4 domowe sposoby na kaszel mokry i suchy
Kaszel, to bardzo dokuczliwa dolegliwość. Możemy wyróżnić kaszel suchy, jak i kaszel mokry. Jeśli nie możesz sobie z nim poradzić, wypróbuj najpierw naturalne sposoby.
Reklama
1.Miód
Badania wykazały, że miód może wyciszyć kaszel. Jest to naturalny antybiotyk o lepkiej konsystencji, który tworzy doskonałą, kojącą powłokę na podrażnionych błonach śluzowych. Wykazuje także właściwości antybakteryjne.
Wskazówki:
Spożywaj 1 łyżkę miodu 1-3 razy dziennie. Nie zapomnij o spożyciu łyżki miodu tuż przed snem, kiedy to kaszel męczy najbardziej. Dla dzieci przyjmujemy dawkę dzienną od 1 łyżeczki do maksymalnie 1 łyżki.
2. Herbata z korzeniem lukrecji
Korzeń lukrecji działa zarówno jako środek wykrztuśny i łagodzący. Dzięki niemu oczyszczamy drogi oddechowe poprzez rozrzedzenie śluzu. Może też złagodzić stan zapalny, który przyczynił się do podrażnienia gardła.
Wskazówki:
Doprowadź wodę do wrzenia, zaparz herbatę dodając 2 łyżeczki suszonego korzenia lukrecji. Parz przez około 15 minut. Napar powinien być spożywany 2 razy dziennie.
3. Ciepła woda z solą
Jest to popularne lekarstwo na ból gardła. Jednak sposób ten zmniejsza także dyskomfort spowodowany kaszlem w ten sposób, że koi podrażnione gardło, przez co kaszel nie jest tak intensywny.
Wskazówki:
Mieszamy łyżeczkę soli z połową szklanki ciepłej wody aż do całkowitego rozpuszczenia. Płuczemy gardło przez 15 sekund, wypluwamy i powtarzamy czynność kilka razy. Na koniec płuczemy jamę ustną czystą wodą.
4. Tak zwana "parówka"
Wpływ pary na kaszel czy zatoki jest nieoceniony! Para niemal natychmiast rozrzedza zalegający śluz i flegmę.
Czego potrzebujemy?
- 3 krople olejku z drzewa herbacianego
-1-2 krople olejku eukaliptusowego
-miska wody
-ręcznik
Wskazówki:
Doprowadź wystarczającą ilość wody do wrzenia, aby wypełnić do połowy średniej wielkości miskę. Wlej do niej wodę, poczekaj minutę i dodaj olejki eteryczne. Wymieszaj całość i pochyl się nad nią tak blisko, jak tylko możesz. Pamiętaj, że para może poważnie poparzyć, więc zachowaj czujność! Użyj ręcznika, jako pokrycia na głowę i głęboko oddychaj. Najlepiej byłoby, gdybyś robiła to przez 5-10 minut, 2-3 razy dziennie.
Źródło zdjęcia: www.pixabay.com
Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Kodeina - czy jest bezpieczna?
Kodeina to lek o działaniu przeciwkaszlowym i przeciwbólowym, który często występuje w preparatach złożonych, zawierających również paracetamol, ibuprofen, kofeinę, wyciągi ziołowe czy sulfogwajakol. Jest to etylowa pochodna morfiny, należąca do grupy substancji opioidowych. Kodeina jest stosowana w łagodzeniu bólu o umiarkowanym nasileniu, najczęściej w połączeniu z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi lub paracetamolem.
Flegma w gardle? Mamy rozwiązanie!
Czy kiedykolwiek doświadczyłaś uczucia flegmy w gardle, drapania lub guli, które nie chcą się ulotnić? To bardzo powszechne dolegliwości, które mogą być wynikiem różnych czynników. W tym artykule dowiesz się, dlaczego flegma gromadzi się w gardle, jakie są jej objawy oraz jak można ją skutecznie leczyć.
Domowy napar na jesienny kaszel. Działa ekspresowo
Zamiast sięgać po gotowe syropy, warto spróbować naturalnych domowych naparów, które mogą działać ekspresowo w łagodzeniu kaszlu i poprawieniu naszego samopoczucia. Oto prosty przepis na domowy napar na jesienny kaszel.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2025 ZaradnaKobieta.pl