Ząbkowanie – wszystko, co zaradna mama powinna o nim wiedzieć!

Ząbkowanie – wszystko, co zaradna mama powinna o nim wiedzieć!

Rodzice zwykle z niecierpliwością wyczekują na moment, kiedy w buzi ich niemowlęcia pojawi się pierwszy ząbek. To prawdziwy powód do świętowania, choć trudno tak naprawdę przewidzieć, kiedy to się stanie. Samo ząbkowanie nie zawsze jest łatwym procesem i często towarzyszą mu przykre dolegliwości bólowe. Nie oznacza to jednak, że zaradni rodzice nie są w stanie mu sprostać. Co powinniśmy wiedzieć na temat ząbkowania i jak uśmierzyć ból u swojej pociechy?
Reklama
Czym jest ząbkowanie? Pojęcie ząbkowania zostało już dawno zdefiniowane przez stomatologów. To nic innego, jak wyrzynanie się zęba. Technicznie polega to na jego przemieszczeniu się z miejsca rozwoju w obrębie kości do jamy ustnej. Pełne wyrzynanie się zęba kończy się osiągnięciem przez niego pozycji funkcjonalnej. Proces ząbkowania obejmuje przy tym dynamiczne zmiany zachodzące przed ukazaniem się zęba w jamie ustnej i po tym, jak już się on pojawi. Może to trwać dosyć długo – zanim więc w buzi dziecka da się zauważyć koronę zęba, trwa już proces jego wyrzynania się pod powierzchnią dziąsła. Co ciekawe, zęby mleczne dziecka zaczynają rozwijać się już w 4 tygodniu życia płodowego – wtedy powstaje pierwotna listewka zębowa. Około 7 tygodnia ciąży tworzy się 20 zawiązków zębów mlecznych, które pojawią się w jamie ustnej dziecka w przyszłości.
Reklama
Kiedy pojawi się pierwszy ząbek? Każde dziecko jest inne i może ząbkować w różnym tempie. U niektórych maluszków ząbki pojawiają się już około 3 miesiąca, a u innych nawet pod koniec pierwszego roku życia. W ząbkowaniu trudno jest wskazać konkretne reguły, choć eksperci zaobserwowali pewne tendencje związane z kolejnością pojawiania się ząbków. W pierwszej kolejności zazwyczaj wyrzynają się dolne, a później górne jedynki. Jako kolejne – siekacze i kły, a następnie zęby trzonowe. Bezdyskusyjnym dowodem na to, że dziecko ząbkuje, jest pojawienie się widocznej gołym okiem korony zęba w dziąśle niemowlęcia. Jednak zanim do tego dojdzie, nawet na miesiąc lub dwa wcześniej mogą pojawić się objawy ząbkowania.
Reklama
Jak je rozpoznać? Płacz i rozdrażnienie maluszka – czy to już? Wielu rodziców zgodnie przyzna, że objawy ząbkowania nie są przyjemne. Dziecko staje się drażliwe, często płacze bez wyraźnego powodu i trudno je uspokoić. Symptomów, które mogą świadczyć o tym, że nasza pociecha przechodzi właśnie etap ząbkowania, jest jednak więcej. Wśród nich wymienia się na ogół:
  • nadmierne wydzielanie śliny – ślinienie potęguje jeszcze wkładanie do buzi rączek czy wszelkich przedmiotów, jakie znajdą się w zasięgu rąk dziecka,
  • zaczerwienienie dziąseł i opuchnięcie dziąseł,
  • gorączkę lub stan podgorączkowy – wyższa temperatura pojawia się wraz z wypiekami na policzkach, ale te objawy nie powinny trwać dłużej niż 48 godzin.
Gdy nasz maluszek wykazuje powyższe objawy, a do tego stał się marudny i płaczliwy, możemy podejrzewać, że w niedługim czasie w jego buzi pojawi się pierwszy ząbek.
Reklama
Radość rodziców studzi jednak dyskomfort maluszka – jak w prosty, a zarazem bezpieczny sposób załagodzić przykre dolegliwości? Chłodny gryzaczek, masaż i… i czułe ramiona rodzica Niektóre dzieci lepiej przechodzą okres ząbkowania, inne gorzej. Bolesne ząbkowanie nie jest przyjemne ani dla rodzica, ani dla maluszka, istnieją jednak sposoby, za pomocą których można starać się ulżyć dziecku. W tym celu można wykonać delikatny masaż dziąseł niemowlęcia.
Reklama
Najlepiej zrobić to za pomocą palca wskazującego. Dla dzieci przeznaczone są również gryzaki wykonane z miękkiego tworzywa lub gryzaki żelowe, które są chłodzone w lodówce i dzięki temu mogą niwelować dolegliwości towarzyszące ząbkowaniu. Dobrym pomysłem jest także bliskość rodzica – to bezpieczne ramiona mamy lub taty sprawiają, że maluszek czuje się pewnie i komfortowo. Czułości z pewnością pomogą przetrwać ten trudny czas. Kiedy już dziecko ma pierwsze ząbki mleczne, warto zdecydować się na  wizytę u dentysty, który sprawdzi, jak się rozwijają i jak wyglądają dziąsła. Oceni przebieg ząbkowania i udzieli rodzicom praktycznych rad związanych z tym, jak skutecznie dbać o dziąsła oraz ząbki pociechy.
Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama