Jak poradzić sobie w pierwszym dniu nowej pracy – 5 rad

Jak poradzić sobie w pierwszym dniu nowej pracy – 5 rad

Pierwszy dzień w nowej pracy jest dla nas zawsze powodem do znacznego stresu. Niepokoimy się o to, jak wypadniemy. Boimy się tego, jaki będzie nasz szef. Nie jesteśmy pewni, czy „dogadamy” się z naszymi współpracownikami. Częściowo także zawsze jest to dla nas samych sprawdzenie się, czy podołamy przedstawianym nam zadaniom, a jeśli nie – to czy ludzie wokół będą nam przychylni i pokażą rozwiązania.
Reklama
To całkowicie naturalne odczuwać taki lęk, z drugiej jednak strony są w nas wtedy również pozytywne uczucia: podekscytowanie nową sytuacją i ciekawość innych. Jak więc poradzić sobie w pierwszym dniu nowej pracy?

1. Bądź pozytywnie nastawiona

Może brzmi to błaho i bardzo powierzchownie, ale dobre nastawienie to podstawa. Oprócz swojej pewności siebie, która da nam lepszy „start”, pokażemy również innym, że jesteśmy ludźmi pozytywnymi, do „przegadania”, komunikatywnymi i łatwymi w kontaktach z innymi. Rzeczą najistotniejszą jest, aby zaskarbić sobie wzajemną sympatię współpracowników i szefa w tym pierwszym, najważniejszym w budowaniu relacji, dniu w pracy.

2. Wiedza o zajmowanym stanowisku

Przed przyjściem pierwszego dnia do pracy należy dowiedzieć się wszystkiego o zajmowanym przez nas stanowisku, o ludziach, z którymi będziemy pracować, względnie o naszych przełożonych oraz podwładnych. Musimy znać kompetencje tych ludzi, zrozumieć ich i lepiej zarządzać zespołem od samego początku – jeśli oczywiście posiadamy takie kompetencje.
Reklama
Należy także szczegółowo zaznajomić się z funkcjonowaniem firmy i jej zadaniami.

3. Dobre przygotowanie do pracy

Szczególnie pierwszego dnia zadbać trzeba o to, by do pracy być jak najlepiej przygotowanym. Jeśli wiemy, że musimy zabrać ze sobą na przykład komputer, wydruki, plany itd.. – przygotujmy to już dzień wcześniej.

4. Jak dobrze wypaść personalnie?

Oczywistym wydaje się fakt, że w pierwszym dniu pracy nie wolno się do niej spóźnić. Należy przecież pokazać się od jak najlepszej strony. Dlatego przynajmniej tego dnia ustawmy budzik trochę wcześniej i postarajmy się przybyć do pracy przed planowaną godziną objęcia przez nas stanowiska.

5. Zadawaj pytania!

Pierwszy dzień wykorzystaj na to, aby zadać jak najwięcej pytań dotyczących twojej pracy. Jeśli musisz wiedzieć gdzie stoi kserokopiarka – zapytaj o to teraz. Dowiedz się również od innych współpracowników o zasadach panujących w firmie: na przykład kiedy wypada przerwa obiadowa.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama