Jak przeprowadzić gruntowne wiosenne porządki ?

Jak przeprowadzić gruntowne wiosenne porządki ?

Wiosna to czas kiedy wszystko budzi się do życia. Świat nabiera świeżych i czystych kolorów. Te zmiany w przyrodzie wpływają również na nas i z niewiadomych powodów mamy ochotę uporządkować również swoje mieszkanie po zimie. Nie ma zatem na co czekać, tylko trzeba zabrać się za wiosenne porządki.
Reklama

Szafy, szafki, komody…

Wiosna to doskonały czas na porządki w szafie czy komodzie. Nie chodzi tu nawet o ścieranie kurzu, ale przede wszystkim o przejrzenie ich zawartości. Zmienia się pora roku i warto byłoby wszystkie zimowe ubrania spakować i schować na przyszły rok. To co jest zniszczone, stare, niemodne lub po prostu na Ciebie nie pasuje, wyrzuć lub oddaj. Przy okazji, kiedy szafki będą świeciły pustkami, zanim znów je zapełnisz, dokładnie przetrzyj ich wnętrza ściereczką zwilżoną sokiem z cytryny lub wodą z dodatkiem olejku aromatycznego np. sosnowego. Kiedy półki wyschną poukładaj w nich wszystkie rzeczy.

Okna

Kiedy pierwsze promienie wiosennego słońca zaczynają zaglądać przez nasze okna, nagle można zobaczyć jak wiele brudu osadziło się na nich podczas zimy. Szyby i ramy często są aż ciemne od pyłu, który wraz z dymem wylatywał z komina.
Reklama
Nie pozostaje więc nic innego jak dobrze je umyć. Zacznij czyszczenie okien od dokładnego umycia ram. Do tego celu najlepiej będzie się nadawała woda z płynem do naczyń. Szyby najlepiej umyjesz za pomocą specjalnego płynu do szyb i papierowych ręczników.

Karnisze

Wiosną należy również dokładnie wyczyścić karnisze lub szyny. Najlepiej wytrzeć je z kurzu za pomocą wilgotnej szmatki a następnie przetrzeć specjalnym środkiem do polerowania metalu lub tworzyw sztucznych.

Firanki i zasłony

Zdejmij je z karniszy, a następnie upierz. Do prania firan zastosuj specjalne środki piorące przeznaczone do firan. Do płukania możesz dodać sól kuchenną, która usztywni tkaninę i zabezpieczy ją przed kurzeniem się. Zanim wrzucisz zasłonki do pralki sprawdź czy można je prać czy może trzeba oddać je do pralni.
Reklama

Sufit i ściany

Zimą, kiedy w domu włączone są kaloryfery o wiele bardziej niż podczas innych pór roku kurzą się ściany i sufity. Wraz z nadejściem wiosny warto je nieco wyczyścić. Zamocuj dużą suchą ścierkę na miotle, a następnie omieć sufit i ściany.

Lampy

Wiosną warto również przetrzeć wszystkie żyrandole. Pamiętaj, zanim zaczniesz myć lampy - wyłącz prąd. Dopiero wtedy zdejmij klosze. Przetrzyj na sucho oprawy lamp i żarówki, a następnie wyczyść klosze, poczekaj, aż wyschną i umieść je na lampie.

Dywan

Podczas wiosennych porządków warto też wytrzepać dywany. Możesz również wyprać dywan za pomocą odkurzacza piorącego, albo zamówić wizytę firmy piorącej dywany. Jeśli dywan jest tylko lekko przybrudzony warto skorzystać z dostępnych na rynku środków do czyszczenia dywanów. Agnieszka
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama