Ile kosztuje gram złota?

Finanse Piątek, 7 czerwca 2019
Oceń:
4 / 30 głosów
Ile kosztuje gram złota?

Złoto odgrywa istotną rolę w jubilerstwie, kosmetyce, medycynie czy elektronice. Jego wyjątkowe właściwości doceniają też przemysły: budowlany, lotniczy i kosmiczny. Przez wielu jest jednak kojarzone przede wszystkim z inwestycjami oraz atrakcyjnym sposobem na bezpieczne przechowywanie majątku. I choć ceny tego kruszcu są istotne dla wielu różnych branż, to pytanie ile kosztuje gram złota jest zadawane przede wszystkim przez inwestorów oraz kolekcjonerów złotowych wyrobów.

Rosnący kurs złota może zapewnić ponadprzeciętne zyski, ale żeby móc świadomie i efektywnie inwestować w ten surowiec, trzeba wiedzieć jakie czynniki decydują o jego wartości. W praktyce, nie dość, że lista tych czynników jest naprawdę długa, to na dodatek sama cena 1 grama złota stanowi pojęcie dość względne. Ta ostatnia zależy bowiem między innymi od rodzaju i masy złotego wyrobu,  czy też próby metalu z jakiej został wykonany.

1 gram złota – skąd się bierze jego cena?

Na cenę złota, patrząc z perspektywy polskich inwestorów, wpływają bezpośrednio dwa czynniki: codzienna wycena przeprowadzana przez Stowarzyszenie Londyńskiego Rynku Kruszców (London Bullet Market Association) oraz kurs dolara amerykańskiego względem złotówki. Choć złoto jest notowane na różnych rynkach giełdowych, rynki te i tak podążają w praktyce za cenami, ustalonymi przez trzynaście instytucji finansowych zrzeszonych w LBMA. Te ostatnie podejmują swoje decyzje na podstawie między innymi: cen innych surowców i towarów, kursów walut największych gospodarek, czy ważnych wydarzeń ze świata polityki i finansów.

Kursy ustalane przez LBMA, jak również te z poszczególnych rynków, podawane są w dolarach amerykańskich za uncję (jej masa to 31,1 g). Chcąc zatem poznać rynkową cenę 1 grama złota, należy podzielić wartość wyrażoną w notowaniach przez masę uncji. Polscy inwestorzy muszą dodatkowo pomnożyć uzyskany w ten sposób wynik przez bieżący kurs dolara amerykańskiego do złotówki. W praktyce jednak, przy zawiązywaniu transakcji kupna konkretnego produktu inwestycyjnego, faktycznie zapłacona cena za 1 gram złota będzie mniej lub bardziej odbiegała od tej z notowań giełdowych.

Cena 1 grama złota a rodzaj i masa produktu złotowego

Wysokiej jakości  złoto inwestycyjne to przede wszystkim sztabki złota oraz monety bulionowe. Tego typu wyroby mają różną masę, ale zawsze są wytwarzane z czystego złota próby Au 999,9 (zawartość kruszcu w stopie wynosi tutaj 99,9%). Biżuteria czy elementy dekoracyjne mogą być produkowane ze złota niższej próby, na przykład: 375, 500, 585 czy 750. Przy produkcie składającym się w 37,5% ze złota i w 62,5% z innych metali, cena za 1 gram stopu będzie odpowiednio niższa, niż w przypadku wyrobów o większej zawartości złota.

Monety bulionowe mają zwykle masę 1/10, 1/4, 1/2 lub 1 uncji, natomiast sztabka złota może ważyć 1, 2, 5 czy 10 gramów, ale również na przykład 100, 250 lub 1000 gramów. W przypadku obydwu typów produktów jest tak, że za większą masą wyrobu idzie niższa cena 1 grama złota. Przykładowo, 2-gramowa sztabka Mennicy Polskiej kosztuje 375 zł, natomiast sztabka 10-gramowa 1770 zł. W tej ostatniej cena za 1 gram złota wynosi zatem  177 zł, a przy sztabce 2-gramowej 187,5 zł.

Więcej o tym, ile kosztuje gram złota i co o tym decyduje, można przeczytać pod adresem: https://www.mennica.com.pl/produkty-inwestycyjne/poradnik-inwestora-lista/ile-kosztuje-gram-zlota.

Artykuł sponsorowany