Jak nauczyć dziecko dzielenia się?

Dziecko Wtorek, 1 października 2019
Oceń:
4 / 13 głosów

Opanowanie umiejętności dzielenia się przez dziecko jest bardzo istotne, ale niełatwe. Niestety rodzice często nie rozumieją, że istnieją sytuacje, w których ich dzieci tak naprawdę wcale nie muszą się dzielić. Zmuszają swoje pociechy do tego, wywołując u nich niechęć, a nawet pewnego rodzaju traumę.

Jak nauczyć dziecko dzielenia się?

Wyobraź sobie, że jesteś wielbicielką gofrów. Od dawna chciałaś kupić sobie własną gofrownicę, ale wiecznie miałaś inne wydatki.W końcu udało Ci się na nią nazbierać i raczysz się co rano pysznymi, domowymi goframi. Ale masz tylko 5 minut, żeby je zrobić, bo musisz gnać szybko do pracy. Przychodzi Twój partner i porywa Ci gofra z talerza. Nie zdążysz zrobić drugiego. Czy gdybyś miała wybór, pozwoliłabyś mu go zabrać? Podzieliłabyś się?
Nawet jeśli tak, to z pewnością niechętnie. To twoje gofry. Nie musisz ich nikomu oddawać, nawet bliskiej osobie. Tak samo Twoje dziecko nie musi się dzielić tym, co lubi. Nawet zabawkami.

Problem ten pojawia się najczęściej podczas zabaw w piaskownicy. Przykładna mama zabierze na plac zabaw całą reklamówkę zabawek po to właśnie, by dziecko nie musiało rozglądać się za zabawkami od innych maluchów. Ale często na placu pojawiają się tez mamusie, które wręcz wyszarpują zabawki obcym dzieciom i dodają: no daj mu, przecież możecie się bawić razem. Mogą, ale nie muszą. Prawda jest taka, że dzieci, które nie ukończyły jeszcze 4 roku życia kompletnie nie rozumieją całego tego mechanizmu pożyczania. Gdy jakiś maluch wyrwie im z ręki łopatkę, to dla nich życiowa tragedia bo myślą, że już jej nie odzyskają!

Źródło: pixabay.com