Dlaczego warto zainwestować w oświetlenie ledowe?

Dlaczego warto zainwestować w oświetlenie ledowe?

W dzisiejszych domach coraz więcej uwagi poświęca się dwóm rzeczom: energooszczędności oraz ekologii. Kupując sprzęt elektryczny większość z nas dokładnie sprawdza ile energii on pobiera oraz czy nie jest szkodliwy dla środowiska. Takimi wskazaniami warto kierować się również wybierając żarówki do swojego mieszkania.
Reklama
Obecnie najbardziej energooszczędne i przyjazne środowisku jest oświetlenie ledowe, w które bez wątpienia warto zainwestować.

Żarówka, a może nie?

To, co popularnie nazywamy żarówką ledową, tak naprawdę jest diodą. Przyzwyczailiśmy się, że diody to malutkie światełka, które można znaleźć np. w telewizorze lub magnetofonie, dlatego często trudno uwierzyć, że taka sama technologia pozwala nam oświetlić całe mieszkanie.

Miejsce użytkowania

Zaletą diod LED jest ich uniwersalność. Mogą być wykorzystywane zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Ze względu na swoją energooszczędność z roku na rok coraz więcej miast decyduje się na zmianę instalacji oświetleniowej na ledową.

Pochłanianie energii

Diody LED są bardzo ekonomiczne ponieważ zużywają o wiele mniej energii aniżeli jakiekolwiek inne dostępne obecnie na rynku żarówki.
Reklama
Dioda LED zużywa dziesięciokrotnie mniej energii niż standardowa żarówka i dwukrotnie mniej niż żarówka energooszczędna.

Trwałość

Diody LED charakteryzuje również ogromna trwałość. Z badań wynika, że mogą one świecić nieustannie przez 45 tys. godzin. Dla porównania zwykła żarówka świeci ok.1 tys. godzin, a żarówka energooszczędna 25 tys. godzin. Warto wspomnieć, że w przypadku diod ledowych na ich trwałość nie ma wpływu włączanie i wyłączanie światła, co wyraźnie skraca czas użytkowania obecnie stosowanych żarówek energooszczędnych. Jednakże diody mają również bardzo istotna wadę jeśli chodzi o trwałość ich użycia. Po około 30 tys. godzin użytkowania ilość światła jakie emitują zmniejsza się o 50%.

Światło

Kolejną zaletą diod LED jest to, że ich światło nie ma żadnego wpływu na zdrowie i samopoczucie człowieka.
Reklama
Dzięki ogromnym możliwościom technicznym kolor światła może być niemal dowolny. W przypadku diod używanych do oświetlania mieszkań barwa światła jest jak najbardziej neutralna. Poza tym diody nie migają i nie zmienia się natężenie światła, co zdarza się w przypadku innych żarówek.

Uniwersalność

W sklepach są dostępne diody przeznaczone do oświetlenia pomieszczeń, które swoim kształtem przypominają standardowe żarówki. Diody te można kupić z każdym standardowo używanym rodzajem gwintu.

Cena

Obecnie dostępne w sprzedaży diody są w cenie porównywalnej lub nieco wyższej aniżeli ceny żarówek energooszczędnych. Wymiana wszystkich żarówek na diody może być zatem dość kosztowna, ale z pewnością po niedługim czasie koszty się zwrócą w postaci mniejszych opłat za prąd. Agnieszka
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama