4 domowe sposoby na kaszel mokry i suchy
Udostępnij Google News
Zdrowie

4 domowe sposoby na kaszel mokry i suchy

Kaszel, to bardzo dokuczliwa dolegliwość. Możemy wyróżnić kaszel suchy, jak i kaszel mokry. Jeśli nie możesz sobie z nim poradzić, wypróbuj najpierw naturalne sposoby.

1.Miód

Badania wykazały, że miód może wyciszyć kaszel. Jest to naturalny antybiotyk o lepkiej konsystencji, który tworzy doskonałą, kojącą powłokę na podrażnionych błonach śluzowych. Wykazuje także właściwości antybakteryjne.

Wskazówki:
Spożywaj 1 łyżkę miodu 1-3 razy dziennie. Nie zapomnij o spożyciu łyżki miodu tuż przed snem, kiedy to kaszel męczy najbardziej. Dla dzieci przyjmujemy dawkę dzienną od 1 łyżeczki do maksymalnie 1 łyżki.

2. Herbata z korzeniem lukrecji

Korzeń lukrecji działa zarówno jako środek wykrztuśny i łagodzący. Dzięki niemu oczyszczamy drogi oddechowe poprzez rozrzedzenie śluzu. Może też złagodzić stan zapalny, który przyczynił się do podrażnienia gardła.

Wskazówki:

Doprowadź wodę do wrzenia, zaparz herbatę dodając 2 łyżeczki suszonego korzenia lukrecji. Parz przez około 15 minut. Napar powinien być spożywany 2 razy dziennie.

3. Ciepła woda z solą

Jest to popularne lekarstwo na ból gardła. Jednak sposób ten zmniejsza także dyskomfort spowodowany kaszlem w ten sposób, że koi podrażnione gardło, przez co kaszel nie jest tak intensywny.

Wskazówki:

Mieszamy łyżeczkę soli z połową szklanki ciepłej wody aż do całkowitego rozpuszczenia. Płuczemy gardło przez 15 sekund, wypluwamy i powtarzamy czynność kilka razy. Na koniec płuczemy jamę ustną czystą wodą.

4. Tak zwana "parówka"

Wpływ pary na kaszel czy zatoki jest nieoceniony! Para niemal natychmiast rozrzedza zalegający śluz i flegmę.

Czego potrzebujemy?

- 3 krople olejku z drzewa herbacianego
-1-2 krople olejku eukaliptusowego
-miska wody
-ręcznik

Wskazówki:

Doprowadź wystarczającą ilość wody do wrzenia, aby wypełnić do połowy średniej wielkości miskę. Wlej do niej wodę, poczekaj minutę i dodaj olejki eteryczne. Wymieszaj całość i pochyl się nad nią tak blisko, jak tylko możesz. Pamiętaj, że para może poważnie poparzyć, więc zachowaj czujność! Użyj ręcznika, jako pokrycia na głowę  i głęboko oddychaj. Najlepiej byłoby, gdybyś robiła to przez 5-10 minut, 2-3 razy dziennie.

Źródło zdjęcia: www.pixabay.com

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie