
Pomocy zawsze powinno się szukać u profesjonalistów. Osoba uzależniona powinna udać się do terapeuty, który wybierze dla niej najbardziej odpowiedni tryb leczenia. Nie można zapominać o tym, co niesie ze sobą uzależnienie od zakładów bukmacherskich – chęć przejścia z jednego nałogu w drugi, zły stan psychiczny. Problemy te powinno się powierzyć w ręce specjalisty. Warto podpowiedzieć osobie uzależnionej, że istnieją różne spotkania osób walczących z takim samym nałogiem.Reklama
Reklama
zakłady bukmacherskieuzależnienie od zakładów bukmacherskichuzależnienie od hazardujak pomóc uzależnionemu
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Reklama
© 2025 ZaradnaKobieta.pl