Krótki kalendarz ciąży – 10 najważniejszych wydarzeń w 1 trymestrze

Krótki kalendarz ciąży – 10 najważniejszych wydarzeń w 1 trymestrze

Kalendarze ciąży tworzone są w rozróżnieniu na poszczególne tygodnie, ponieważ właśnie w ten sposób ginekolodzy wyznaczają wiek płodu. Niejasnym i niedokładnym jest określenie trwania ciąży przez 9 miesięcy, tak naprawdę ciąża trwa prawie 10 miesięcy ponieważ liczymy jej początek od wystąpienia ostatniej miesiączki u kobiety.

Wyróżnia się aż trzy trymestry ciąży, a w pierwszym z nich mamy do czynienia z następującymi wydarzeniami w brzuszku mamy:

Zapłodnienie i implantacja zarodka Po zapłodnieniu embrion rozwija się niezwykle szybko. W pierwszym trymestrze ciąży obserwuje się najbardziej wzmożoną „pracę” wykonywaną przez dziecko w przeciągu całej ciąży. Po zapłodnieniu musi dojść jeszcze do implantacji zarodka w ścianie macicy. Dochodzi do niej po około 10-12 dniach od dnia spodziewanej owulacji. Może to zostać zauważone przez przyszłą mamę przez pojawienie się niewielkiego krwawienia, jednak zazwyczaj mija bezobjawowo. 5 tydzień ciąży Embrion składa się już z trzech listków zarodkowych: ektodermy, mezodermy i endodermy, z których rozwiną się poszczególne narządy. Właśnie teraz powstają mięśnie, kości miękkie, naczynia krwionośne, kręgosłup, układ pokarmowy i mózg. 6 tydzień ciąży Następuje rozwój serca, które w końcu zaczyna bić! Na początku jednak dość nieregularnie. 7 tydzień ciąży Zaczynają rozwijać się oczy, nos i uszy dziecka. Nadal tworzony jest mózg dziecka – jego głowa teraz jest znacznie większa niż pozostała część ciała. 8 tydzień ciąży Zaczynają rosnąć ręce i nóżki, które już coraz łatwiej od siebie odróżnić. Zaczyna się także rozwój kości. 9 tydzień ciąży Twoje dziecko ma już od 16 do 24 milimetrów i zaczyna powolutku się poruszać. Zaczynają rozwijać się palce, które coraz lepiej widoczne są na USG. 10 tydzień ciąży Prawie wszystkie narządy zewnętrzne dziecka są już odróżnialne na zdjęciach USG. Nadal jednak nie można rozpoznać jego płci. 11 tydzień ciąży Twojemu dziecku zaczynają rosnąć paznokcie oraz powoli pojawią się również pierwsze włosy. Jeśli będziesz miała syna – będzie to widoczne już na zdjęciach USG. 12 tydzień ciąży Wytwarzają się cechy charakterystyczne Twojego dziecka. Pojawiają się rysy twarzy przekazane genetycznie przez Ciebie i Twojego partnera. Jeśli będziesz miała córeczkę – również będzie to już widoczne na USG. 13 tydzień ciąży Rozciąga się przepona Twojego dziecka, które próbuje już naśladować ruchy oddechowe. Zakończyło się już także pełne tworzenie organów wewnętrznych. Teraz muszą one tylko zacząć odpowiednio i dobrze funkcjonować!
Udostępnij artykuł