Ciąża i kariera zawodowa – jakie mamy prawa?

Ciąża i kariera zawodowa – jakie mamy prawa?

Kobieta w ciąży ma specjalne i odpowiednio dobrane do jej stanu prawa. Również prawo pracy zmienia się w tym zakresie i możemy spodziewać się pewnego „łagodniejszego” traktowania będąc w ciąży.
Reklama
Jeśli nasz pracodawca traktuje nas na równi z innymi pracownikami oraz odmawia naszych próśb, które naturalnie wypływają z faktu bycia w ciąży powinnyśmy zainteresować się kodeksem prawa pracy. Broni on praw kobiet i reguluje dokładnie przepisy obowiązujące pracodawcę. Jakie więc dokładnie ma prawa kobieta w ciąży?

1. Jeśli dostałaś wypowiedzenie – walcz

Kodeks pracy nie pozwala na wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy przez pracodawcę z kobietą będącą w ciąży, co odpowiednio reguluje art. 177. Niestety prawo to nie jest wiążące, gdy kobieta zatrudniona jest jedynie na okres próbny poniżej jednego miesiąca.

2. Zmieniony czas pracy

Będąc w ciąży gwarantuje Ci się także skrócony czas pracy. Kobieta ciężarna może pracować jedynie osiem godzin dziennie, nawet jeśli Twój czas pracy jest na co dzień zupełnie inny.
Reklama
Z tego względu też nie może zostać zmniejszona Twoja pensja.

3. Czas pracy przy komputerze

Kobieta w ciąży może pracować jedynie 4 godziny dziennie przez komputerem. Wymaga się od Twojego pracodawcy, aby zmienił on tak rozkład zajęć i przydzielił Ci takie zadania, które nie będą Cię zbytnio obciążały. Jeśli pracujesz przy komputerze w dłuższym wymiarze godzin – poproś pracodawcę o zmianę tego stanu rzeczy.

 4. Praca uciążliwa

W 1996 roku w Rozporządzeniu Rady Ministrów zawarto informacje o zabronieniu zatrudniania kobiet w ciąży w pracach szkodliwych i uciążliwych, których warunki mogą wpłynąć na stan i rozwój dziecka.
Reklama
Warunki takiej pracy to na przykład częste podnoszenie i dźwiganie ciężkich przedmiotów. Jeśli więc pracujesz w miejscu, gdzie niestety musisz wykonywać podobne czynności prawo pracy wyraźnie nakazuje Twojemu pracodawcy zmianę Twojego rozkładu pracy oraz przydzielenie Ci innych obowiązków.

5. Specjalne warunki

Kobieta w ciąży nie powinna także przebywać w hałasie powyżej 65 decybeli. Nie może również pracować w miejscu, w którym dochodzi do nagłych i częstych zmian temperatury oraz gdzie występują intensywne drgania. Nie wolno kobietom w ciąży pracować również na wysokości. Zabroniona jest także praca z niebezpiecznymi substancjami oraz w pobliżu źródeł promieniowania.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama