7 domowych sposobów na zgagę

7 domowych sposobów na zgagę

Nieprzyjemne pieczenie w przełyku może się zdarzyć każdemu. Szczególnie często pojawia się u osób z nadwagą i u kobiet w ciąży. W aptece można kupić specjalne środki łagodzące tę dolegliwość. Zanim jednak sięgniesz po tabletkę możesz wypróbować domowe sposoby, które często są równie skuteczne i znacznie bardziej bezpieczne.

1. Len

Siemię lniane wpływa pozytywnie na błony śluzowe oraz łagodzi podrażnienia przełyku. Dlatego jeśli masz problemy z powtarzającą się zgagą powinnaś mieć zawsze w szafce odrobinę siemienia. Kiedy pojawia się problem wystarczy, że zalejesz dwie łyżki siemienia wrzątkiem. Zostaw go do wystygnięcia a następnie powoli wypij tak powstały napój.

2. Migdały

Działanie łagodzące objawy zgagi posiadają również migdały. Jeśli piecze Cię w przełyku powoli pogryź kilka migdałów. Ta metoda jest szczególnie polecana przyszłym mamom.

3. Melisa

Napar z melisy działa kojąco na nerwy, ale również pozytywnie wpływa na nadwrażliwy układ pokarmowy. Jeśli zgaga często powraca powinnaś zamienić kawę i inne napoje zawierające drażniącą kofeinę na delikatny napar z melisy.

4. Soda

Kiedy zgaga pojawi się niespodziewanie i jest szczególnie uciążliwa warto skorzystać ze zobojętniających właściwości sody oczyszczonej. Do 1/3 szklanki letniej wody dodaj łyżeczkę sody oczyszczonej i ten roztwór wypij. Już po kilku minutach powinnaś poczuć ulgę.

5. Lukrecja

Lukrecja działa kojąco i przeciwzapalnie na błony śluzowe żołądka i jelit. Udowodniono również działanie łagodzące podczas występowania zgagi. Pastylki zawierające lukrecję można kupić w aptece lub sklepie zielarskim.

6. Kminek

Znany jest ze swojego dobroczynnego działania na układ pokarmowy m.in. doskonale łagodzi zgagę. Możesz go żuć lub przygotować sobie herbatkę kminkową.

7. Imbir

Sok ze świeżego imbiru pochłania kwasy cofające się do przełyku. Wystarczy plasterek świeżego imbiru włożyć do ust i przez chwilę possać. Agnieszka
Udostępnij artykuł