Masz problemy z wydatnym brzuszkiem? Odpowiedź może Cię zaskoczyć!

Masz problemy z wydatnym brzuszkiem? Odpowiedź może Cię zaskoczyć!

W pewnym wieku zaczyna się u nas pojawiać charakterystyczny wydatny brzuch. Dlaczego nagle tłuszcz gromadzi się w tym miejscu? Odpowiedź może okazać się zaskakująca.
Okazuje się, że mogą za tym stać hormony. Jak podaje National Geographic, badania wykazały, że za to zjawisko może być odpowiedzialny estrogen, a raczej jego niedobór. U kobiet, które przechodzą menopauzę spada jego produkcja, a jednocześnie wiele z nich uskarża się, że w tym czasie pojawia się problem z otyłością brzuszną. Jak mówi dr JoAnn Pinkerton z North American Menopause Society  (nie brała ona udziału w tym projekcie):
Ilość tłuszczu w ciele powyżej 35% oznacza dla kobiet po menopauzie większe ryzyko chorobliwej otyłości, cukrzycy i chorób serca.
Do tego momentu mogliśmy zwalczać otyłość poprzez trening fizyczny, dietę i kontrolę wagi. Teraz odszedł nowy sposób - terapię hormonalną oparta na estrogenie. Najnowsze badanie, które zostało opublikowane w "Journal of Clinical Endocrynology and Metabolism" przeprowadzono na tysiącu kobiet w wieku 50-80 lat. We wniosku wykazano niemały spadek otyłości brzusznej u badanych, które korzystały z leków hormonalnych. W trakcie badań wykorzystano również nowatorską metodę kontroli poziomu tłuszczu, zamiast popularnego BMI - opierano się na prześwietleniach kości. Ciekawostką jest, że wraz z zakończeniem terapii hormonalnej pojawił się szybki efekt jojo i uczestniczki badania znów narzekały, że tyją na brzuchu. Teraz naukowcy próbują wyważyć ilość oraz długość terapii, tak by stała się ona skuteczna i bezpieczna dla zdrowia.
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej
otyłość brzuszna
Otyłość brzuszna to najniebezpieczniejszy rodzaj otyłości. Może mieć różne przyczyny, ale najczęściej wynika ze złej diety i braku ruchu. Niestety znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia wielu poważnych chorób. Dlatego, jeśli zauważysz u siebie zbyt dużą ilość tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha, lepiej zareaguj! W odpowiednim czasie możesz szybko pozbyć się zbędnych kilogramów.
otyłość brzuszna
Jest jednym z najniebezpieczniejszych i najczęstszych rodzajem otyłości. Otyłość brzuszna, bo o niej mowa, dotyka coraz więcej osób, w tym również dzieci. Jest bardzo niebezpieczna, ponieważ nie tylko wygląda nieestetycznie, ale w jej przypadku dochodzi do otłuszczenia narządów wewnętrznych. Na szczęście z łatwością można się przed nią uchronić, a przy odrobinie determinacji zwalczyć z powodzeniem.
15 błędów żywieniowych, które powodują tycie
Błędy żywieniowe popełniane na co dzień są najczęstszą przyczyną przybierania na wadze, a w konsekwencji nadwagi i otyłości. Poznanie ich, oraz późniejsze przeanalizowanie swoich nawyków żywieniowych, pomoże w utrzymaniu prawidłowej wagi i zdrowej sylwetki. Oczywiście niektóre z błędów żywieniowych mogą mieć równocześnie całkowicie odwrotny skutek i wręcz zapobiegać przybieraniu na wadze, prowadząc ostatecznie do anoreksji czy bulimii. Wszystkie z nich mają cechę wspólną: prowadzą do pogorszenia jakości naszego życia oraz doprowadzają do wyniszczenia organizmu i uraty zdrowia.