Skóra alergiczna - jak ją rozpoznać? Jak dbać o skórę alergiczną?

Skóra alergiczna - jak ją rozpoznać? Jak dbać o skórę alergiczną?

Przejdź do galerii zdjęć
Skóra alergiczna często wykazuje nadmierną wrażliwość na kosmetyki pielęgnacyjne, nie toleruje twardej i chlorowanej wody, może też reagować uczuleniem na niektóre produkty będące składnikiem naszej diety. Nierzadko mylona jest ze skórą wrażliwą, dlatego warto poznać jej cechy charakterystyczne i dowiedzieć się jak powinna wyglądać jej codzienna pielęgnacja.
Reklama
untitled-collage-87
Skóra alergiczna wymaga szczególnej troski i zachowania ostrożności podczas rutynowych zabiegów pielęgnacyjnych. Tendencja cery do alergii przyczynia się do tego, że niezwykle łatwo doprowadzić delikatny naskórek do podrażnień oraz innych dolegliwości. Jak zatem dbać o cerę alergiczną, by była zdrowa, promienna, a przede wszystkim bezpieczna? Jak odróżnić cerę alergiczną od cery wrażliwej? Skóra może wykazywać skłonności do alergii już od wczesnego dzieciństwa, zdarza się także, że w alergiczną zmienia się cera, która była dotychczas jedynie wrażliwa.
Reklama
Często mylimy obydwa te rodzaje skóry, przez co narażamy się na dobór niewłaściwych kosmetyków pielęgnacyjnych, a także pozbawiamy możliwości skutecznego leczenia cery i dbania o jej kondycję. Dolegliwości skóry alergicznej są ściśle związane z alergenami, które przenikając przez uszkodzoną barierę naskórka stają się przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak swędzenie, pieczenie, rumień, czy wysypka. Pierwszy kontakt z alergenem uruchamia w organizmie reakcję uczuleniową, która ujawnia się przy ponownym zetknięciu z tą samą substancją. Na podstawie tej wiedzy łatwo jest odróżnić cerę wrażliwą od alergicznej. Cera wrażliwa zareaguje źle na pierwszy kontakt z nieodpowiednim kremem, cera alergiczna wykazuje cechy uczulenia dopiero po drugim zastosowaniu.
Reklama
Jak dbać o cerę alergiczną? Zasady codziennej pielęgnacji cery alergicznej są bardzo podobne do tych, które dedykujemy cerze wrażliwej. Przede wszystkim należy bardzo starannie dobierać kosmetyki myjące i nawilżające - czytanie etykiet i studiowanie składów produktów powinno stać się naszym nawykiem. Kosmetyki przeznaczone dla skóry skłonnej do alergii powinny być hipoalergiczne i bezzapachowe, ważne też, by ich odczyn wynosił pH 5,5. Zadaniem codziennej pielęgnacji w przypadku skóry alergicznej jest nie tylko oczyszczanie, nawilżanie i ochrona przed starzeniem. W tym wypadku kosmetyki muszą też chronić cerę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, działać przeciwzapalnie, a jednocześnie sukcesywnie regenerować rogową warstwę naskórka. Starajmy się,  by wszystkie używane przez nas kosmetyki pochodziły zawsze z tej samej linii pielęgnacyjnej od jednego producenta - pozwoli to uniknąć dodatkowych reakcji uczuleniowych.
Reklama
Podczas codziennego mycia twarzy warto także pamiętać, że dla cery alergicznej nieodpowiedni będzie kontakt z wodą twardą i chlorowaną. Skórze alergicznej często szkodzą także inne czynniki, niezwiązane ściśle z pielęgnacją i kosmetykami. Reakcje uczuleniowe mogą być powodowane przez stres, nieodpowiednią dietę, a nawet częsty kontakt z klimatyzowanym lub zanieczyszczonym powietrzem. Warto przyjrzeć się reakcjom naszej skóry na poszczególne czynniki i idąc tropem poczynionych spostrzeżeń w miarę możliwości wyeliminować alergeny. Zobacz też: Przygotuj skórę na słońce: Ochrona przeciwsłoneczna przez cały rok w 3 prostych krokach
Reklama
Zobacz galerię zdjęć: skóra alergiczna
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama