Co utrudnia dziecku zasypianie?

Co utrudnia dziecku zasypianie?

Wiele osób skarży się, że ich pociecha ciągle budzi się w nocy i macierzyństwo w przypadku niemowlęcia kojarzy im się przede wszystkim z zarwanymi nocami i podenerwowaniem. Nie musi tak być. Sprawdź czy w otoczeniu twojego malucha nie ma rzeczy, które mogą znacząco utrudniać mu wieczorne zasypianie. Jeśli tak to postaraj się je wyeliminować i spijcie oboje spokojnie.
Reklama

1. Za wysoka temperatura

Sypialnia nie jest wcale pomieszczeniem, w którym powinno być cieplej niż w innych częściach mieszkania. Wręcz przeciwnie lepiej śpi się w niższej temperaturze. Pokój dziecka do snu powinien mieć około 20 stopni C. Nie ma również potrzeby przesadnie opatulać malucha. Zaś przed położeniem dziecka spać wywietrz pokój.

2. Nosek zablokowany katarem

Malutkie dziecko nie potrafi oddychać przez usta, tak więc wybudza się żeby zaczerpnąć powietrza. Starsze dziecko również będzie miało problemy ze snem przy katarze. Aby złagodzić objawy i ułatwić spokojny sen przed położeniem spać oczyść dziecku nos roztworem soli fizjologicznej lub soli morskiej a nadmiar wydzieliny usuń za pomocą aspiratora.

3. Jasne światło

Wiele dzieci uznają, że gdy robi się jasno należy wstać. Aby ułatwić sobie i dziecku spokojny sen warto zamontować w oknach malucha ciemne żaluzje lub rolety.
Reklama
Przydadzą się szczególnie wiosną i latem, bo wtedy słońce bardzo wcześnie wstaje.

4. Niepokojące dźwięki

Małe dziecko szybko przyzwyczaj się do normalnych dźwięków w domu, nie musimy mówić przy nim szeptem ani chodzić na palcach. Może go jednak budzić nagły dźwięk telefonu (wyciszamy), dzwonek do drzwi (jeśli to możliwe to ściszamy) lub szczekanie psa, klakson i inne nagłe dźwięki z zewnątrz (rolety lub grube zasłony nieco wytłumią takie dźwięki).

5. Brak kochanek mamusi

Małe dziecko bardzo często krzyczy gdy się obudzi ponieważ obok nikogo nie ma. Warto ustawić łóżeczko brzdąca tuż przy swoim a w niektórych sytuacjach sama bliska obecność mamy może spowodować że dziecko się uspokoi i znowu uśnie.
Reklama

6. Pusty brzuszek

Do około 4 miesiąca życia dziecko wymaga karmienia również nocą, a jeśli pije pokarm mamy nawet znacznie dłużej. Pokarm z piersi jest znacznie szybciej trawiony i dziecko uwielbia przytulać się do mamy.

7. Niewygodne ubranie

Każde zagięcie, źle założona pieluszka czy za małe śpioszki mogą wywołać dyskomfort u malucha, a swoje niezadowolenie wyrażać będzie płaczem.

8. Zbyt dużo przeżyć

Pojawienie się niepokoju u dziecka i problemy z zasypianiem mogą wynikać ze zbyt dużej ilości przeżyć. Nawet te pozytywne znacząco pobudzają małego człowieka. Nowe miejsce do spania – wynikające z wymiany łóżeczka lub przeprowadzki może być ogromną rewolucją. Niech tego dnia nikt was nie odwiedza, telewizor zostanie wyłączony, a maluch spokojnie wyciszy się przed położeniem spać. Marta
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama