Muszka czy krawat, co wybrać w zależności od stroju i okazji? – cztery praktyczne porady

Muszka czy krawat, co wybrać w zależności od stroju i okazji? – cztery praktyczne porady

Wedle tradycyjnych zasad dobrego stylu zarówno krawat, jak i mucha, stanowią eleganckie dodatki do męskiej garderoby. Nie w każdej sytuacji i nie do każdego stroju można jednak nosić je wymiennie. Dodatkowo, bardzo wielu panów zmieniło dotychczasowy sposób postrzegania much oraz krawatów i starają się je zestawiać również ze strojami mniej formalnymi, aby podkreślić własny styl i dobry gust. Nie oznacza to, że w doborze krawatów i much do koszuli panuje obecnie pełna dowolność. Poniżej przedstawiamy cztery praktyczne porady dotyczące dobierania tych dodatków w zależności od okazji i stroju.
Reklama
1. Do smokingu i fraka tylko mucha W męskich strojach formalnych, czyli frakach i smokingach, jedynym dodatkiem, wedle prawideł dobrego stylu, jest mucha. Podkreśla wyjątkowość stroju i okoliczności, a także dodaje elegancji. Krawat do smokingu lub fraka może być wręcz uznany za modowe faux-pas. Na tym jednak nie koniec, bo mucha też musi spełniać pewne wymagania. Do smokingu mucha męska może być wyłącznie czarna, a do fraka – tylko biała. Absolutnie niedopuszczalne jest również, aby muszka była od razu związana lub na gumce – jest to w bardzo złym guście. Wybierając muchę do smokingu lub fraka, warto zwrócić też uwagę na jej wielkość. Za krótka będzie trudna w zawiązaniu, za duża, da z kolei zbyt obszerną kokardę – ta powinna być mniej więcej szerokości konturu twarzy. Przed ostateczną decyzją dobrze jest więc przymierzyć kilka modeli, aby dobrać ten, który będzie najlepiej pasować.
Reklama
2. Tradycyjny garnitur i krawat to najlepsze połączenie Jeśli sytuacja pozwala na mniej formalny strój, czyli garnitur, najlepszym dodatkiem będzie do niego klasyczny krawat. Znów jednak trzeba pamiętać, że dobierając krawat, trzeba kierować się kilkoma zasadami, aby mieć pewność, że pasuje on do całej stylizacji i sytuacji. Przede wszystkim trzeba pamiętać o kolorze krawata. Powinien być on ciemniejszy od koszuli. Jeśli koszula ma wzór – kratkę lub prążki – krawat powinien być gładki. I na odwrót – jeśli koszula jest gładka, krawat może mieć delikatny wzór. Bardzo ważna jest również długość i szerokość krawata. Końcówka krawata musi sięgać do klamry paska, a szerokość powinna być mniej więcej taka sama, jak szerokość klap w marynarce. W związku z powyższymi zaleceniami wyboru krawata nie warto pozostawiać przypadkowi.
Reklama
Dobrze jest mieć też kilka sztuk tych dodatków (ofertę krawatów można znaleźć pod tym linkiem: https://www.lancerto.com/dodatki/krawaty.html), najlepiej dobranych już do konkretnych koszul. 3. Krawaty i muchy do mniej formalnych stylizacji Pomimo tego, że krawaty i muchy kojarzone są powszechnie z najbardziej eleganckimi stylizacjami, nie ma nic złego w zakładaniu ich do mniej formalnych strojów na przykład w stylu smart casual. Odpowiednio dobrany krawat będzie świetnie współgrał ze sportową marynarką i kraciastą koszulą. Jest to również prosty zabieg, który może sprawić, że mniej formalny ubiór stanie się odrobinę bardziej elegancki. Trzeba jednak pamiętać, że nawet w takich luźniejszych stylizacjach nie należy łączyć krawata z koszulą z krótkim rękawem – takie zestawienie nigdy nie wygląda dobrze.
Reklama
Panowie, którzy nie boją się odważniejszych połączeń i lubią wyróżniać się wyglądem, mogą w swoich codziennych stylizacjach postawić również na muchy. Kolorowe i wzorzyste muchy mogą stać się dla wielu panów nie tylko bardzo oryginalnym dodatkiem, ale nawet ich znakiem rozpoznawczym. 4. Muchy i krawaty w z bohaterami kreskówek i zabawnymi wzorami – ostrożnie! Ostatnio bardzo modne stały się krawaty i muchy, które zamiast tradycyjnych wzorów i kolorów, przyozdobione są bohaterami kreskówek, komiksów lub w inne śmieszne i przykuwające uwagę wzory. Trudno jednoznacznie ocenić ten trend. Z jednej strony mogą sprawdzić się na imprezę w gronie znajomych lub jako chęć podkreślenia swojej indywidualności albo gustu. Z drugiej, granica między oryginalnością i ekstrawagancją a kiczem jest płynna i bardzo łatwo ją przekroczyć. Nie oznacza to, że z takich krawatów i much należy całkowicie zrezygnować.
Reklama
Noszenie ich jednak warto ograniczyć do sytuacji, w których będzie się miało pewność, że będą stosowne. Krawaty i muchy – niezbędne dodatki w garderobie każdego mężczyzny Krawatów i much w zdecydowanej większości przypadków nie należy uznawać za zamiennik. W praktyce bowiem, powinno stosować się je do różnych stylizacji i okazji. Jeśli jednak są rodzaje garderoby i sytuacji, w których zarówno krawat, jak i mucha dobrze się sprawdzą, każdy mężczyzna powinien założyć to, w czym czuje się lepiej. To najlepsza gwarancja tego, że będzie również dobrze wyglądał. W doborze krawata do garnituru może być również przydatna poniższa infografika: http://static.lancerto.com/aukcje/tabele/LANCERTO_INFOGRAFIKA_PORADNIK.pdf Źródło zdjęcia: www.Pixabay.com
Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama