Planujemy domowe wydatki na 2019 - jak zostać oszczędną?

Planujemy domowe wydatki na 2019 - jak zostać oszczędną?

Pieniędzy zawsze jest za mało. A żeby móc pozwolić sobie na jedną rzecz, musisz zazwyczaj zrezygnować z innej. Możesz sobie jednak ułatwić życie, jeśli będziesz wiedziała, jak ograniczyć wydatki i gdzie szukać oszczędności. Wbrew pozorom to nie takie trudne, bo już kilka prostych kroków pozwoli Ci osiągnąć cel. Poznaj je i wprowadź w życie.
Reklama

Kontroluj wydatki

Aby nie uzależniać się wyłącznie od konta bankowego, które za Ciebie policzy sumę wydaną w danym miesiącu, lepiej postaw na samodzielne spisywanie z rachunków zapłaconych kwot, które będziesz mogła na bieżąco śledzić. Wydatki, zwłaszcza większe, takie jak na ubezpieczenie OC, wpisuj do programu komputerowego. Pozwoli Ci to za jednym zamachem kontrolować zmniejszający się budżet, a jednocześnie zautomatyzować samo podliczanie wpisanych przez Ciebie kwot.

Zabezpiecz się przed niechcianymi wydatkami

Jeszcze na długo przed odwiedzeniem sklepu i zrobieniem jakichkolwiek zakupów możesz ograniczyć sumy, jakie zostawiasz w supermarkecie czy kawiarni. Zrobisz to, ustawiając limity na swoim koncie bankowym. Możesz ustalić górną granicę dziennych wydatków w transakcjach internetowych, płatności kartą czy pobieraniu gotówki z bankomatu. Oszacuj, ile pieniędzy będzie Ci potrzebne i staraj się nie przekroczyć tej kwoty. Jeśli posiadasz samochód, powinnaś zaopatrzyć się w ubezpieczenie OC, które ochroni Twój budżet w razie, gdy spowodujesz wypadek drogowy. Rekompensata dla poszkodowanych zostanie wypłacona z Twojej polisy zamiast z Twojej kieszeni.
Reklama
OC to jedyna polisa, w wyborze której warto sugerować się ceną. Możesz więc śmiało szukać tańszych ofert, a te znajdziesz poprzez porównanie OC dostępnych na rynku.Posiadanie OC jest obowiązkiem każdego kierowcy, dlatego pilnuj terminów, aby zachować ciągłość ochrony ubezpieczeniowej. Weź pod uwagę to, że kary za brak polisy OC w 2019 roku wzrosną i za opóźnienia w jej zawarciu na samochód osobowy zapłacisz od 900 zł nawet do 4500 zł. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej możesz nabyć samo, ale zdecydowanie bardziej opłacalny okazuje się zakup ubezpieczeń komunikacyjnych w pakiecie. OC+AC lub szerszy zakres z assistance, NNW i innymi dodatkami zapewnią Ci jeszcze pełniejszą ochronę. Dzięki nim nie będziesz musiała wydawać góry pieniędzy na naprawę swojego lub czyjegoś auta, a jednocześnie otrzymasz wsparcie logistyczne po zdarzeniu. W obliczeniu składek pomocne są takie narzędzia jak kalkulator ubezpieczeń OC (np. https://kalkulator-ac-oc.pl/). 

Minimalizuj domowe rachunki

Możliwości oszczędzania w domu jest wiele. Dotyczą one przede wszystkim mediów, z jakich korzystasz i rachunków, które za nie płacisz. Woda, prąd, ogrzewanie.
Reklama
To dobra, z których korzysta każdy, dlatego warto wiedzieć, jak możesz zużywać ich mniej. Chcesz oszczędzać wodę? Zakręcaj kran, gdy myjesz zęby, bierz szybkie prysznice zamiast nalewać wodę do wanny, a ręczne mycie naczyń zastąp wygodniejszą i bardziej ekonomiczną zmywarką. Aby zminimalizować rachunki za prąd, przede wszystkim pamiętaj o gaszeniu światła w pomieszczeniu, z którego wychodzisz. Możesz też ograniczyć oglądanie telewizji i skrócić pracę niektórych urządzeń. Przykładowo w piekarniku piecz jednocześnie pizzę na kolację i obiad na następny dzień. W ten sposób czas pracy kuchenki zmniejszy się o połowę. W okresie zimowym zmorą na pewno będzie dla Ciebie ogrzewanie. Aby ten dodatkowy koszt nie był tak bardzo odczuwalny, zmniejszaj intensywność grzania lub całkowicie je wyłączaj wtedy, gdy praca kaloryferów nie jest konieczna, np. gdy kładziesz się spać lub wychodzisz na cały dzień do pracy. Zimą nie powinnaś zapominać o wietrzeniu mieszkania. Otwieraj okna na 15 minut, jednocześnie zakręcając grzejniki, aby ciepło nie uciekało.

Odkładaj co miesiąc pewną sumę

To, co zaoszczędzisz w danym miesiącu możesz odłożyć na inne konto.
Reklama
Najlepiej od razu załóż, że z miesięcznej wypłaty będziesz odkładała chociaż 100 czy 200 zł. W ten sposób wydanie tych pieniędzy nie będzie Cię kusiło, a za jakiś czas nawet niewielkie kwoty, ale regularnie oszczędzane zbiorą się w pokaźną sumę.

Rób listę zakupów

Na pewno nie raz zdarzyło Ci się iść na zakupy i wziąć z półek mnóstwo nieplanowanych i niepotrzebnych rzeczy. Bez listy zakupów będziesz skazana na chaos w sklepowych alejkach. Najlepiej przed wyjściem z domu zaplanuj, co ugotujesz w najbliższych dniach i przygotuj spis produktów, które musisz kupić. To jednak dopiero połowa sukcesu, bo robiąc zakupy powinnaś jeszcze ściśle się go trzymać. Inaczej cały trud pójdzie na marne, a oszczędności nie przybędzie.

Korzystaj z promocji

Regularne, wysokie ceny niektórych produktów potrafią zaskoczyć. W ten sposób stają się dla wielu po prostu niedostępne. Na szczęście sprzedawcy organizują sezonowe promocje, które umożliwiają zakup wielu artykułów w dużo niższej cenie. Przykładowo, zamiast kupować zimowe obuwie i ubrania w listopadzie, kiedy są one najdroższe, poczekaj do wyprzedaży, zaczynających się tuż po Bożym Narodzeniu, a z kolei stroje kąpielowe kupuj we wrześniu lub październiku - po sezonie. Atrakcyjne promocje zdarzają się nie tylko w branży modowej, ale także w spożywczej, motoryzacyjnej, ubezpieczeniowej i wielu innych.
Reklama
Wystarczy odrobina cierpliwości i czas na wyszukanie okazji.

Dbaj o zdrowie

Co ma stan zdrowia do oszczędzania? Okazuje się, że bardzo dużo, bo problemy zdrowotne wiążą się albo z zakupem drogich lekarstw, albo z koniecznością skorzystania z pomocy specjalisty. A nie zawsze możesz i chcesz czekać miesiącami w długich kolejkach. Dlatego pewnie zdecydujesz się na wizytę prywatną. Z płatnych wizyt wiele osób korzysta chociażby u dentysty, ortodonty, ginekologa, dermatologa czy psychologa.

Unikaj jeżdżenia na wakacje w sezonie wysokim

Na relaksie też można zaoszczędzić. I wcale nie musisz rezygnować z przyjemności, a jedynie zmienić nieco swoje przyzwyczajenia i plany. Pewnie do tej pory, jak większość osób, jeździłaś na urlop w wakacje. Jeśli masz taką możliwość (np. nie posiadasz dzieci w wieku szkolnym), zaplanuj wakacje w okresie jesienno-zimowym. Poza sezonem ceny wycieczek są zwykle niższe.
Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama