Jak pokonać stres przed rozmową kwalifikacyjną? – 6 rad
Udostępnij Google News
Kariera

Jak pokonać stres przed rozmową kwalifikacyjną? – 6 rad

Stres przed rozmową kwalifikacyjną i w trakcie jej trwania może sprawić, że nawet najbardziej kompetentna osoba nie wypadnie pozytywnie w oczach rekrutera. Dlatego czasem najważniejszym wyjściem jest pokonanie samego stresu poprzez mozolne przygotowywanie swojej historii oraz na przykład możliwych odpowiedzi na pytania rekrutacyjne.

Przedstawiamy kilka sposób i rad na to, jak można pokonać stres przed i podczas rozmowy o pracę:

1. Przygotuj dokumenty

Dzień przed lub kilka dni przed rozmową kwalifikacyjną przygotuj w teczce wszystkie ważne dokumenty, które będą obowiązywać Cię na rozmowie. Wydrukuj kolejny raz samo CV oraz listy motywacyjny. Nie rób tego na ostatnią chwilę.

2. Przygotuj odpowiedni strój

Już wcześniej sprawdź w czym najlepiej wyglądasz i czy w Twojej szafie znajduje się wszystko, co potrzebne jest aby dobrze wyglądać na rozmowie kwalifikacyjnej. Jeśli nie – wybierz się na małe zakupy, to również pomoże Ci się zrelaksować!

3. Nie spóźnij się

Na rozmowę kwalifikacyjną przyjdź nawet pół godziny przed jej rozpoczęciem. Wtedy przestaniesz się stresować tym, że możesz nie zdążyć – zawsze przecież może zdarzyć się coś, co sprawi, że ten dodatkowy czas będzie potrzebny. Nie przychodź jednak na rozmowę jeszcze wcześniej – godzinę czy dłużej przed Twoim czasem – tak długie oczekiwanie może tylko zwiększyć Twój stres.

 4. Pamiętaj o odpowiedniej postawie ciała

Po zajęciu miejsca spróbuj usiąść prosto. W czasie rozmowy nie wierć się oraz nie wykonuj pokazujących Twój stres zbytnich gestów i ruchów ciałem. Powstrzymaj również zbyt „okazałą” mimikę twarzy.

Uśmiechaj się i staraj się utrzymywać kontakt wzrokowy z rekruterem. Ręce trzymaj złożone obok siebie lub jeśli siedzisz przed biurkiem – wprost na nim przed sobą – pokażesz wtedy, że nie masz nic do ukrycia.

5. Daj sobie czas

Podczas przepytywania przez rekrutera postaraj się pomyśleć nad odpowiedzią. Nie bój się zastanawiać trochę dłużej, jednak również nie przesadzaj z milczeniem. Postaraj się aby każde Twoje zdanie było zgrabne i dobrze ułożone – cała wypowiedź miała sens logiczny.

6. Zrób swój własny research

Spróbuj dowiedzieć się o firmie, do której przychodzisz jak najwięcej informacji. Zapewne będziesz o nie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – pokaż dobre przygotowanie i zapoznanie się z tematem. Przeczytaj również najnowsze doniesienia z branży, którą się zajmujesz.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie