Jak czyścić biżuterię?

Jak czyścić biżuterię?

Biżuteria, tak jak wszystko, czego używasz na co dzień z czasem brudzi się. Najczęściej poza warstewką kurzu biżuteria matowieje lub ciemnieje. Traci swój blask i nie jest już tak atrakcyjna jak na początku. Nie musisz się jednak załamywać, wystarczy kilka prostych sztuczek, aby Twoje kolczyki, naszyjniki czy bransoletki odzyskały piękny połysk.

Złoto

Złoto to jeden z podstawowych surowców, z których wykonana jest damska biżuteria. Obrączki, pierścionki, kolczyki czy łańcuszki wykonane z tego szlachetnego metalu pojawiają się niemal w każdej szkatułce z biżuterią. Niestety z czasem złoto matowieje i traci swój wspaniały wygląd. Co zrobić ? Aby zmatowiałe złoto odzyskało swój blask przetrzyj je plasterkiem cebuli lub zamocz w jej soku. Podobny rezultat uzyskasz czyszcząc biżuterię zwykłym proszkiem do pieczenia. Co pewien czas wypoleruj też swoją biżuterię ściereczką irchową.

Srebro

Drugim metalem, który jest podstawą do wykonania wielu pięknych, kobiecych drobiazgów jest srebro. Niestety srebro często ciemnieje i wymaga dużo starań, aby wyglądało wspaniale. Co zrobić ? Dno szklanej miski wyłóż folią aluminiową. Następnie wlej gorącą wodę i wsyp kilka łyżek soli. Włóż srebrną biżuterię do powstałego roztworu i zostaw ją tam na kilka godzin. Następnie wyjmij biżuterię wymyj ją i dokładnie wypoleruj. Srebrne przedmioty można również wyczyścić pastą do zębów, jednak ta metoda nie sprawdza się w przypadku biżuterii z drobnymi elementami.

Perły

Perły to kamienie, które można spotkać w połączeniu ze złotem lub srebrem. Równie często można spotkać też naszyjniki i bransoletki wykonane z samych pereł. Co zrobić ? Kiedy Twoje perły zabrudzą się umyj je roztworem letniej wody z mydłem. Możesz również zamoczyć perły na całą noc w surowym mleku, a następnie wymyj je i wytrzyj. Warto wiedzieć, że perły nie lubią kosmetyków takich jak np. lakier do włosów czy perfumy. Dlatego też za każdym razem kiedy zdejmiesz biżuterię, przetrzyj perły delikatną ściereczką.

Bursztyn

Bursztyn, albo inaczej jantar, to wspaniały złoto-brązowy kamień. W Polsce znany jest od setek lat. Najczęściej wykorzystywany jest do tworzenia biżuterii, albo zdobienia przedmiotów codziennego użytku. Wiele kobiet ma w swoich szkatułkach sznury bursztynów, bransoletki, pierścionki oraz naszyjniki z elementami wykonanymi z tego szlachetnego kamienia. Niestety zabrudzony bursztyn traci swój piękny połysk i wtedy należy go wyczyścić. Co zrobić ? Bursztyny najlepiej czyścić na sucho. Jeśli jednak kamień jest bardzo zabrudzony można zamoczyć go na chwilę w alkoholu a następnie wypolerować miękką szmatką. Można do tego celu użyć również odrobinę oleju lub oliwy. Zabierając się do czyszczenia bursztynów należy wiedzieć, że te kamienie nie lubią długiego kontaktu z wodą. Wilgoć sprawia, że bursztyn matowieje. Agnieszka
Udostępnij artykuł