3 przyczyny bólu brzucha
Udostępnij Google News
Zdrowie

3 przyczyny bólu brzucha

Ból brzucha sygnalizuje zaburzenia ze strony układu pokarmowego, czasem też poważne choroby. Nie powinniśmy lekceważyć dyskomfortu, ponieważ może przerodzić się on w groźniejsze schorzenie. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu brzucha?

Może być związany z szeregiem sytuacji: niestrawnością, stresem lub silnym uderzeniem, np. podczas wypadku. Czasami samodzielnie udaje nam się zdiagnozować, co może być przyczyną dyskomfortu, ale niekiedy konieczna staje się wizyta u lekarza i wykonanie specjalistycznych badań. Co najczęściej jest powodem bólu brzucha?

Zatrucie pokarmowe lub grypa żołądkowa

Objawy zatrucia lub grypy żołądkowej:

 • skurcze
 • nudności
 • biegunka
 • wymioty
 • gorączka
 • osłabienie

Warto przeanalizować jadłospis z poprzedniego dnia lub przypomnieć sobie, czy nikt z objawami choroby nie pojawił się w pracy.

W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się odpoczynek i sen, a w międzyczasie duże ilości płynów oraz lekkostrawna dieta – sucharki z herbatą, gotowany ryż czy lekki rosół. Grypa żołądkowa mija zwykle po 2-3 dniach, zatrucie po 1-2 dniach, dlatego – jeśli objawy nie ustąpią lub się nasilają, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Pamiętaj! Po zakończonym leczeniu należy zaopatrzyć się w probiotyk, który pomoże przywrócić nam florę bakteryjną jelit do normy.

Zespół jelita drażliwego lub silny stres

Bóle brzucha, jakim towarzyszy biegunka lub zaparcia, śluz w kale, wzdęcia, gazy, nudności po posiłkach i permanentne zmęczenie, mogą oznaczać, że cierpimy na zespół nadwrażliwego jelita grubego.

Może to być m.in. spowodowane silnym, długotrwałym stresem. Warto udać się do lekarza, aby zlecił stosowne badania, które potwierdzą tę dolegliwość. Dodatkowo zaleca się zwrócenie szczególnej uwagi na swój jadłospis i obserwację, po jakich produktach objawy się nasilają.

Wskazówki:

 1. Ogranicz spożywanie tłuszczów, alkoholu i palenie papierosów.
 2. Jedz kilka mniejszych posiłków.
 3. Staraj się jak najwięcej relaksować.
 4. Najczęściej przy kłopotach z jelitami zalecana jest odpowiednia dieta i stosowanie probiotyków. W takim przypadku najlepiej skontaktować się ze specjalistą, który ułoży prawidłowy jadłospis.
 5. Można też sięgnąć po sprawdzone źródła wiedzy, np. http://wiem-co-jem.pl/dieta-zespol-jelita-drazliwego/

Kolka lub kamica nerkowa

Niekiedy ból brzucha przybiera inny rodzaj – jeśli pojawia się kurczowy ból w środkowej części brzucha, który promieniuje do prawej strony lub brzucha, a do tego mamy nudności, wymioty i gazy, może to być atak kolki żółciowej. W takiej sytuacji należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza poprzez wezwanie karetki lub pojechania do szpitala na ostry dyżur.

Kiedy silny ból pojawia się w dolnej części pleców i promieniuje do brzucha, a dodatkowo:

 • nastąpi zatrzymanie moczu
 • często oddajemy mocz, który może być ciemny, o brzydkim zapachu lub krwisty
 • cierpimy na nudności oraz wymioty
 • pocimy się – prawdopodobnie mamy atak kolki lub kamicy nerkowej

Trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza oraz pić dużo wody, aby wydalić kamień.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie