Badania profilaktyczne dla kobiet – cytologia, mammografia i inne

Badania profilaktyczne dla kobiet – cytologia, mammografia i inne

Większość z nas jest przekonana o swoim idealnym zdrowiu. Po co chodzić do lekarza, skoro czujemy się dobrze? Jak się jednak okazuje warto od czasu do czasu iść do swojego lekarza, aby poddać się profilaktycznym badaniom okresowym, które potwierdzą dobry stan zdrowia lub pozwolą na wykrycie nawet drobnych zmian chorobowych. W przypadku kobiet szczególnie ważne są okresowe badania ginekologiczne.

Badanie ginekologiczne ogólne

Pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się przed ukończeniem 18 roku życia, a kolejne co najmniej raz do roku. Kontrolna wizyta ginekologiczna pozwala lekarzowi ocenić stan narządów rodnych. Może on stwierdzić czy są one prawidłowo zbudowane albo czy nie ma odczynów zapalnych. Ponadto podczas takiego badania warto skonsultować ze swoim ginekologiem wszelkie niepokojące objawy jak np. nieregularne bądź bolesne miesiączki. Lekarz podczas takich wizyt może również pomóc w wyborze najlepszej metody antykoncepcji. Przyjmuje się, że kontrolna wizyta u ginekologa powinna odbywać się raz do roku, jednakże bardzo częstą praktyką jest zapraszanie kobiet na wizyty co pół roku, szczególnie jeśli zażywają środki hormonalne.

Cytologia

Cytologia to badanie wykonywane przez lekarza ginekologa. Powinna być wykonywana raz do roku. Lekarz podczas rutynowego badania ginekologicznego za pomocą specjalnej szczoteczki lekarz pobiera komórki z szyjki macicy. Próbki te zostają wysłane do laboratorium gdzie są badane pod kontem histopatologicznym.Badanie to pozwala szybko wykryć zmiany nowotworowe szyjki macicy. Należy zadbać o regularne wykonywanie tego badania, bo może ono uratować życie.

Mammografia

Pierwsze badanie mammograficzne powinno zostać wykonane w wieku 35-45 lat. Kolejne co 2 lata, a po ukończeniu 50 roku życia co roku. Badanie mammograficzne to nic innego jak zdjęcie rentgenowskie, które pozwala lekarzowi zobaczyć czy w piersiach nie powstają jakieś nieprawidłowości. Mammografii nie zaleca się kobietom młodym ponieważ ich piersi zbudowane są w głównej mierze z tkanki gruczołowej, która nie pozwala na miarodajne badania. Warto pamiętać, aby wybierając się na kolejne badanie mammograficzne zabrać ze sobą poprzednie zdjęcie i opis badania. Pozwoli to lekarzowi porównać wyniki i ustosunkować się do nich.

Badanie piersi

Samobadanie piersi to również bardzo ważne badanie profilaktyczne. Należy je wykonywać od 20 roku życia raz na miesiąc.

Inne badania

Poza badaniami ginekologicznymi każda kobieta co najmniej raz do roku powinna zrobić podstawowe badania krwi oraz badanie moczu. Ponadto warto również co najmniej raz na pół roku udać się do dentysty i zrobić profilaktyczny przegląd zębów. Agnieszka
Udostępnij artykuł