Czy pigułki antykoncepcyjne są bezpieczne? – 10 wad

Czy pigułki antykoncepcyjne są bezpieczne? – 10 wad

Pigułki antykoncepcyjne to z pewnością najlepsza znana metoda antykoncepcyjna, co widać w wynikach jej skuteczności. Według wskaźnika Pearla jedynie 3 kobiety na 1000 stosujących tę metodę antykoncepcyjną zachodzi w ciążę. Tabletki antykoncepcyjne są w pełni bezpieczne, jeśli zostały nam one przepisane przez lekarza ginekologa po uprzednim badaniu. Wielokrotnie były bowiem same „badane” przez naukowców pod różnymi względami, mawia się również, że to najlepiej „zbadany lek w historii medycyny”.
Kobiety, u których środki te mogłyby wywołać poważniejsze choroby, zostaną przez ginekologa o tym poinformowane, a same tabletki nie zostaną przepisane. Jednak wszystkie pigułki antykoncepcyjne mają swoje skutki uboczne, które czasem mają destruktywny i negatywny wpływ na organizm, o czym będzie niniejszy artykuł. Dowiedzmy się więc więcej...

Skutki uboczne i wady pigułek antykoncepcyjnych:

1. Antybiotyki zmniejszają skuteczność terapii antykoncepcyjnej, a więc skuteczność pigułek w przypadku przyjmowania innych leków może nie być pełna i odpowiednia. 2. Choroby układu pokarmowego, w tym występowanie biegunek i wymiotów również obniża skuteczność działania pigułek antykoncepcyjnych, lub nawet całkiem ją niweluje. 3. W niewielkiej ilości przypadków mogą powodować żylną chorobę zatorowo-zakrzepową, która w 1-2% kończy się zgonem. Prawdopodobieństwo zachorowania to od 20 do 40 przypadków na 100 000 kobiet przyjmujących pigułki antykoncepcyjne. 4. Pigułki antykoncepcyjne zaburzają naturalną gospodarkę hormonalną organizmu, co prowadzić może do bardzo specyficznych zaburzeń i niedogodności. 5. Długotrwałe przyjmowanie pigułek może powodować zwiększenie piersi (co chyba jednak nie jest skutkiem negatywnym dla wielu z nas?), niestety jednak wpływa to jednocześnie na zwiększenie ich wrażliwości, a nawet bolesności. 6. Przyjmowanie tabletek może przyczynić się do występowania krwawień oraz plamień w środku cyklu oraz powodować nudności i obniżać libido. 7. Częstym skutkiem korzystania z tej metody antykoncepcji jest znaczny przyrost masy ciała, a rzadziej – jej utrata. 8. Przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej wpływa także na samopoczucie zwiększając drażliwość i wrażliwość emocjonalną kobiet, szczególnie przed spodziewanym okresem. 9. Tabletki przyczyniają się również do schorzeń naczyniowo-sercowych: zwiększają ryzyko zawału serca, udaru mózgu, zbytniej krzepliwości krwi, oraz ciśnienia krwi. 10. Co najgorsze w skutkach – mogą być powodem powstawania mięśniaków macicy oraz sprzyjać powstawaniu raka szyjki macicy oraz raka piersi.
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej
Tabletki antykoncepcyjne - najczęstsze skutki uboczne
Jedną z popularniejszych sposobów antykoncepcji są tabletki antykoncepcyjne. Jednak mało która z nas zdaje sobie sprawę z ich skutków ubocznych. Przy przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych warto obserwować swój organizm, a w razie niepokoju od razu zgłośmy to lekarzowi.
Najskuteczniejsze sposoby antykoncepcji - poznaj je wszystkie
Czy istnieje coś takiego jak bezpieczny seks, którzy rzeczywiście nie wiązałby się z żadnymi kłopotami, jak np. nieplanowana ciąża czy problemy zdrowotne związane z chorobami przenoszonymi drogą płciową? Prawda jest taka (wciąż zbyt mało osób zdaje sobie z tego sprawę!), że współżycie zawsze może wiązać się z pewnymi „powikłaniami”. Dlatego też, podejmując tak ważną decyzję, trzeba ją dobrze przemyśleć i liczyć się z jej ewentualnymi konsekwencjami. Aby ograniczyć je do minimum, należy się odpowiednio zabezpieczyć. Czy wiesz, jakie są obecnie dostępne metody antykoncepcji? Już teraz poznaj je wszystkie i wybierz tę, która najbardziej wychodzi naprzeciw Twoim potrzebom i wymaganiom!
Krążek hormonalny - najbardziej bezpieczna, nowoczesna forma antykoncepcji
Antykoncepcja hormonalna jest najczęściej stosowaną formą antykoncepcji. Zazwyczaj lekarze polecają tabletki. Jednak nie każdy wie, że o wiele bezpieczniejszym środkiem może okazać się tak zwany krążek hormonalny. Jest on doskonałą alternatywą dla kobiet, które mają problemy z pamiętaniem o zażyciu kolejnej tabletki. Może się to wiązać z obniżoną skutecznością preparatu.