Poradnik pracownika: Jak dobrze wypaść podczas okresu próbnego? – 5 rad

Poradnik pracownika: Jak dobrze wypaść podczas okresu próbnego? – 5 rad

Rozpoczynając nową pracę zazwyczaj najpierw zatrudnieni jesteśmy jedynie na okres czasu próbnego, który wynosi około trzech miesięcy. To w jaki sposób się zaprezentujemy będzie miało wpływ na zatrudnienie nas na stałe, lub zrezygnowanie z naszych usług.
Pierwszy dzień w nowej pracy zawsze jest najtrudniejszy, ale dopiero otrzymanie pierwszych zadań, poznanie ludzi i próba zaaklimatyzowania sprawiają, że najbardziej poddajemy się stresowi. Szczególnie często pojawia się w naszej głowie pytanie: co mogę zrobić, aby lepiej wypaść i dostać tę pracę? Spróbujemy na nie dzisiaj odpowiedzieć.

1. Poznaj innych pracowników

Postaraj się poznać wszystkich innych pracowników, z którymi będziesz bezpośrednio pracować. Okaż im się jako osoba pogodna, pozytywna i dobrze nastawiona do innych ludzi. Dzięki temu zdobędziesz sympatię innych osób, a przychodzenie do pracy nie będzie już tak stresujące – to zaś wpłynie na Twoje wyniki w pracy. Pamiętaj również, że szef może zasięgnąć opinii innych pracowników o Twojej osobie.

2. Nie bój się zadawać pytania

Zamiast zamknąć się w sobie i w wyznaczonym Ci miejscu pracy – spróbuj poznać firmę. Nie bój się zadawać żadnych pytań związanych z Twoja pracą – pokaż, że naprawdę Cię ona interesuje i chciałabyś wykonywać ją na najwyższym poziomie. Dzięki temu także nie popełnisz żadnego błędu.

3. Zadawaj je jednak z rozwagą...

Nie powtarzaj tego samego pytania parę razy, sprawisz wtedy wrażenie kogoś, kto bardzo wolno się uczy i mało zapamiętuje. Dlatego najważniejsze rzeczy, których się dowiesz – zapisz sobie w notatniku. Nie pytaj również o te aspekty swojej pracy, które powinnaś sama znać, aby należycie się nią zajmować.

4. Obserwuj innych

Zaobserwuj jaka panuje atmosfera w Twojej nowej pracy. Zauważ, co wolno, a czego nie. Na co można sobie pozwolić w stosunku do szefa czy innych, a co nie jest mile widziane. Zachowaj pewną otwartość i rezerwę. Nie krytykuj innych w tych pierwszych dniach.

5. Poproś o ocenę Twojej pracy

W połowie okresu próbnego zapytaj szefa o jego ocenę Twojej pracy oraz zapewnij go, że postarasz się zmienić wszystko, co wymieni na Twoją niekorzyść. Dzięki temu będziesz wiedziała, co zmienić i pokazując swoje zaangażowanie oraz odporność na krytykę zdobędziesz parę plusów.
Udostępnij artykuł