Dużo patrzysz w monitor? O tej jednej czynności nie wolno ci zapominać!
Przejdź do galerii zdjęć
Komputery stacjonarne, tablety, laptopy, a także smartfony wkroczyły w nasze życie do tego stopnia, że trudno nam sobie wyobrazić, byśmy miały z nich zrezygnować. Problem w tym, że długie wpatrywanie się w monitor czy wyświetlacz nie jest obojętne dla naszego wzroku. Może już teraz zmagasz się ze łzawiącymi, zmęczonymi oczami? Warto wiedzieć, jak korzystać z tych wszystkich udogodnień techniki nie narażając oczu na szwank.
Reklama
Zwłaszcza że jest jedna prosta czynność, która pomoże Ci utrzymać oczy w formie. Tą czynnością jest mruganie!
Mruganie jest czynnością automatyczną, jak oddychanie, dlatego zazwyczaj nie wymaga zaangażowania naszej uwagi. Jednak warto wiedzieć, że przy wpatrywaniu się w monitor albo wyświetlacz mamy skłonność, by mrugać rzadziej niż tego potrzebują nasze oczy. Dlaczego?
Choć nie jesteśmy tego świadome, mruganie odrobinę nas rozprasza. Dlatego gdy chcemy skoncentrować się na jakiejś czynności - np. coś czytamy albo oglądamy - częstotliwość mrugania spada. Skutek? Chociaż koncentracja rośnie, to oko nie jest w dostatecznym stopniu nawilżone i zaczyna wysychać. Stąd biorą się później zaczerwienienia, uczucie, jakbyśmy miały piasek pod powiekami, czy nawet ból głowy i uczucie ogólnego zmęczenia.
Skoro mruganie jest czynnością automatyczną, to czy mogę ją wykonywać świadomie?
Tak, oczywiście! Teraz, gdy przeczytałaś ten tekst, zrób sobie krótką przerwę na częstsze mruganie. Wyprostuj się, zrób kilka obrotów szyją, rozciągając kark. Lepiej, prawda?
Od dziś rób sobie regularne przerwy na bardziej intensywne mruganie. To zajmie tylko chwilkę. A oczy ci za to podziękują!
Więcej o mruganiu w naszej galerii:
Reklama
Zobacz galerię zdjęć: mruganie
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Laryngolog – jakie choroby leczy, czym się zajmuje. Wizyta u laryngologa
Laryngolog to lekarz, który zajmuje się chorobami i problemami zdrowotnymi związanymi z głową i szyją. W szczególności zaburzeniami dotyczącymi nosa, zatok, uszu, gardła i krtani. Może on również diagnozować przyczyny powiększenia węzłów chłonnych. Co więcej, wykonuje także zabiegi operacyjne. Nazwa „laryngolog” pochodzi od „otolaryngolog” i jest skróconą jej wersją. W języku potocznym używa się jej praktycznie cały czas.
Astygmatyzm – co to jest, objawy, przyczyny, leczenie astygmatyzmu
Astygmatyzm jest dość powszechnie występującym zaburzeniem widzenia. Mimo wielu badań wciąż jednak nie udało się ustalić konkretnej przyczyny jego pojawiania się. Wiadomo jednak, że można go nabyć, dlatego tak ważne jest systematyczne badanie wzroku. Jakie objawy daje astygmatyzm? Jak go leczyć?
Zapalenie spojówek – objawy, przyczyny, domowe sposoby na złagodzenie zapalenia
Zapalenie spojówek to bez wątpienia jedna z najczęstszych dolegliwości okulistycznych. Wszystko dlatego, że spojówki pełnią funkcję ochronną i często są narażone na urazy i kontakty z patogenami. Pamiętaj, że przyczyn tej przykrej dolegliwości może być wiele. Skąd właściwie bierze się zapalenie spojówek i jak sobie z nim radzić?
Reklama
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl