Cera trądzikowa - jak dbać o cerę trądzikową?
Udostępnij Google News
Zdrowie

Cera trądzikowa - jak dbać o cerę trądzikową?

Cera trądzikowa często bywa mylona z tłustą, dlatego pierwszym krokiem do poprawy kondycji skóry powinno być właściwego zdiagnozowanie jej rodzaju. Pielęgnacja cery trądzikowej to niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli nie chcemy doprowadzić do jej nadmiernego przesuszenia. Jak zatem dbać o cerę trądzikową i minimalizować objawy trądziku?

Trądzik to uciążliwe schorzenie skóry, które może dotknąć nie tylko osoby w wieku dojrzewania, ale i po 30-tym, a nawet 40-tym roku życia. Cera trądzikowa objawia się występowaniem na skórze przewlekłych zmian ropnych, czerwonych wyprysków i nieestetycznych, wypukłych zaskórników. Zmiany pojawiać się mogą nie tylko na twarzy, często zauważamy je także na plecach i dekolcie. Charakterystyczną cechą cery trądzikowej są także bardzo widoczne rozszerzone pory.

Cera trądzikowa - jak ją rozpoznać?

Cera trądzikowa bardzo często mylona jest z cerą tłustą. Obydwa rodzaje skóry charakteryzuje nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych i nadmierna produkcja sebum - skutkująca przetłuszczaniem się skóry. Osoby z cerą tłustą zmagają się jednak z problemem zmian na skórze i wyprysków jedynie od czasu do czasu. W przypadku cery trądzikowej, wykwity skórne towarzyszą nam praktycznie non stop i wiążą się z dużo bardziej uciążliwymi dolegliwościami.

Cera trądzikowa - pielęgnacja cery trądzikowej

Dwa najważniejsze etapy codziennej pielęgnacji cery trądzikowej to oczyszczanie i nawilżanie. Istotne znaczenie powinny mieć dla nas kosmetyki, których używamy do rutynowych zabiegów. Zanieczyszczenia z twarzy najlepiej usuwać za pomocą delikatnego płynu micelarnego oraz łagodnego żelu do mycia twarzy. Kosmetyki muszą charakteryzować się lekką formułą, lecz jednocześnie bardzo skutecznie oczyszczać skórę - tak, by uniknąć zatykania porów. Kolejny, równie ważny etap pielęgnacji, to odpowiednie nawilżanie. Aby poprawić kondycję skóry warto zdecydować się na kremy antybakteryjne i inne produkty nawilżające dedykowane specjalnie dla cery trądzikowej.

Cera trądzikowa - zasady higieny

Cera trądzikowa to jeden z najbardziej problematycznych rodzajów skóry. Właśnie dlatego utrzymanie jej w dobrej kondycji wymaga nie tylko standardowych zabiegów pielęgnacyjnych i odpowiednich kosmetyków, ale i zmiany złych przyzwyczajeń, które towarzyszą nam w życiu codziennym. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na dietę, która ma bardzo duży wpływ na wygląd i zdrowie naszej cery. Cera trądzikowa nie będzie sprawiać problemów, jeśli unormujemy sposób odżywiania, zadbamy o regularność posiłków, a do codziennego jadłospisu włączymy produkty wykazujące działanie detoksykujące. Bardzo ważne jest także utrzymywanie w czystości ręczników i pościeli, w której śpimy. Częsta wymiana bielizny pościelowej umożliwi ograniczenie kontaktu z bakteriami, które osadzają się na naszej skórze. To samo dotyczy ręczników, którymi codziennie wycieramy twarz. Pamiętajmy też, by nie dotykać skóry twarzy brudnymi rękami, a przed każdą aplikacją kosmetyków dokładnie myć dłonie wodą z antybakteryjnym mydłem.

Zobacz też: Skóra tłusta: wskazówki pielęgnacyjne. Jak dbać o cerę tłustą?

Źródło: pl.pinterest.com
Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie