Rozwój osobisty i rozwój mózgu, a znajomość języków obcych

Rozwój osobisty i rozwój mózgu, a znajomość języków obcych

Nauka języków obcych jest istotną częścią edukacji szkolnej, lecz po zakończeniu obowiązkowego etapu szkolnictwa nie każdy posiada zdolność do swobodnego wypowiadania się w innym języku niż ojczysty. Aktualna sytuacja na świecie niemal narzuca biegłość kilku językową jako obowiązkową umiejętność. Posługiwanie się językiem obcym, zwłaszcza angielskim, przyczynia się do ułatwienia życia niemal w każdej strefie życia, osobistego, zawodowego czy towarzyskiego. Warto uczyć się języków ze względu na karierę zawodową, ale nie tylko. Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że nauka języka obcego, zwłaszcza kolejnego, przyczynia się do stymulowania mózgu. W jaki sposób poznawanie różnych języków obcych wpływa na rozwój naszego mózgu?
Reklama

Korzystne zmiany w mózgu w efekcie nauki języków obcych

Mózg człowieka mimo wielu badań nadal pozostaje wyjątkowo tajemniczym i skomplikowanym organem. Umiejętności językowe to aspekt będący przedmiotem badań w zakresie różnych dyscyplin naukowych, także neurobiologii, neurolingwistyki i psycholingwistyki. W ich wyniku nie wyczerpano tematu, ale dotychczasowe wyniki pozwalają na wyciągnięcie kilku bardzo istotnych wniosków. Proces nauki języków obcych polega na nieustannym reorganizowaniu sieci neuronowych, co oznacza, że mózg tworzy nowe połączenia synaptyczne, nowe dendryty i zmuszany jest do adaptowania się do nowych zadań. Co więcej, używane synapsy ulegają wzmacnianiu. Uczenie się języków obcych wywiera wyłącznie pozytywny wpływ dla rozwoju mózgu. W płacie czołowym zidentyfikowano obszar odpowiedzialny za produkcję języka nazwany ośrodkiem Broki. Znajdują się w nim różne obszary, które są wykorzystywane w różnym stopniu w zależności od tego, w jakim okresie uczymy się języka obcego, czy ma to miejsce w wieku młodzieńczym, czy dojrzałym.
Reklama
Dorośli chcący uczyć się języka obcego powinni skupić się na mówieniu bardziej niż na czytaniu lub słuchaniu.
deanna-ritchie-227649-unsplash
Pewne jest, że osoby używające więcej niż jednego języka pozostają sprawne umysłowo na dłużej. Ci, którzy mówią kilkoma językami, mają lepszą pamięć, łatwiej im się skoncentrować, są zdecydowanie bardziej kreatywni. Nauka każdego kolejnego języka staje się łatwiejsza. Przyswajanie kolejnych struktur językowych, zwłaszcza tych, które należą do innej grupy językowej niż już opanowane, to inwestycja w lepszą przyszłość.
Reklama
Język polski jest klasyfikowany w grupie języków słowiańskich. Najpowszechniejsze języki Unii Europejskiej, czyli język angielski, niemiecki, francuski, hiszpański i włoski, należą do tej samej grupy języków indoeuropejskich. Wśród nich język niemiecki i angielski są językami germańskimi, natomiast francuski, hiszpański oraz włoski zalicza się do języków romańskich. Osoby uczące się francuskiego i włoskiego mogą szybciej przyswoić oba języki. Zestawienie francuskiego z niemieckim w nauce może przynieść opóźniony sukces, lecz intensywniejszy rozwój mózgu. Języki germańskie i romańskie są zróżnicowane pod względem słownictwa, gramatyki, wymowy. Nauka języków obcych należących do różnych rodzin językowych przyczynia się do zwiększonego stymulowania mózgu.
Reklama
Przykładowo, jeśli znasz już język niemiecki, pomyśl o nauce języka francuskiego.

Korzyści z nauki języków obcych dla kariery i zdrowia 

Edukacja językowa to z jednej strony rozwój osobisty w zakresie psychologicznym, a z drugiej w zakresie zdrowotnym. Władanie kilkoma językami to większa pewność siebie, wyższy poziom samoakceptacji, wzrost ogólnego samozadowolenia. Istnieją niepodważalne dowody na to, że dzięki nauce języków obcych można uchronić się przed wystąpieniem choroby Alzheimera oraz wczesnymi objawami demencji starczej. Oczywiste jest, że nauka języków obcych poprawia pozycję na rynku pracy. Poznawanie kolejnych języków zwiększy twoje szanse na rynku pracy, a co więcej pozwoli Ci łatwiej przyswajać wiedzę z innych dziedzin. Osoby znające angielski, którym zależy na umocnieniu swojej pozycji na rynku, mogą pokusić się o rozpoczęcie nauki kolejnego języka.
Reklama
Obecnie dobrym wyborem jest każdy język, zarówno ten bardziej popularny, jak niemiecki, jak i ten mniej popularny, a wręcz orientalny, którego znajomością nie może pochwalić się zbyt wiele osób w danym regionie kraju, świata.  Nauka języków obcych wpływa na trenowanie mózgu. Dzięki znajomości kilku języków obcych możesz cieszyć się sprawnością umysłową na dłużej, a rozwój zawodowy pozwoli Ci spełnić ambicje. Mózg ludzki został stworzony do uczenia się, a nauka języków obcych ma na ten organ wyłącznie pozytywny wpływ.
nathaniel-shuman-396960-unsplash
Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama