Czy pigułki antykoncepcyjne są bezpieczne? – 10 wad
Udostępnij Google News
Zdrowie

Czy pigułki antykoncepcyjne są bezpieczne? – 10 wad

Pigułki antykoncepcyjne to z pewnością najlepsza znana metoda antykoncepcyjna, co widać w wynikach jej skuteczności. Według wskaźnika Pearla jedynie 3 kobiety na 1000 stosujących tę metodę antykoncepcyjną zachodzi w ciążę. Tabletki antykoncepcyjne są w pełni bezpieczne, jeśli zostały nam one przepisane przez lekarza ginekologa po uprzednim badaniu. Wielokrotnie były bowiem same „badane” przez naukowców pod różnymi względami, mawia się również, że to najlepiej „zbadany lek w historii medycyny”.

Kobiety, u których środki te mogłyby wywołać poważniejsze choroby, zostaną przez ginekologa o tym poinformowane, a same tabletki nie zostaną przepisane. Jednak wszystkie pigułki antykoncepcyjne mają swoje skutki uboczne, które czasem mają destruktywny i negatywny wpływ na organizm, o czym będzie niniejszy artykuł. Dowiedzmy się więc więcej...

Skutki uboczne i wady pigułek antykoncepcyjnych:

1. Antybiotyki zmniejszają skuteczność terapii antykoncepcyjnej, a więc skuteczność pigułek w przypadku przyjmowania innych leków może nie być pełna i odpowiednia.

2. Choroby układu pokarmowego, w tym występowanie biegunek i wymiotów również obniża skuteczność działania pigułek antykoncepcyjnych, lub nawet całkiem ją niweluje.

3. W niewielkiej ilości przypadków mogą powodować żylną chorobę zatorowo-zakrzepową, która w 1-2% kończy się zgonem. Prawdopodobieństwo zachorowania to od 20 do 40 przypadków na 100 000 kobiet przyjmujących pigułki antykoncepcyjne.

4. Pigułki antykoncepcyjne zaburzają naturalną gospodarkę hormonalną organizmu, co prowadzić może do bardzo specyficznych zaburzeń i niedogodności.

5. Długotrwałe przyjmowanie pigułek może powodować zwiększenie piersi (co chyba jednak nie jest skutkiem negatywnym dla wielu z nas?), niestety jednak wpływa to jednocześnie na zwiększenie ich wrażliwości, a nawet bolesności.

6. Przyjmowanie tabletek może przyczynić się do występowania krwawień oraz plamień w środku cyklu oraz powodować nudności i obniżać libido.

7. Częstym skutkiem korzystania z tej metody antykoncepcji jest znaczny przyrost masy ciała, a rzadziej – jej utrata.

8. Przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej wpływa także na samopoczucie zwiększając drażliwość i wrażliwość emocjonalną kobiet, szczególnie przed spodziewanym okresem.

9. Tabletki przyczyniają się również do schorzeń naczyniowo-sercowych: zwiększają ryzyko zawału serca, udaru mózgu, zbytniej krzepliwości krwi, oraz ciśnienia krwi.

10. Co najgorsze w skutkach – mogą być powodem powstawania mięśniaków macicy oraz sprzyjać powstawaniu raka szyjki macicy oraz raka piersi.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie