Dzieci bawią się i dzielą dinozaurami.
Canva

Twoje dziecko nie chce się dzielić? Przeczytaj!

Kolejny raz czujesz wstyd na placu zabaw, bo Twój maluch nie chciał się podzielić z innym zabawką? Jest Ci głupio, kiedy przychodzą goście ze swoimi dziećmi, bo Twoje nie pozwala dotknąć swoich rzeczy? A może masz już dość wiecznych kłótni między swoim potomstwem o klocki i autka? Koniecznie zobacz ten artykuł!
Reklama

A Ty, dzielisz się z innymi?

Pierwsze, nad czym trzeba się zastanowić, to, czy my dorośli, równie chętnie dajemy innym swoje rzeczy, jak byśmy chcieli, żeby dzieci to robiły. Jasne, pożyczymy komuś swój kubek, czy długopis, ale już w przypadku samochodu czy komputera, drgnęłoby nam serce.

Dlaczego wymagamy takiego poświęcenia od maluchów, skoro sami nie bylibyśmy skłonni tak postąpić? Dla nich, jeden mały klocek czy foremka, są równie cenne, jak dla nas duża suma pieniędzy.

Uśmiechnięte dziecko dzieli się klockiem
Canva

Od kiedy dzieci zaczynają się dzielić?

Reklama

Zła wiadomość jest taka, że naprawdę małe dzieci, nie są w ogóle w stanie pojąć idei dzielenia się.

— dwulatek nie jest w stanie pojąć koncepcji dzielenia się — ten etap nastaje koło 3-4 roku życia - Alicja Kost, biotechnolożka

Kiedy dziecko ma 1,5 roku, tak mniej więcej do 2,5 roku — uważa, że to, co udało mu się złapać, czym się bawi i mu się podoba... jest jego.

Dobra wiadomość to z kolei informacja, że w przedszkolu, kiedy dzieci odkrywają możliwość wspólnej zabawy — w końcu zaczynają się dzielić.

Wspólna zabawa

Kiedy dzieci są ciut starsze, mają 3-4 lata odkrywają, jak przyjemna jest zabawa z innymi dziećmi. Chętniej dzielą się wtedy swoimi zabawkami, bo dzięki temu jest większa szansa na spędzenie czasu z rówieśnikami.

Można je oczywiście do tego zachęcać, mówić o tym, jak inne dzieci cieszą się, jeśli mogą obejrzeć jakąś zabawkę.

Reklama

Jak dobrze zbudować wspólnie zamek z piasku pożyczając komuś foremkę

Dzieci bawią się i dzielą klockami.
Canva

Przymus przynosi odwrotny efekt

Z przeprowadzonych badań wynika, że dzieci zmuszane do podzielenia się swoimi rzeczami z innymi, robią to mniej chętnie. Z kolei, jeśli przedstawia się im powody, dla których mogłyby to zrobić — na przykład inne dziecko jest smutne i przyda mu się jakieś pocieszenie — bez większych problemów dają swoje rzeczy.

Reklama
Źródło: Mataja.pl; Wymagające.pl
Autor - Izabella Gaudyńska
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
i.gaudynska@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama