Przed Tobą urlop zagranicą? Dowiedz się, czym może skutkować brak ubezpieczenia turystycznego w podróży

Przed Tobą urlop zagranicą? Dowiedz się, czym może skutkować brak ubezpieczenia turystycznego w podróży

Odpowiednie przygotowanie to recepta na udany wypoczynek. Przed wyjazdem na urlop warto rozważyć wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Na czym polega to rozwiązanie? Czy warto z niego skorzystać?
Reklama
Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne? Ubezpieczenie to umowa, którą zawierasz z ubezpieczycielem. W razie nastąpienia opisanego w umowie zdarzenia ubezpieczyciel jest zobowiązany do wypłacenia określonej kwoty pieniędzy lub świadczenia innej ustalonej usługi. Na Tobie z kolei spoczywa obowiązek płacenia składek. Dokument, który potwierdza zawarcie tej umowy i precyzuje jej szczegóły, określany jest mianem polisy. Ubezpieczenie turystyczne to rodzaj ubezpieczenia, którego warunki zostały sformułowane tak, aby zapewnić Tobie i Twoim najbliższym jak najszerszą ochronę podczas zagranicznej podróży. Najpopularniejsze ubezpieczenia turystyczne pokrywają:
  • koszty leczenia – w przypadku choroby czy urazu to ubezpieczyciel reguluje wszelkie koszty związane z leczeniem poza granicami kraju – m.in. koszty wizyty lekarskiej, transportu medycznego, pobytu w szpitalu, badań, konsultacji, zabiegów, rehabilitacji, lekarstw i środków opatrunkowych;
  • koszty ratownictwa – w wielu europejskich krajach kosztami akcji ratowniczej obarczana jest osoba, która potrzebowała pomocy. Jeżeli w czasie jazdy na nartach czy uprawianiu innego sportu ulegniesz wypadkowi, ubezpieczyciel pokryje koszty związane z przeprowadzeniem akcji poszukiwawczej czy ratowniczej;
  • następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW) – jeżeli w wyniku nieszczęśliwego wypadku odniesiesz trwały uszczerbek na zdrowiu (np. złamiesz nogę), możesz otrzymać odszkodowanie finansowe, pokrywające m.in. koszty leczenia czy rehabilitacji w kraju.
Dodatkowo polisa turystyczna może zawierać także:
  • ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego – w czasie podróży bagaż i sprzęt sportowy narażony jest na zniszczenie, zagubienie bądź kradzież. W przypadku takiego nieprzyjemnego zdarzenia ubezpieczyciel oferuje pomoc w odzyskaniu zaginionego bagażu bądź pokrywa wartość Twojej straty;
  • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) – polisa OC chroni Cię w przypadku, gdy w sposób nieumyślny wyrządzisz szkodę innej osobie. Niestety, takie sytuacje nierzadko zdarzają się na stokach narciarskich czy szlakach turystycznych. Osoba trzecia, która w wyniku takiego wypadku doznała uszczerbku na zdrowiu lub poniosła straty materialne, może wystąpić do sądu o odszkodowanie. Jeżeli w chwili zdarzenia posiadasz ważną polisę OC, obowiązek wypłacenia odszkodowania nie spoczywa na Tobie, ale na Twoim ubezpieczycielu
Dlaczego warto skorzystać z dodatkowego ubezpieczenia w podróży? Wyjeżdżając na urlop do państw Unii Europejskiej, możesz korzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego – jest to dokument potwierdzający Twoje prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych. EKUZ przysługuje Ci, jeżeli jesteś osobą ubezpieczoną w Narodowym Funduszu Zdrowia.
Reklama
Niestety, podczas urlopu Karta może okazać się niewystarczająca – zwłaszcza jeżeli planujesz wypoczynek połączony z uprawianiem sportów. Dlaczego? Na terenie Polski GOPR i inne służby ratunkowe niosą pomoc za darmo, ich działanie finansowane jest z środków publicznych. Nie jest to jednak regułą w innych państwach europejskich – chociażby we Francji, Włoszech, Austrii, Czechach czy na Słowacji koszty akcji ratowniczej i transportu karetką do szpitala pokrywa sam turysta, który potrzebował pomocy. Jeżeli podczas działań służby korzystały ze specjalistycznego sprzętu, np. z śmigłowca ratowniczego, koszt akcji może wynieść nawet kilkanaście tysięcy euro. Ubezpieczenie turystyczne pokrywa koszty ewentualnej akcji ratunkowej, dzięki czemu zapewnia spokojny wypoczynek i może uchronić Cię przed poważnymi wydatkami. Wykupienie ubezpieczenia w podróży  nie jest obowiązkowe, ale przed wyjazdem na urlop warto dokładnie przeanalizować wszystkie korzyści płynące z tego rozwiązania.
Reklama
Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać? Na rynku działa kilkadziesiąt podmiotów ubezpieczeń turystycznych. Na wysokość składek, które musisz zapłacić, by móc korzystać z ubezpieczenia, ma wpływ wiele czynników, m.in. długość planowanego urlopu, liczba osób korzystających z ubezpieczenia, ich wiek i stan zdrowia, charakter wyjazdu, miejsce docelowe. Wybór najkorzystniejszego rozwiązania może ułatwić Ci porównywarka ofert ubezpieczeniowych on-line, która przygotowana została przez Orange: https://www.orange.pl/view/ubezpieczenia-turystyczne. Za pomocą tego bezpłatnego narzędzia możesz zestawić oferty ubezpieczeń i wybrać polisę dopasowaną do Twoich potrzeb. Porównywarka umożliwia również dokonanie szybkiego zakupu on-line – aktywacja polisy zakupionej drogą zajmuje kilka godzin. Dzięki temu rozwiązaniu ubezpieczenie możesz w dniu wyjazdu, a nawet w jego trakcie.
Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama