Jak obniżyć rachunki za prąd?

Jak obniżyć rachunki za prąd?

Ciągłe informacje o kryzysie, wzrastającym bezrobociu i problemach gospodarczych motywują zwykłych, szarych ludzi do oszczędzania na wszystkim, co tylko możliwe.
Reklama
Jednym z miejsc, gdzie większość z nas poszukuje oszczędności są okresowe rachunki. Próbujemy m.in. zaoszczędzić na prądzie. Warto poznać kilka prostych sztuczek, które pozwolą na zaoszczędzenie przysłowiowych kilku groszy.

Wybieraj sprzęt energooszczędny

Jeśli w najbliższym czasie zamierzasz wymienić swój sprzęt AGD lub RTV na nowy, wybierz model z najwyższą klasą energetyczną . Obecnie można kupić sprzęt klasy A, A+, A++. Najmniej energii zużywają sprzęty oznaczona A++. Wprawdzie zazwyczaj sprzęt o najwyższej klasie energooszczędności jest nieco droższy, ale warto zainwestować, ponieważ wydatek szybko się zwróci.

Korzystaj z programów EKO

Nowoczesne urządzenia AGD, które pojawiają się w naszych domach mają zazwyczaj specjalny program EKO umożliwiający oszczędne wykorzystanie urządzenia. Programy EKO stosowane są m.in. w pralkach i zmywarkach.
Reklama
Charakteryzują się one dłuższym czasem działania urządzenia w porównaniu z innymi programami, ale w zamian zmniejsza się ilość zużytego prądu, niekiedy nawet o 40-60%.

Wyłączaj urządzenia elektryczne na noc

Kolejnymi pochłaniaczami prądu są urządzenia, które pozostawiamy włączone na noc. Przykładem może być np. telewizor, dekoder telewizyjny czy komputer stacjonarny. Te wszystkie urządzenia pomimo tego, że są wyłączone i nie działają, mają wewnątrz zasilacze, które pochłaniają niewielkie ilości energii elektrycznej. Można się o tym przekonać patrząc na telewizor – nawet, kiedy z niego nie korzystamy świeci się dioda, która pochłania pewną ilość energii. Oczywiście prąd wykorzystywany przez jedną diodę to nic wielkiego, ale kiedy rozejrzysz się dookoła zobaczysz ile urządzeń ma takie diody i zasilacze.
Reklama
Wszystkie one razem sprawiają, że marnuje się całkiem sporo energii, a nasze rachunki rosną.

Oszczędzaj na świetle

W naszych domach duża część energii elektrycznej jest wykorzystywana na oświetlenie pomieszczeń. Dlatego też warto zainwestować w żarówki energooszczędne. Obecnie w sklepach są żarówki, które zużywają nawet kilka razy mniej energii od żarówek standardowych. Hitem ostatnich miesięcy stały się żarówki ledowe, których światło jest znacznie mocniejsze aniżeli standardowych żarówek energooszczędnych o tej samej mocy. Ich największą wadą jest wysoka cena sięgająca nawet kilkudziesięciu złotych. Jednak warto zainwestować, ponieważ żarówki te mają długą gwarancję (nawet do 25 lat) i zużywają dużo mniej prądu aniżeli inne rodzaje żarówek. Agnieszka
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Następny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama