Urlop macierzyński – jakie mamy prawa?

Urlop macierzyński – jakie mamy prawa?

Urlop macierzyński to specjalny okres urlopu, który nie łączy się z innymi podobnymi dodatkowymi dniami wolnymi od pracy. Z tego względu jeśli nawet w danym roku wykorzystałaś wszystkie przysługujące Ci dniu urlopu nadal masz możliwość wzięcia urlopu macierzyńskiego. Przysługuje on już po narodzinach dziecka każdej kobiecie, która wykaże taką chęć. Jego zadaniem jest pozwolenie matce na osobistą opiekę nad noworodkiem.
Reklama
W niektórych przypadkach urlop taki może dostać również ojciec dziecka, lecz w chwili obecnej ojcowie dostają również osobne urlopy zwane potoczenie „tacierzyńskimi”.

Jakie więc ostatecznie prawa dotyczące urlopu macierzyńskiego przysługują kobiecie będącej w ciąży?

1. Na czas urlopu macierzyńskiego matce przysługuje zasiłek macierzyński – będziesz więc dostawać pensję mimo niepracowania. 2. Urlop macierzyński może dostać jedynie kobieta zatrudniona na stałe. Urlop macierzyński nie przysługuje kobietom zatrudnionym na umowę zlecenie lub umowę o dzieło. 3. Urlop macierzyński nie przysługuje również osobom bezrobotnym, jeśli poszukują pracy już zaraz po narodzinach dziecka. 4. Kobieta, która urodzi kolejne dziecko podczas tego urlopu niestety nie ma już prawa do następnego urlopu macierzyńskiego. 5.
Reklama
Kobieta będąca w trakcie odbywania urlopu macierzyńskiego nie może zostać pod żadnym warunkiem zwolniona z pracy. Jedynie w wyjątku upadłości firmy naturalnym stanem rzeczy kobieta taka może stracić pracę. 6. Urlop macierzyński uznawany jest jako okres składkowy do późniejszej emerytury. Kobieta wychowująca dziecko nie musi się więc obawiać „straconych” lat pracy. 7. Każda kobieta zatrudniona na stałą umowę o pracę ma prawo do urlopu macierzyńskiego bez względu na:
  • Jej staż pracy w danej firmie
  • Wymiaru czasu pracy, który spędza pracując dla danej firmy
8.
Reklama
Wymiar okresu, na który przysługuje urlop macierzyński zmienia się z roku na rok, ale ogólnie czas ten trwa około:
  • W przypadku urodzenia tylko jednego dziecka – 20 tygodni
  • W przypadku urodzenia dwójki dzieci – 31 tygodni
  • W przypadku urodzenia trójki dzieci – 33 tygodni
  • W przypadku urodzenia czwórki dzieci – 35 tygodni
  • W przypadku urodzenia piątki dzieci lub więcej – 37 tygodni
Niewykorzystany urlop macierzyński przez matkę może zostać wykorzystany następnie przez ojca – jak zostało to wspomniane na początku. Jest więc to świetny czas aby podzielić się obowiązkami i poświęcić więcej czasu nowemu członkowi naszej rodziny.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama