Egzema - rodzaje egzemy i jej leczenie
Udostępnij Google News
Zdrowie

Egzema - rodzaje egzemy i jej leczenie

Egzema to choroba skóry, która może być spowodowana różnymi czynnikami. Objawy schorzenia potrafią być nie tylko uciążliwe, ale i nieestetyczne - zmiany obejmujące powierzchnię skóry bardzo często przybierają bardzo widoczną formę. Czym jest egzema i jak sobie z nią poradzić?

Egzema, zwana też wypryskiem, to stan zapalny powierzchniowych warstw skóry, będący wynikiem różnych czynników. Niezależnie od przyczyn występowania egzemy, zwykle wygląda ona w ten sam sposób. Pierwszym objawem wystąpienia wyprysku jest zaczerwienienie i uporczywy świąd skóry. Na jej powierzchni mogą się też pojawiać zmiany przypominające grudki i małe pęcherze. W kolejnym etapie choroby zmiany przybierają na sile i obejmują coraz większą powierzchnię ciała, bardzo często towarzyszy im też wysięk zapalny. Egzema może występować zarówno u osób dorosłych, jak i u bardzo małych dzieci.

Egzema: Rodzaje egzemy i jej przyczyny

Zmiany na skórze związane z egzemą mogą pojawiać się pod wpływem różnych czynników. Egzema kontaktowa, znana także jako kontaktowe zapalenie skóry, pojawia się na ciele pod wpływem kontaktu z alergenem. Umiejscowienie zmian na skórze jest w tym wypadku związane z miejscem, które bezpośrednio zetknęło się z czynnikiem podrażniającym - najczęściej są to przedramiona i dłonie. Inny rodzaj egzemy to tak zwany wyprysk atopowy. zwany też atopowym zapaleniem skóry. Jest on związany z genetycznymi predyspozycjami do występowania reakcji alergicznej. Na jego wywołanie nie ma wpływu zetknięcie z czynnikiem alergicznym, najczęściej powstaje on na skutek alergenów pokarmowych lub wziewnych.

Egzema: Leczenie egzemy

Skuteczne leczenie egzemy wymaga właściwego rozpoznania jej rodzaju i wykrycia czynnika alergicznego. Po zidentyfikowaniu alergenów należy zrobić wszystko, by nie doprowadzać do bezpośredniego kontaktu z nimi. Zmiany skórne związane z egzemą leczyć możemy miejscowo, najlepiej za pomocą maści z dodatkiem kortykosterydów. Jeżeli egzema obejmuje większą powierzchnię ciała, lekarz może zlecić też doustne przyjmowanie leków opartych na tych samych składnikach. W przypadku częstych nawrotów egzemy należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji skóry. Nie wolno dopuszczać do jej wysuszenia, dlatego nawilżanie całego ciała za pomocą silnie natłuszczających kosmetyków powinno stać się naszym codziennym obowiązkiem.

Źródło: pl.pinterest.com
Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie