Wydatki świąteczne, czyli ile kosztują Święta Bożego Narodzenia?

Wydatki świąteczne, czyli ile kosztują Święta Bożego Narodzenia?

Dla wielu osób Święta Bożego Narodzenia to jedno z najważniejszych, a nierzadko najważniejsze wydarzenie w roku. Czy w związku z tym przygotowywane są z rozmachem? Jakie kwoty wydaje się na ich organizację? Sprawdź, ile Polacy przeznaczają na wydatki świąteczne i w jaki sposób starają się je obniżyć.
Reklama
To, ile kosztują Święta Bożego Narodzenia jest sprawą indywidualną i zależy od wielu różnych czynników. Jedni przeznaczają na nie kilka tysięcy złotych, ale są też tacy, którzy nie wydają choćby złotówki. W tym roku, statystyczną polską rodzinę, według przygotowanego przez Deloitte raportu „Zakupy Świąteczne 2018”, będą one kosztowały 1168 złotych. Jakie wydatki świąteczne składają się na tę kwotę? Wydatki świąteczne – na co i ile wydają Polacy? Ze wspomnianego badania wynika, że najkosztowniejszą pozycję w świątecznym budżecie są prezenty, na które Polacy przeznaczają średnio około 530 złotych. Niewiele mniej, bo 514 złotych, stanowią wydatki związane z zakupem żywności i gotowych dań na wigilijną kolację. Ostatnia grupa kosztów odnosi się do spotkań w rodzinnym gronie i z przyjaciółmi – pochłaniają one niespełna 130 złotych. Warto zauważyć, że na przestrzeni ostatnich 10 lat wyraźnie zmieniła się struktura wydatków świątecznych. O ile w 2007 roku przysłowiowa rodzina Kowalskich przeznaczyła na świąteczne jedzenie niewiele mniej niż obecnie, bo niespełna 460 złotych, o tyle już na prezenty wydała zaledwie 277 złotych, czyli tylko nieco ponad połowę deklarowanej w tym roku kwoty.
Reklama
Świąteczne potrawy – trudno o oszczędności Podczas przygotowań do świąt najtrudniej jest zaoszczędzić na jedzeniu. Nawet rezygnując z tradycyjnych dwunastu świątecznych potraw trzeba liczyć się z dużymi kosztami wigilijnej kolacji. Poza tym, przedświątecznych zakupów spożywczych nie robi się przecież wyłącznie z myślą o Wigilii – jest jeszcze pierwszy i drugi dzień świąt. Jeśli rodzina składa się z dwojga rodziców i co najmniej dwójki dzieci, a w święta odwiedzają ją jeszcze bliscy, to niełatwo będzie jej zamknąć się z wydatkami na żywność w kwocie 500 złotych. Należy też podkreślić, że większość polskich rodzin przygotowuje dania samodzielnie i to przede wszystkim dla nich miarodajne są podawane sumy. Zapracowane osoby, które chciałyby skorzystać z bożonarodzeniowego cateringu muszą przygotować się na znacznie większe koszty. Niezależnie od wybranej opcji, warto dobrze zastanowić się, co i w jakich ilościach będą w stanie zjeść w święta najbliżsi.
Reklama
Zapobiegnie to marnowaniu się jedzenia, a co za tym idzie, pozwoli uzyskać wymierne korzyści finansowe. Dodatkowe wydatki na świąteczne dekoracje Wydatki mogą odczuwalnie wzrosnąć, gdy planowany jest zakup choinki i świątecznych dekoracji. Koszt żywego drzewka, w zależności od jego wysokości oraz dnia zakupu (tuż przed Wigilią ceny wyraźnie spadają), sięga od około 80 do 200 złotych. Jeśli rodzina zaopatruje się dodatkowo w ozdoby i lampki choinkowe oraz inne dekoracje dla domu, to budżet będzie trzeba zwiększyć minimum o 100-150 złotych. W tym wypadku, można jednak stosunkowo łatwo zaoszczędzić – decydując się na własnoręczne wykonanie ozdób. Co oczywiste, na oszczędności można również liczyć wybierając sztuczną choinkę, która jest nie tylko tańsza od żywej, ale również odznacza się dłuższym okresem przydatności. Jakie prezenty kupują Polacy i jak na nich oszczędzają? W tym roku najpopularniejszymi prezentami świątecznymi będą: perfumy i kosmetyki, książki, słodycze oraz alkohol.
Reklama
Nastolatki otrzymają przede wszystkim sprzęt elektroniczny i gry komputerowe, natomiast dzieciom Święty Mikołaj przyniesie zabawki i ubranka. I choć Polacy wydają coraz więcej na świąteczne upominki, to jednak korzystają zarazem z wielu sposobów na obniżenie ich kosztów. Dużą popularnością cieszą się zakupy w sklepach internetowych, a także w okresach promocyjnych cen (Black Friday, Cyber Monday). Poza tym, w tańszych zakupach prezentów pomaga im:
  • zakładanie kart lojalnościowych,
  • korzystanie z internetowych porównywarek cenowych,
  • instalowanie aplikacji mobilnych sklepów,
  • monitorowanie mediów społecznościowych wybranych marek,
  • zapisywanie się do newsletterów wybranych sklepów internetowych.
Część osób oszczędza na upominkach w ten sposób, że kupuje je… niespełna rok wcześniej, podczas styczniowych i lutowych wyprzedaży. Niewielki odsetek decyduje się natomiast na własnoręczne wykonanie prezentów, które nie tylko wiążą się z najniższymi wydatkami, ale często potrafią ucieszyć obdarowanych bardziej niż „gotowe” upominki.
Reklama
Skąd Polacy biorą pieniądze na święta? Polskie rodziny pokrywają wydatki świąteczne przede wszystkim z bieżących zarobków oraz ze zgromadzonych oszczędności. Część z nich korzysta ze wsparcia instytucji finansowych i zaciąga drobną pożyczkę na święta, w postaci na przykład 30-dniowej chwilówki lub limitu odnawialnego. Ten ostatni, często traktowany jest również jako zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych wydatków. Wynika to z faktu, że zawarcie umowy z bankiem lub firmą pożyczkową (np. Euroloan – www.euroloan.pl) zapewnia stały dostęp do dodatkowych środków, z których można w razie potrzeby swobodnie i wielokrotnie korzystać. W okresie przedświątecznym, kiedy to często trzeba liczyć się nie tylko z zaplanowanymi, ale również nieoczekiwanymi lub nadmiernymi wydatkami, taki produkt okazuje się bardzo przydatny.
Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama