Przed Tobą urlop zagranicą? Dowiedz się, czym może skutkować brak ubezpieczenia turystycznego w podróży
Odpowiednie przygotowanie to recepta na udany wypoczynek. Przed wyjazdem na urlop warto rozważyć wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Na czym polega to rozwiązanie? Czy warto z niego skorzystać?
Reklama
Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne?
Ubezpieczenie to umowa, którą zawierasz z ubezpieczycielem. W razie nastąpienia opisanego w umowie zdarzenia ubezpieczyciel jest zobowiązany do wypłacenia określonej kwoty pieniędzy lub świadczenia innej ustalonej usługi. Na Tobie z kolei spoczywa obowiązek płacenia składek. Dokument, który potwierdza zawarcie tej umowy i precyzuje jej szczegóły, określany jest mianem polisy. Ubezpieczenie turystyczne to rodzaj ubezpieczenia, którego warunki zostały sformułowane tak, aby zapewnić Tobie i Twoim najbliższym jak najszerszą ochronę podczas zagranicznej podróży.
Najpopularniejsze ubezpieczenia turystyczne pokrywają:
Niestety, podczas urlopu Karta może okazać się niewystarczająca – zwłaszcza jeżeli planujesz wypoczynek połączony z uprawianiem sportów. Dlaczego?
Na terenie Polski GOPR i inne służby ratunkowe niosą pomoc za darmo, ich działanie finansowane jest z środków publicznych. Nie jest to jednak regułą w innych państwach europejskich – chociażby we Francji, Włoszech, Austrii, Czechach czy na Słowacji koszty akcji ratowniczej i transportu karetką do szpitala pokrywa sam turysta, który potrzebował pomocy. Jeżeli podczas działań służby korzystały ze specjalistycznego sprzętu, np. z śmigłowca ratowniczego, koszt akcji może wynieść nawet kilkanaście tysięcy euro.
Ubezpieczenie turystyczne pokrywa koszty ewentualnej akcji ratunkowej, dzięki czemu zapewnia spokojny wypoczynek i może uchronić Cię przed poważnymi wydatkami. Wykupienie ubezpieczenia w podróży nie jest obowiązkowe, ale przed wyjazdem na urlop warto dokładnie przeanalizować wszystkie korzyści płynące z tego rozwiązania.
Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?
Na rynku działa kilkadziesiąt podmiotów ubezpieczeń turystycznych. Na wysokość składek, które musisz zapłacić, by móc korzystać z ubezpieczenia, ma wpływ wiele czynników, m.in. długość planowanego urlopu, liczba osób korzystających z ubezpieczenia, ich wiek i stan zdrowia, charakter wyjazdu, miejsce docelowe. Wybór najkorzystniejszego rozwiązania może ułatwić Ci porównywarka ofert ubezpieczeniowych on-line, która przygotowana została przez Orange: https://www.orange.pl/view/ubezpieczenia-turystyczne. Za pomocą tego bezpłatnego narzędzia możesz zestawić oferty ubezpieczeń i wybrać polisę dopasowaną do Twoich potrzeb. Porównywarka umożliwia również dokonanie szybkiego zakupu on-line – aktywacja polisy zakupionej drogą zajmuje kilka godzin. Dzięki temu rozwiązaniu ubezpieczenie możesz w dniu wyjazdu, a nawet w jego trakcie.
- koszty leczenia – w przypadku choroby czy urazu to ubezpieczyciel reguluje wszelkie koszty związane z leczeniem poza granicami kraju – m.in. koszty wizyty lekarskiej, transportu medycznego, pobytu w szpitalu, badań, konsultacji, zabiegów, rehabilitacji, lekarstw i środków opatrunkowych;
- koszty ratownictwa – w wielu europejskich krajach kosztami akcji ratowniczej obarczana jest osoba, która potrzebowała pomocy. Jeżeli w czasie jazdy na nartach czy uprawianiu innego sportu ulegniesz wypadkowi, ubezpieczyciel pokryje koszty związane z przeprowadzeniem akcji poszukiwawczej czy ratowniczej;
- następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW) – jeżeli w wyniku nieszczęśliwego wypadku odniesiesz trwały uszczerbek na zdrowiu (np. złamiesz nogę), możesz otrzymać odszkodowanie finansowe, pokrywające m.in. koszty leczenia czy rehabilitacji w kraju.
- ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego – w czasie podróży bagaż i sprzęt sportowy narażony jest na zniszczenie, zagubienie bądź kradzież. W przypadku takiego nieprzyjemnego zdarzenia ubezpieczyciel oferuje pomoc w odzyskaniu zaginionego bagażu bądź pokrywa wartość Twojej straty;
- ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) – polisa OC chroni Cię w przypadku, gdy w sposób nieumyślny wyrządzisz szkodę innej osobie. Niestety, takie sytuacje nierzadko zdarzają się na stokach narciarskich czy szlakach turystycznych. Osoba trzecia, która w wyniku takiego wypadku doznała uszczerbku na zdrowiu lub poniosła straty materialne, może wystąpić do sądu o odszkodowanie. Jeżeli w chwili zdarzenia posiadasz ważną polisę OC, obowiązek wypłacenia odszkodowania nie spoczywa na Tobie, ale na Twoim ubezpieczycielu
Reklama
Reklama
Reklama
Artykuł sponsorowany
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Gdzie w podróż poślubną zagranicę? Polacy uwielbiają te kraje
Podróż poślubna to wyjątkowy moment, który chcecie spędzić w miejscu równie wyjątkowym. Polacy mają swoje ulubione kierunki, które przyciągają swoim urokiem, atmosferą i romantycznym klimatem. Oto kilka z nich, które zdobyły serca młodych par.
Jak przygotować samochód na wakacje? Oto najważniejsze zasady!
Wakacje są czasem, kiedy wielu z nas decyduje się na podróż samochodem. Przed wyruszeniem w długą trasę warto zadbać o odpowiednie przygotowanie pojazdu, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i komfort podróży.
Wakacje nad morzem z dzieckiem. Co robić wspólnie na plaży?
Dzieci na plaży czują się niczym ryby w wodzie, jednakże nawet w tak atrakcyjnej lokalizacji mogą czasami się nudzić. Pomyślmy o tym zawczasu i postarajmy się obmyślić przynajmniej kilka różnych zabaw albo dodatkowych aktywności dla najmłodszych.
Reklama
Reklama
© 2025 ZaradnaKobieta.pl