Jak być lubianym? Bądź osobą, którą inni lubią i szanują

Jak być lubianym? Bądź osobą, którą inni lubią i szanują

Elementarne zasady dobrego wychowania, nienaganne maniery, a także odrobina empatii to podstawa do budowania poprawnych relacji z ludźmi. Każdy z nas jest inny, ważne, by pozostać sobą i niczego nie udawać, jednak warto być po prostu taką osobą, którą sami chcielibyśmy spotkać na swojej drodze. Oto kilka prostych zasad, które sprawią, że wszyscy w naszym otoczeniu będą odbierać nas pozytywnie.
Reklama

Plotki

Rozmowy o innych ludziach to nieunikniony element funkcjonowania w społeczeństwie. Nie da się od nich odciąć, jednak można spróbować uczynić je wartościowymi i nie nadawać im krzywdzącego drugą osobę wydźwięku. Plotka bywa niestety bardzo szkodliwa, a przede wszystkim potrafi boleśnie ranić. Jeśli wymieniamy z kimś opinie na temat wspólnego znajomego, wyobraźmy sobie siebie na miejscu tej osoby. To najlepszy sposób, by nie powiedzieć paru krzywdzących słów za dużo i nie przyczynić się do cudzego znieważenia, a co za tym idzie krzywdy. Starajmy się wyrażać dobre opinie o innych ludziach, nigdy nie wiemy jakie naprawdę są ich doświadczenia i motywy działania, jeśli zaś mamy o kimś złe zdanie, czasem warto zachować je dla siebie lub przedyskutować to z nim osobiście.

Proszę, dziękuję, przepraszam

Te trzy pozornie proste słowa pomagają zjednywać nam ludzi. Uprzejmość, wyrażanie wdzięczności lub skruchy, a także umiejętność przyznania się do błędu to nie trudne wyzwanie, a podstawa dobrych relacji z innymi. Wielu z nas wypowiedzenie słowa „przepraszam” traktuje jak nadludzki wysiłek, który przysparza sporo trudu. Prawda jest taka, że słowa te nic nie kosztują, wręcz przeciwnie, nam samym przynieść mogą sporo korzyści w momencie, kiedy je wypowiadamy. Uczucie ulgi po zażegnanym konflikcie lub okazanie komuś głębokiej wdzięczności to wartość opłacalna dla nas samych i naprawdę należy o tym pamiętać.

Punktualność

Reklama

Punktualność to przede wszystkim oznaka szacunku dla ludzi, z którymi się spotykamy. Czas każdego z nas to wartość, której nie da się zmierzyć, ani tym bardziej odzyskać. Wszyscy mamy go za mało, więc dopilnujmy, by nie marnować go za sprawą spóźnień lub co gorsza odwoływanych spotkań. Umawiając się na spotkanie, starajmy się rezerwować kilka minut na nieprzewidziane okoliczności. Korki, problemy z prawidłowym dojazdem na miejsce – to wszystko może wpłynąć na nasze spóźnienie, warto zatem zapobiegawczo zaplanować na dojazd nieco więcej czasu.

Wpatrywanie się w ekran telefonu

Telefon komórkowy to w dzisiejszych czasach ważny atrybut każdego z nas. Wpatrywanie się w jego ekran stało się niezdrowym nawykiem, nie zawsze bowiem ma związek z faktycznym telefonowaniem, wysyłaniem wiadomości, czy pracą.

Reklama

Czasem stanowi rodzaj ucieczki od otoczenia oraz wybawia z opresji w sytuacjach towarzyskich, w których nie potrafimy się zachować. Warto pielęgnować prawdziwe relacje, dostrzegać żywych ludzi wokół nas i prowadzić z nimi realne rozmowy. Pomijając to, że wpatrywanie się w smartfona w towarzystwie jest po prostu bardzo dużym nietaktem, należy zastanowić się nad wartością, jaką niesie ze sobą obecność innych ludzi. Poświęcając im uwagę oraz decydując się na chwilę konstruktywnej rozmowy zaskarbimy sobie ich sympatię i zasłużymy na szacunek.

Elegancka odmowa

Odmawianie to trudna sztuka, jednak należy się jej uczyć. Jeśli nie jesteśmy w stanie przyjąć czyjegoś zaproszenia na spotkanie, bądź spełnić ważnej prośby, trzeba po prostu się z tym zmierzyć.

Reklama

Nie rzucajmy obietnic na wiatr, lepiej jest odmówić od razu, niż godzić się na coś i później nie dotrzymywać zobowiązań. Odmawiać powinno się z wdziękiem i łagodną stanowczością, tak, by nie sprawić naszemu rozmówcy przykrości. Pamiętajmy, że mamy prawo mówić „nie”, nawet jeśli nie chcemy kogoś rozczarować. Zróbmy to jednak w sposób na tyle elegancki, by nikogo nie urazić. Co więcej, nie wymyślajmy wymówek i argumentów, którymi się posługujemy – powiedzenie prawdy jest jedynym właściwym rozwiązaniem, które zagwarantuje nam szacunek drugiej osoby, nawet jeśli musimy jej czegoś odmówić.

Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama