Jak założyć przydomowy warzywnik i zielnik?

Jak założyć przydomowy warzywnik i zielnik?

W ostatnim czasie coraz bardziej rozprzestrzenia się moda na wszystko co jest Eko. Modne są ekologiczne tkaniny, ekologiczne wyposażenie wnętrz ale również ekologiczna produkcja żywności.
Reklama
Sklepy z ekologicznymi produktami są dziś bardzo popularne, ale warto pamiętać, że zdrowe warzywa nie muszą pochodzić z takiego sklepu. Równie dobre będą te, które urosną w Twoim ogródku. Jeśli do tej pory nie myślałaś o własnym ogródku warzywnym to nadszedł czas, aby go założyć.

Na początek

W pierwszej kolejności musisz wiedzieć o kilku rzeczach. Przede wszystkim warzywa z własnego ogródka są zdrowe i smaczne, ale trzeba o nie dbać. Samo założenie ogrodu z warzywami i ziołami jest dość pracochłonne, ale później warzywniak również wymaga sporej uwagi. Dlatego zanim zaczniesz pracę nad swoim ogrodem warzywnym dobrze zastanów się czy będziesz miała czas na jego utrzymanie w dobrej formie. Jeśli tak, to zabieraj się do pracy.

Wybierz lokalizację

Jeśli chcesz założyć przydomowy ogród warzywny musisz dobrze wybrać miejsce na jego lokalizację, ponieważ będzie Ci służył przez co najmniej kilka lat.
Reklama
Najlepiej wybierz miejsce zaciszne i nasłonecznione.

Przygotuj miejsce na ogródek

Najczęściej wybrane na warzywniak miejsce jest porośnięte trawą lub chwastami i trzeba je odpowiednio przygotować. Na początek należy oczyścić wybrane miejsce z dotychczas rosnących na nim roślin. Dla ułatwienia można skorzystać z preparatów chwastobójczych. Następnie trzeba dokładnie przekopać wybraną przestrzeń. Jeśli przeznaczyłaś na warzywniak dużą powierzchnię możesz wykorzystać w tym celu ogrodową glebogryzarkę.

Nawieź ziemię

Jeśli do tej pory na wybranym przez Ciebie fragmencie ziemi rosła jedynie trawa i chwasty, to warto byłoby nawieźć ziemię przed wysadzeniem pierwszych roślin. Rodzaj nawozu uzależniony jest od rodzaju gleby, dlatego jeśli nie jesteś specjalistą z zakresu ogrodnictwa, warto poprosić o poradę bardziej doświadczonego ogrodnika.

Czas na roślinki

Kolejnym krokiem jest zasadzenie warzyw. Możesz wysadzić nasionka, albo kupić w sklepie sadzonki. Poczatkującym ogrodnikom polecam skorzystanie z sadzonek, ponieważ wyhodowanie np. owocującego pomidora z nasionka jest dość trudne i często kończy się niepowodzeniem. Między warzywami warto również znaleźć odrobinę miejsca na zioła. Świeża bazylia czy mięta smakują zupełnie inaczej, aniżeli siekane zioła z torebki.

Zbiory

Przygotowanie miejsca na ogród warzywny, wysadzenie roślin, a następnie ich pielęgnacja wymagają wiele pracy. Jednakże sama się przekonasz, że było warto, kiedy spróbujesz swojej marchewki, pietruszki czy wyhodowanego osobiście pomidora. Agnieszka
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama