3 domowe sposoby na kleszcze - jak je odstraszyć?
Udostępnij Google News
Zdrowie

3 domowe sposoby na kleszcze - jak je odstraszyć?

Czy boreliozy trzeba się bać?

Kleszcze są dosłownie wszędzie. Czasami wystarczy wyjść choćby na plac zabaw i już można przynieść do domu niemiłą niespodziankę. Są malutkie, więc trudno je zauważyć dlatego tak ważne jest to, aby po każdym spacerze dokładnie obejrzeć swoje ciało, bo bliskie spotkanie z kleszczem może okazać się dla nas naprawdę niebezpieczne!

Gdzie można spotkać kleszcze?

Najłatwiej trafić na nie  w wysokiej trawie oraz w okolicy krzewów i zarośli. Warto więc unikać takich miejsc, ale prawda jest taka, że trawa jest dosłownie wszędzie. Trzeba zatem zabezpieczyć się przed insektami po to, by móc bez zastanowienia spędzać czas na świeżym powietrzu.
A dlaczego to zabezpieczenie jest takie ważne? Otóż bliskie spotkanie z kleszczem może być przyczyną choroby od kleszczowej - m.in. boreliozy.

Zdecydowanie! Objawy boreliozy są bardzo zróżnicowane, przez co zazwyczaj trudno jest ją zdiagnozować a im wcześniej zdiagnozowana choroba, tym większa szansa na skuteczne jej wyleczenie. Na początku pojawia się zaczerwienienie wokół miejsca, w którym wbił się kleszcz. Jest to jednak objaw, który dotyczy zaledwie połowy pacjentów. Dodatkowo pacjent jest ciągle zmęczony, i ma wciąż bóle oraz zawroty głowy. Niektórzy odczuwają też bóle serca, a także stawów a w skrajnych przypadkach mamy nawet do czynienia z zapaleniem opon mózgowo - rdzeniowych. Z kleszczami nie ma żartów! Jak się przed nimi bronić?

Źródło: pixabay.com
Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie